הקלון – אולמרט קנה את שתיקת הפרקליטות

"במקרה שלפנינו סברה המדינה, על פי כל המבחנים שנקבעו בפסיקה, כי יש במעשה שבו הורשע הנאשם קלון. מכאן חובתה של המדינה לעתור לקביעת קלון במסגרת גזר הדין" – כך, באופן חד-משמעי, קובע הפרקליט מטעם המדינה, אורי קורב, במכתבו אל פרקליטיו של אולמרט ערב הדיון בשאלת העונש שיש להטיל על אולמרט לאחר שהורשע בהפרת אמונים.

ובכן, מהו הדבר שהביא את המדינה להפר את חובתה זו – חובה שהיא עצמה עומדת על קיומה – לעתור לבית המשפט לקביעת קלון במסגרת גזר הדין? מהו הדבר שכך הפך את דעתה של הפרקליטות עד שהחליטה להתנער מחובתה זו – חובה ציבורית, יש להדגיש – ולקבור את שאלת הקלון עמוק במעבה הלא נודע?

למה להיתמם? הפרקליטות, שבטחונה העצמי התערער קשות בעקבות הכרעת הדין, חיפשה כאן מעין עיסקת טיעון: אתה, אולמרט, תוותר על ההטבות החומריות הנלוות אל מעמדך כראש הממשלה לשעבר, ואנחנו הפרקליטות נגמול לך בקבורת שאלת הקלון.

וכאן בדיוק זועק לשמים הכשל הציבורי בהתנהלות הפרקליטות: נכונותה למסמס ולדלל עד לבלי הכר את משמעות הקלון הטבוע בעבירה פלילית. שכן, התנהלות הפרקליטות מגלה כאן, שהקלון לא שימש בידה אלא כלי ומכשיר לשלילת ההטבות החומריות של אולמרט – הא ותו לא!

אם נעיין באין ספור פסקי דין ומאמרים נמצא שהקלון, מעצם מהותו, הוא סוגייה מתחום המוסר וכאשר, בנסיבות העניין, מוטבע קלון בעבירה פלילית שבוצעה – מעיד הדבר על פגם מוסרי שדבק בעבריין שביצע את אותה עבירה.

ובכן, היכול מישהו להתכחש לחשיבות הציבורית של השאלה אם בעבירה הפלילית שביצע מי שכיהן כראש ממשלה דבק קלון? היכולה הפרקליטות להתנער מחובתה כלפי הציבור להעמיד שאלה זו להכרעת בית המשפט כדי לקבוע באופן מוסמך אם על מצחו של אולמרט מוטבע קלון מוסרי?

מקל וחומר הדברים כאשר אולמרט לא נעלם מהנוף אלא ממש להיפך: הוא ממשיך לככב באופן אינטנסיבי בתקשורת ובציבוריות בארץ ובעולם ואף מדברים בו נכבדות כמועמד לתפקידים ציבוריים נחשבים (למשל, יו"ר הוועד האולימפי).

הייתכן שתשלום כופר בדמות ויתור על הטבות חומריות יסיר את הקלון מסדר היום ויוריד את השאלה הציבורית החשובה הזו לתהום הנשייה?

ומהו בדיוק הלקח שאמורים להפיק עובדי ציבור אחרים מסחר הסוסים הזה?

כי התוצאה ודאית: הפרקליטות, במו ידיה, העניקה תוקף רב לכך שאולמרט יוכל לטעון מלוא פיו שלא דבק בו כל כתם, ויש להתייחס לעבירת הפרת האמונים שהוא הורשע בה כאילו היתה סתם איזו עבירת תנועה.

———————————————————————————–

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • nina ramon  ביום 06/09/2012 בשעה 15:11

  לא יודעת. כל עניין הפרת האמונים הוא בעייתי בעיני. ועניין הקלון על אחת כמה וכמה.
  לדעתי עבירות מתחום המוסר מכילות בתוכן קלון, ולא ברור למה צריך סעיף נפרד בשם "קלון" בענישה.
  עם זאת, אם איני טועה, שבס בזמנו הורשע בהפרת אמונים ולא היה קלון.
  ולגבי אולמרט – אם הבנתי נכון, הפרת האמונים כאן היתה פסיבית, לא אקטיבית?
  מכל מקום, אני חושבת שאפשר כבר להניח לאיש הזה. שוב: לא מתמצאת בפרטים, אבל הרושם שלי הוא ש"התלבשו" עליו חזק, ולא ממניעים של רדיפת צדק.

  • יוסי דר  ביום 06/09/2012 בשעה 15:24

   נינה,
   אדרבא, יקבע ביהמ"ש שאין כאן קלון (ואז אולמרט לא ייאלץ לוותר על ההטבות).
   העניין הוא בזה שהפרקליטות – למרות שבתחילה ראתה עצמה מחוייבת להביא העניין לביהמ"ש – ירדה ממנו מסיבות לא ראויות, לדעתי.

 • יונתן  ביום 07/09/2012 בשעה 05:02

  תנוח דעתך מר דר.
  משמעות הקלון היא ציבורית ומשפטית. מבחינה משפטית אולמרט לקח על עצמו את העונש מראש. מבחינה ציבורית אף אזרח שפוי לא מתבלבל. כולנו מבינים בדיוק מה עשה וכיצד חמק וכולנו מלאי בוז גועל וקלון שלא יימחה ממעשיו של רודף הבצע שנקלע בטעות טראגית לכס ראש הממשלה.  

 • corinnahasofferett  ביום 07/09/2012 בשעה 21:45

  יונתן, ל"כולנו" זיכרון קצר. (גם) במקרה זה המדינה עשתה שכר חליפין, זכויות תמורות קלון. עכשיו הקלון הוא רכוש "המדינה", שנקנה תמורת הויתור על הזכויות.
  "המדינה" הרוויחה פעמיים: גם כספית וגם אי-מוסרית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: