אלאור אזריה חייב לערער

אלאור אזריה חייב לערער – לא על ההרשעה הפלילית ולא על העונש שהוטל עליו.
אליבא דאמת, מבחינה משפטית יבשה ניתן היה להעמיד את אזריה לדין על רצח ולגזור עליו עונש בהתאם.

אבל בית הדין הצבאי לערעורים לא הסתפק במשפט היבש, אלא הטביע על מצחו של אזריה קלון מוסרי כבד ביותר בדבר טוהר הנשק וקדושת החיים – עד שחשוב שבית המשפט העליון יאמר גם הוא את דברו בעניין זה.

שאלה מטרידה: באחד משלבי הערעור הציע, כמעט לחץ, בית הדין על הצדדים להידבר ביניהם ולהגיע לפשרה, ובכך לחסוך מבית הדין כתיבת פסק דין מלא. משכשלה ההידברות עשה בית הדין את מלאכתו וכתב פסק דין ממצה וארוך מאד שבו הילקה את אזריה כהנה וכהנה, וכאמור טבע על מצחו קלון מוסרי כבד. הייתכן שבית הדין, כשלחץ לפשרה, רצה לחסוך מהציבור את המסרים המוסריים הקשים השזורים בפסק הדין? הרי איש איננו חושד שבית הדין לחץ לפשרה מטעמי עצלות. במילים אחרות, אם האמירה המוסרית של בית הדין נועדה לרדת חדרי בטן – היה על בית הדין להימנע מללחוץ על הצדדים לפשרה שבעקבותיה יבוא פסק דין בן שורה וחצי שיאשר את הפשרה.

אלאור אזריה (ו/או התביעה) חייבים להגיש לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור וראוי שבית המשפט יאשר את הבקשה כי הציבור זכאי לדעת את עמדת בית המשפט העליון באשר למשמעות הערך "קדושת החיים". האם זה ערך אבסולוטי או יחסי? האם ישנם ערכים אחרים שמתחרים בו על הבכורה? האם חומרת מעשיו של העבריין יש בהם לכרסם בקדושת חייו? האם המדינה, כשתלתה את אייכמן, פגעה בקדושת חייו? מה היחס בין חקיקת מוות או פסק דין מוות לקדושת החיים? נניח שסוהר רוצח בבית הסוהר נידון למוות שממתין להוצאתו להורג, האם גם אז בית הדין ידבר על קדושת החיים? נניח שהנער מחיפה, שאיבד בפיגוע את מאור שתי עיניו, ימצא דרך לחסל את מי שאחראי לכך, האם גם אז ינופף בית המשפט לעברו בערך קדושת החיים?

הנה כי כן, גם בלא להיות בקי בתורת המוסר אנחנו חשים שהערך המקודש הזה איננו אבסולוטי אלא יחסי ונמצא על קו רצף כלשהו.

דומה, שבית הדין, במקרה של אזריה, לא נתן דעתו – לפחות לא בצורה מספקת – ליחסיות הערך של קדושת החיים ומיקומו של הערך הזה על קו הרצף במקרה שהתברר בפניו, ולכן ראוי שבית המשפט העליון יאיר את עינינו בסוגייה החשובה הזו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 31/07/2017 בשעה 12:56

  תודה על הפוסט עו"ד דר , אין שום קשר לשאלה , האם החיים הינם ערך אבסולוטי או יחסי. זאת מהסיבה הפשוטה , שבקייס של אלאור עזריה , על פי ממצאי התביעה והשופטים , השאלה הזו , לא הייתה רלבנטית . היא הייתה יכולה להיות רלבנטית , רק אם הוא הרגיש באמת ובתמים , בסכנת חיים או בסכנה מבצעית או צורך או כורח מבצעי . על פי ניתוח הראיות , הוא פשוט סגר חשבון כתוצאה מזעם , והחליט שמגיע לאותו מחבל למות וירה בו .

  כאשר ערך הוא יחסי , הוא בעיקרון , עומד ביריבות או קשר דיאלקטי עם ערך אחר . נניח :

  הזכות לשם טוב , כנגד חופש הביטוי . הזכות לפרסם מידע לציבור נגד זכותו של אדם לפרטיות . אלא ש :

  בקייס של עזריה , לא רלבנטי הדבר !! אלו ממצאי השופטים והתביעה .

  מעבר לזה , ברור שקדושת החיים הינם ערך יחסי . רק תמיד יחסי למה ? אחרת , איך אפשר היה למשל להקים צבא ולהגן על מדינה , תוך הקרבת חיים של חיילים ? או , המחשה מאוד פשוטה :

  חולים הסובלים , חולים הנוטים למות ( והשווה : חוק החולה הנוטה למות ) מעדיפים למות מאשר לחיות . אף אדם , לא יעמוד בעינויים קשים , אינספור זמן , ובלבד שהוא ישאר בחיים ונושם בקושי .

  החיים הם ערך יחסי !! לא מאוד !! אבל יחסי !! זה ברור מראש , רק לא רלבנטי לקייס של אלאור עזריה .

  תודה

 • אל רום  ביום 31/07/2017 בשעה 12:59

  רק למעונין , לינק לחוק החולה הנוטה למות :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/999_527.htm

  תודה

 • corinnahasofferett  ביום 31/07/2017 בשעה 22:11

  נראה יוסי שעיניך מוארות ואתה סבור שקדושת החיים היא יחסית. אם נכון הדבר, הסכמתי לא נתונה לך. קדושת החיים אינה יחסית בעיניי אלא מעל לכל. נכון, אני נגד מלחמות, רצח וכל שאר פרפראות. עד שאליהו יגיע, בעוד הרג כמעשה מובהק של הגנה עצמית שומר על קדושת החיים, רצח לא יקבל אצלי חנינה, הלכה ולמעשה.

  • יוסי דר  ביום 31/07/2017 בשעה 22:30

   קורינה, האם קדושת החיים היא מעל הכל תמיד? כך למשל, האם בעינייך מקודשים חייו של מי שמבצע רצח עם?

   • corinnahasofferett  ביום 01/08/2017 בשעה 00:59

    יוסי, מה שאני מנסה להגיד הוא שהחיים הם ערך עליון על כן אסור לרצוח או להוציא להורג או לפגוע בכל דרך שהיא בחיי יחיד או עם. הבעיה היא שעדיין לא חיתתו ואליהו מתמהמה/התבלבל בשליחת סגניו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: