רגע האמת של שולה זקן

שולה זקן זועמת על אהוד אולמרט על כך שבמהלך עדותו הוא לא העמיד את השופט על כך שהיא לא מושחתת.

קצת קשה להבין את פשר זעמה זה של זקן על אולמרט – אם זוכרים שבחשבונות הבנק שלה או של קרובי משפחתה הופקדו צ'קים בסכומי כסף גבוהים שניתנו לה מאת עד המדינה שמואל דכנר.

הרי יש גבול גם לכושר הלוליינות של אולמרט, הלא כן?

כך או כך, במצב הקשה שבו היא נתונה עתה, שולה זקן חייבת להחליט ביום-יומיים הקרובים אם כדאי לה לעלות על דוכן העדים ולהעמיד עצמה לחקירה נגדית של התביעה (ושל השופט!).  

הרי ברור הדבר שהימצאות הצ'קים בחשבונות הבנק שלה או של קרוביה – כמוה כתפיסתה "על חם", ושום הסברים מלבד שוחד מובהק לא יתקבלו על דעתו של בית המשפט.

ובכן, מה יש לשולה זקן לחפש על דוכן העדים?

נכון, היא הודיעה שהפעם בכוונתה להעיד, אלא שלא מן הנמנע שהיא הודיעה על כוונתה זו מבלי שבאמת התכוונה לכך, אלא רק כדי לאותת לאולמרט שלא "יתפרע" יתר על המידה על דוכן העדים ולא ישליך עליה רפש כדי למלט עצמו מהאישומים – באשר היא אמורה, כביכול, להעיד אחריו על כל הסכנות הכרוכות בכך מבחינתו.

כללו של דבר, לא ברור מה תועלת אישית תפיק שולה זקן מעדותה במשפט – מלבד חשש להסתבכות נוספת וחוסר יכולת ממשית להתמודד עם שאלות קשות שיציבו בפניה התביעה והשופט.

מצד שני ניצבת בפניה אפשרות של הרגע האחרון לחתום על עיסקת עד מדינה שבמסגרתה יהיה עליה להפליל את אולמרט כדי למלט עצמה באופן חלקי או מלא מעונש.

האם שולה זקן תחתום ברגע האחרון על עיסקה מעין זו? קשה להאמין ששולה זקן ניחנה בכוחות הנפש למהלך שכזה.

וכשזו תמונת המצב ראוי לשולה זקן לשקול שמא עדיף לה שלא תעלה על דוכן העדים ותשאיר לגורל ולרחמי בית המשפט לעשות את שלהם.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • asdfg  On 05/10/2013 at 11:32

  ראוי לשולה זקן… hatradat ed!

 • אל רום  On 05/10/2013 at 14:07

  תודה על פוסט מענין ……

  אני לא מכיר ועוקב אחרי הקייס . אבל , אתה גורס שאין הרבה טעם אסטרטגי לשולה זקן להעיד בתורת נאשמת . אבל , עד כמה היית מיחס סיכוי להנחה שהיא עשויה בסופו של חשבון להעיד , לא מטעם אסטרטגי מהותי / דיוני , אלא פשוט לא להיתפס או להיראות כאשמה בהימנעות מעדות . הרבה פעמים מתגלעים חילוקי דיעות בין עורך הדין לבין הלקוח בקשר כזה . עורך הדין מבין שכלתנית / אסטרטגית ההליך , והלקוח פועל מתוך אמוציות וחמת זעם הנובעת מתחושת קורבנות . וכך , נאשמים או בעלי דין , עושים שטויות ……הנה משה קצב , הלך עד הסוף , בטירוף , עד בקשה לדיון פלילי נוסף , וסירוב להודות באשמה כמובן , ולהביע חרטה וכו…….. ושילם על זה לא מעט ממש .

  תודה ……..

  • יוסי דר  On 05/10/2013 at 21:05

   עובדה היא שבמשפט הקודם היא בחרה שלא להעיד – מן הסתם בעצת עורכי דינה – כלומר שהיא הראתה כבר שהיא יודעת ללכת אחרי הראש ולא אחרי הבטן.
   מה בסופו של דבר יקרה – צריך להמתין בסבלנות.

 • יאיר דקל  On 05/10/2013 at 14:54

  נראה לי שהתקשורת הגזימה מעט בפירוש שנתנה לסערת הנפש של שולה זקן. הימור שלי: היא לא תצא נגד אולמרט, אבל לא אוכל את הכובע אם טעיתי.
  אשר לפוסט שלך, נראה לי שהקדמת קצת בכתיבת חלק מפסק הדין. תן לשופט לעבוד. הוא מקבל משכורת בשביל זה.

  • יוסי דר  On 05/10/2013 at 21:07

   אם הקדמתי, לדעתך, בכתיבת חלק מפסק הדין היה זה כדי לבסס את דעתי שלא כדאי לה להעיד.

 • יאיר דקל  On 06/10/2013 at 23:42

  האם אתה חושב ששולה זקן קראה את ההתכתבות שלנו?

  • יוסי דר  On 07/10/2013 at 06:42

   אני לא יודע, אבל מה שכן – אחד הנאשמים האחרים בפרשה התכתב איתי בעקבות הפוסט וביקש דעתי על התנהלות השופט והחקירות שהוא מנהל.

 • יאיר דקל  On 07/10/2013 at 07:20

  יוסי, כל הכבוד!

 • nachum  On 08/10/2013 at 16:11

  ושום הסברים מלבד שוחד מובהק לא יתקבלו על דעתו של בית המשפט.you still think so today the 8.10.2013?

 • nachum  On 09/10/2013 at 14:18

  thanks. we all will see if it is so.

 • רני  On 11/10/2013 at 21:59

  שלום
  כבמקרה קצב טחו עיניים מלראות. משרד ציבורי – ראש עיריה או ראש ממשלה או נשיא. במקרה קצב
  הופך המקום שכולנו ממנים לבית פגישות. האיש אינו חושב שבצמוד לזכויות יש חובות. שינהל, ומצידי בהצלחה, את עסקי הנאפופים בכל מקום רק לא בבית הנשיא. כנ"ל משרדו של אולמרט היכן שמנהלת הלשכה או איך שלא תכנה אותה מקבלת המחאות ומזומנים בעשרות אלפים מקבלת אורחים מנהלת חיזורים ומה לא עוד הכל במשרד ציבורי בזמן העבודה ועל זה לא מדבר איש. האם זה טבעי נכון ומקובל?. הפרטי, הציבורי, העקום, הישר, המפוקפק, הנכלולי דייסה אחת. ואם זה חוקי? הכל כתוב בחוק? האם זה לא נושא לביקורת? לתיקון ?

  • יוסי דר  On 12/10/2013 at 05:44

   עבירות פליליות הן כמובן אסורות – ללא קשר למקום ביצוען. השאלה אם אדם מקבל שוחד במקום העבודה או בבית קפה היא זניחה לחלוטין לעומת עצם הקבלה.
   חיזורים רומנטיים וכיוצא באלה התנהלויות "אנושיות" תמצא בכל מקום שבו יש בני אדם. השאלה אם הדבר פוגע או שאינו פוגע ביעילות או בתדמית מקום העבודה היא שאלה של כמות ושל טעם, ומכל מקום היא שייכת יותר לתחום המנהלתי.

   • אל רום  On 12/10/2013 at 12:58

    רק להעמיד או לחדד דברים על דיוקם , לגבי עבירת השוחד , הרי אין שוחד בקונטקסט פרטי …..עבירת השוחד בעיקרון חלה רק על עובדי ציבור במסגרת תפקידם כשלוחי ציבור , לכן , הקונטקסט של קבלת השוחד הינו מכריע כמובן .

    תודה ……….

    • יוסי דר  On 12/10/2013 at 20:07

     מה זה הקונטקסט שאתה מדבר עליו?
     שוחד הוא שוחד הוא שוחד.
     עבירת השוחד חלה על עובדי ציבור אבל אין רלוונטיות למקום שבו עובד ציבור מקבל את השוחד – בין אם במשרד או בביתו או בבית קפה.

 • אל רום  On 12/10/2013 at 21:19

  כן כמובן , לא טענתי אחרת לגבי עבירת השוחד , מקום קבלת השוחד אינו מעלה ומוריד כהוא זה . התגובה שלי רק ניסתה לחדד וליצור אבחנה בין פרטי לבין ציבורי או חשיבות הקונטקסט מכללא בעבירות פליליות.

  שהרי , אפרופו קצב ועבירות מין , יש לשים לב – הקונטקסט יכול להיות מאוד קריטי , באשר , עבירת מין במסגרת יחסי עוסק – מועסק ( כפי שקרה עם קצב ) מקבלת ציביון שונה לחלוטין מבחינת החוק , להבדיל מסתם יחסים רומנטיים .

  הנה למשל , החוק למניעת הטרדה מינית , מציין במפורש (סעיף 3 ( א ) (6) (ג ) כי בקונטקסט של עבודה , ושוב , להבדיל מסתם יחסים רומנטיים , הרי , גם אם המוטרד לא מביע או מראה כי אינו מעונין בהצעה המינית , יחשב הדבר כהטרדה בעליל . כך אגב גם מפורשות נחתך הדבר לא פעם בפסיקה .

  לכן שוב , הקונטקסט בקודקס הפלילי , יכול להיות קריטי ביותר .

  תודה …….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: