מבחנו של השופט ג'ורג' קרא

השופט המחוזי ג'ורג' קרא נבחר לאחרונה לכהונת שופט בבית המשפט העליון, ובתפקידו זה הוא יתפוס את "הכיסא הערבי" במקומו של השופט סלים ג'ובראן שעומד לפרוש בקרוב.

יש להניח ששופט ערבי נאלץ לא פעם לעמוד במבחן אישי לא פשוט כאשר עליו לדון ולהכריע בעניינים הנוגעים כך או אחרת לסכסוך הישראלי פלסטינאי.

כזה הוא המקרה (עמ"מ  1623/16) שהתגלגל אל שולחנו של השופט ג'ובראן, שבו מסופר על תושב עזה שהגיע משטח הרצועה למעבר ארז, כשבידיו היתר כניסה כדין לשם טיפול רפואי בבית חולים בישראל. האיש נעצר ע"י כוחות הביטחון ונחקר בחשד לחברות בהתאגדות בלתי חוקית, מגע עם סוכן חוץ וקשירת קשר לפשע במטרה לפגוע בביטחון המדינה.

בית המשפט המחוזי בבאר שבע אישר את צו הכליאה שהוצא כנגד העצור, וזאת נוכח היותו פעיל בכיר של ארגון הג'יהאד האיסלאמי.
השופט ג'ובראן נדרש לבחון את תקפותו של צו הכליאה האמור.

להלן ציטוטים מפסק הדין של השופט ג'ובראן בעניינו של פעיל הג'יהאד, והדברים ידברו בעד עצמם:

 "לאחר שבחנתי את טענות הצדדים ועיינתי בחומר החסוי, הגעתי לכלל מסקנה כי צו הכליאה הוצא כדין וכי דין הערעור להידחות…

…עיינתי בקפידה בחומר החסוי, ומצאתי כי במקרה שלפניי קיימות ראיות טובות להתקיימות תנאי סעיף 3(ב)(1) לחוק (הכוונה לחוק כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים) כך, בחומר החסוי יש כדי לבסס מסקנה סבירה כי המערער עצמו – ולא בן משפחה כלשהו – הוא לוחם בלתי חוקי בדרג ארגוני בארגון, ומשכך הוא "נמנה עם כוח המבצע פעולות איבה נגד מדינת ישראל"…

…החומר הסודי שהוצג לעיוני אכן מבסס את מסוכנותו של המערער באופן אינדיבידואלי, במובן זה שעולה ממנו כי שחרורו בשלב הנוכחי עלול לסכן את ביטחון המדינה…"

עד כאן ציטוטים מפסק הדין של השופט ג'ובראן בעניינו של פעיל הג'יהאד האיסלאמי.

ונשאלת השאלה: הרי איש איננו מצפה מהשופט ג'ובראן שישיר את ההמנון.

ובכן, למה לחייבו לשאת במעמסה הכבדה הכרוכה בכתיבת פסק הדין לעיל?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 13/05/2017 בשעה 11:13

  תודה על הפוסט עו"ד דר . השאלה שלך בסוף , או התמיהה , יכולה להתפרש בכמה מובנים . אלא , שאתה תוהה על " המעמסה " המועמסת על ג'ובראן בתורת ערבי מסתמא . על מה אתה בדיוק תוהה אבל לא מובן ? המעמסה , היא כלל וכלל לא כזו !! ישראלים ככאלו , עשו ועושים דברים הרבה יותר קשים , לישראלים . אריק שרון , היה אבי ההתנחלויות , אבי המלחמה בטרור , של כל הזמנים ממש יטען הטוען , ודוק :

  בגין טרור , נסוג כמו כלב מעזה טוענים רבים . החריב ישובים , הפך מאות אנשים ומתיישבים , לתתי אדם . כך ביהודה ושומרון ( ראה עמונה) . בכלל שופטים ישראלים , שולחים בערימות לכלא , שולחים יהודים למעצר מינהלי ( ראה מאיר אטינגר , ראה איתמר בן גביר ) . מה אתה רוצה מג'ובראן ? ציטטת אותו , מפי הגבורה ממש , שהוא השתכנע מחומר חסוי , חומר מודיעיני , שאותו אדם , פעיל הלכה למעשה בקשר לטרור ג'יהדיסטי איסלאמי . מה הבעיה פה בדיוק ?

  הוא הרי הוכיח את יושרו , כל הדרך , עד לעליון . אין בכך רבותא גדולה ביחס לשופט . זהו טבעו של שופט !! גם אם הוא ערבי , הזהות העיקרית שלו כשופט , הינה : החוק , ואושיות שלטון החוק . והיא קודמת לזהות שלו כערבי או מוסלמי , אם הייתה בכלל רלבנטית , שהרי , מוסלמי או ערבי , לא בהכרח מניה וביה מיישם : טרור , ג'יהאד וכדומה .

  אני יכול כאן ועכשיו , להציף אותך , עד האוזניים , בעשרות , מאות פסקי דין , של שופטים יהודים , שעמדו לכאורה , בדילמות עשרות מונים יותר קשות ( אם בכלל דילמה ) וחתכו בלי היסוס .

  אין שום תמיהה , ואין שום רבותא , וממילא שום מעמסה , ואם יש , לא כזו שאי אפשר לעמוד בה !!

  תודה

  • יוסי דר  ביום 13/05/2017 בשעה 12:35

   השופט ג'ובראן הכריע כאן בעניין שבלבתו הוא עניין לאומי (להבדיל מפלילי רגיל) שבין המדינה לבין מישהו מבני עמו (עובדה היא שאותו איש ג'יהאד מוגדר בחוק כ"לוחם בלתי חוקי" ולא כעבריין פלילי).
   העובדה שג'ובראן לא שר את ההמנון מסמלת וממחישה את ההבדל המהותי בין הדילמה שלו לבין כל הדילמות והמקרים הקשים האחרים.

   • אל רום  ביום 13/05/2017 בשעה 12:47

    עו"ד דר , עסקינן לא בענין לאומי כלל וכלל . אלא בענין פלילי רגיל לגמרי . האדם על פי המתואר , פעיל טרור . אז איזה ענין לאומי ? זהו ענין פלילי , ואפילו פרוצדורלית , מוגדר כהליך פלילי . לא מובן . זה שהוא לוחם בלתי חוקי , לא מעלה ולא מוריד כלום . ענין יכול להיות בעיקרון , או פלילי , או אזרחי , וענין בטחוני לאומי , הוא ענין פלילי . אין פה יריבות אידיאולוגית , אלא סכנה בטחונית פרופר לביטחון המדינה .

    העובדה שג'ובראן לא שר ההמנון , בסך הכל קשורה לעובדה שהוא לא יהודי , אלא מוסלמי בדתו ( כנראה ) וממילא לא ממש ציוני ( אלא , מקסימום , חי בשלום עם האתוס הציוני , כמו פקיסטני או הודי באנגליה , שחי בשלום עם בית המלוכה והמלכה ) .

    חוץ מהקשרים אסוציאטיבים , לא רואה שום קשר עם כל הכבוד !!

   • אל רום  ביום 13/05/2017 בשעה 12:52

    תוכל למשל בפסק הדין להלן , לראות אישום בקשר לתקנות ההגנה ( 1945 ) וההליך מוגדר כהליך פלילי לכל דבר ( לגבי עזתי אגב ) הנה :

    https://app.box.com/s/uz30m137wsdu3l340645ts3vhc6vkjzb

    להתראות

    • יוסי דר  ביום 13/05/2017 בשעה 13:37

     הסיווג הפורמלי הוא אכן פלילי או אזרחי, אבל היצמדות לסיווג הזה הוא מעשה בת יענה או התחכמות. אם אתה סבור שמבחינת תחושת השופט ג'ובראן בלבו פנימה – אין כל הבדל כאשר הוא שופט אנס ערבי וכאשר הוא שופט מחבל – כי אז נדמה לי שהדיון מוצה.
     (אגב, השופט ג'ובראן הוא נוצרי – כמו השופט קרא)

     • אל רום  ביום 13/05/2017 בשעה 14:01

      עו"ד דר :

      אתה כותב שזה מעשה בת יענה או התחכמות , ולא מסביר למה . אז תקרא תגובתי , אני הסברתי למה : מדובר בסכנה בטחונית למדינה , ולא ביריבות לאומית אידיאולוגית כלל . כך היה רואה זאת גם חבר כנסת ערבי , או סתם ערבי מסוים , ומגדיר המעשה כמעשה טרור לא לגיטימי .

      לגבי התחושות של ג'ובראן , אפילו אם היה נכון , כך כולנו . כך אריק שרון בפינוי עזה , כך שופט במעצר מינהלי לגבי יהודי ( כמו מאיר אטינגר ) אלא ששוב :

      בתחושות שלו פנימה , הוא גם שופט ובעיקר שופט , והמרכיב המרכזי בזהותו הינו : שלטון החוק ושלום הציבור כמובן . אז גם אם יש לו תחושות פנימה , לא תוכל להכחיש , שבאותה מידה , אין בו שום היסוס לגבי ההחלטה במקרה דנן המוצג . אז מה הבעיה ?

      אם הם נוצרים , קל וחומר שאין בעיה !! היית צריך פחות לתמוה ( ואגב לציין זאת במאמר מוסגר ) .

      אז בעצם אין כלום .

      להתראות

 • יוסי דר  ביום 13/05/2017 בשעה 13:39

  וההבדל בין ג'ובראן לבין הפקיסטאני או ההודי הוא שלהבדיל מהם – העם של ג'ובראן מסוכסך עם המדינה שלו.

  • אל רום  ביום 13/05/2017 בשעה 14:08

   עו"ד דר :

   גם אם הייתי מקבל הטיעון , שהעמים מסוכסכים ( ואני לא ממש בדיוק מקבל אותו ותקצר היריעה ) עדיין :

   הפוסט הוא אישית מכוון לגבי אישיותו של ג'ובראן . אני לא תיארתי סטטיסטיקה או הסתברות לגבי מציאות רחבה נתונה . אלא את ג'ובראן בשבתו לדין . וזהו !! וככזה , בשבתו לדין , כשופט , הוא בבחינת , פקיסטני או הודי שחי בשלום עם האתוס של בית המלוכה . אחרת מה ? ג'ובראן לא חי בשלום עם האתוס הציוני ? הוא לא אזרח נאמן למדינת ישראל ? ומדינת ישראל , אינה מניה וביה האתוס הציוני ? אינה מניה וביה מדינת היהודים ? חזקה היא , וחלוטה אפילו , שכך הוא מרגיש וחושב או מקבל הדברים .

   אפילו כך , האם פקיסטני הוא לא מוסלמי מניה וביה . והאם אין בו פוטנציאל לזרעי שנאה כלפי בריטניה ? ראה פיגועים בבריטניה , ראה הטפות במסגדים וכדומה …. אז מה ההבדל ? שום הבדל בעצם !!

   תודה

 • יוסי דר  ביום 13/05/2017 בשעה 15:48

  מה ההבדל בין נוצרי ומוסלמי בהקשר לערביות או לאומיות? האם שמעת פעם על ג'ורג' חבש? או על עזמי בשארה?
  לעניין סכנה בטחונית למדינה וסכסוך בין עמים, זה לא או או. זה גם וגם.
  גם אם ג'ובראן מרגיש שלם לחלוטין עם פסק הדין הזה ומבחינתו מדובר בסתם עבריין פלילי (ואני לא מאמין שג'ובראן מרגיש כך) גם אז מבחינת העם שלו הוא נחשב למשתף פעולה עם היהודים וזה לא דבר פשוט שעה שהוא חוזר לקהילה שלו. העובדה שג'ובראן מחליט את מה שמחליט על בסיס חומר בטחוני חסוי מקשה עוד יותר על מעמדו בעיני עמו.

  • אל רום  ביום 13/05/2017 בשעה 16:02

   עו"ד דר , אז מסביר לך שוב , הפוסט הוא אישית לגבי ג'ובראן , וכך התיחסתי לכך , בפירוש כתבתי : לא מציאות סטטיסטית רחבה , תקרא שוב ובזהירות . כך שהענין אינו איך הוא נתפס בעיני עמו , אלא , מי הוא ומה הוא , ובכך עסק הפוסט .

   מה הקשר לג'ורג' חבש , או לעזמי בשארה ? אתה מכוון לכך שהם נוצרים כנראה !! ואני הרי לא איבחנתי בין נוצרי ומוסלמי , אז מה רצית בדיוק להביע ?

   אפילו כך : הרי ערבים ישראלים , כמו השמאל הישראלי , גורסים שהיהדות הינה דת ולא לאום . והמדינה צריכה להיות מדינת כל אזרחיה , ותו לאיו !! ואם כך , הם עצמם לשיטתם , ישראלים , אזרחי מדינת ישראל , ובעלי דת מוסלמית או נוצרית ( באופן פרטי אינדיבידואלי ) . אז מה ענין שמיטה ללאום ערבי או אומה ערבית ? שיחליטו !!

   ג'ובראן , במשתמע החליט לכאורה ונכון :

   הוא אזרח מדינת ישראל , שדתו נוצרית , ורק מחשיבים אותו כערבי . ואם אפשר להחשיב אותו כערבי , למרות היותו אזרח מדינת ישראל , בטח ובטח , שאפשר להחשיב אזרח מדינת ישראל ככזה , בגלל שהוא יהודי .

   ולכן , אני לא מקבל הגרסה הזו של סכסוך בין עמים בכובע אחד , ובכובע שני :

   זוהי לא מדינה יהודית , אלא מדינת כל אזרחיה . אבל , אתה מבלי דעת , כמו הרבה בשמאל הרדיקלי , נותן להם בדיוק המנג'רה שהם צריכים . מנג'רת השף עם כל הכבוד .

   להתראות

   • יוסי דר  ביום 13/05/2017 בשעה 16:13

    לא איבחנת בין מוסלמי ונוצרי? ובכן, למה טענת שהייתי צריך לציין במאמר מוסגר את דתו של ג'ובראן? למה אתה טוען שאם המדובר בנוצרים כי אז "קל וחומר שאין בעייה". אתה בפירוש מאבחן למרות טענתך.
    כל הכתיבה שלך היא פוליטית מובהקת. היא בהחלט לגיטימית אבל ככזאת – אין לי עניין להתווכח אתך.

    • אל רום  ביום 13/05/2017 בשעה 16:20

     עו"ד דר :

     הסתבר שהוא נוצרי , ואתה עסקת בדילמות ומעמסות . אם כך , אינטואטיבית , אם הוא נוצרי , אזי , ברור כשמש שיותר קל לו לשיטתך גרסתי , לשפוט ערבי ג'הדיסטי ( לשיטתך בלבד ) . פעם אחרונה שבדקתי , הנצרות והג'יהאד כלל וכלל לא מתיישבים . אני טענתי מלכתחילה , שהוא בסך הכל , אזרח ישראלי , שופט , נאמן למדינת ישראל , שדתו הפרטית מוסלמית או נוצרית . בהקשר זה , לא איבחנתי בין השניים .

     הכתיבה שלי פוליטית ? לא שלך ? ובכלל , מה זה כתיבה פוליטית ? כתיבה על נושאים פוליטיים היא כתיבה פוליטית ? אולי אתה מתכוון לפרופוגנדה ? זה נראה שמה שאני כותב , עוסק בפרופוגנדה , לא כל שכן זולה , ולא בניתוח היבטים מוסריים ואובייקטיבים מעל הכל . ועל מה אתה כתבת ? על הדילמה האישית שלו , ותו לאיו ?? לא על הבעיה הרחבה ? לא מבין !!

     אתה בכלל כמה תגובות לפני , חתמת הויכוח או מיצית הדיון משהו . החלטת להמשיך , ושוב נמלכת בך .

     אבל בסדר , רצונו של אדם כבודו , אין בעיה …. נחתום פה הדיון בכבוד , זה בסדר

     תודה

 • יוסי דר  ביום 13/05/2017 בשעה 16:06

  ועוד מנהיגי טרור נוצריים: נאיף חוואתמה – מנהיג החזית הדמוקרטית. ודיע חדאד ממייסדי החזית העממית.

 • nachum  ביום 14/05/2017 בשעה 13:04

  מישהו מבני עמו?

  • אל רום  ביום 14/05/2017 בשעה 13:25

   nachum , עו"ד דר כתב ( לגבי השופט ג'ובראן ) :

   " גם אז מבחינת העם שלו הוא נחשב למשתף פעולה עם היהודים…." ואני :

   כתבתי זאת שזה לשיטתו , מבלי לציין זאת במפורש ( כלומר , הנחה רטורית ) , אבל ברור , שנושא של עמים , ממוחזר ומועלה כאינסטינקט ממש , ואין בו ממש כפי שהוכחתי לעי"ל .

   תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: