לשאול מופז אין את זה

די להתבונן במסלול התקדמותו של שאול מופז בצבא כדי להבחין שהאיש התברך בכמה תכונות חשובות – בהן נחישות וחריצות אין קץ והתמקדות חסרת פשרות במטרה.

אבל שאול מופז חייב להביט בראי ולשאול עצמו אם התכונות המבורכות הללו מספיקות כדי להביאו לעמדת הנהגה.

"קֶסֶם אִישִׁי, כּשֶׁר מַנְהִיגוּת, תְּכוּנוֹת אִישִׁיּוֹת שֶׁבְּכוֹחָן לְעוֹרֵר הַעֲרָצָה וְהִתְלַהֲבוּת" – כך מגדיר אבן שושן במילונו את המונח כריזמה.

כל עוד התקדמותו של מופז היתה תלוייה בהידברות על בסיס אישי או באמצעות קבלני קולות – הוא לא ממש היה זקוק לכריזמה.

אבל בבחירות הארציות הסיפור שונה, והנחישות והחריצות נסוגות מפני הכריזמה.

מופז חייב לשאול עצמו אם נוכחותו יוצרת את אותו חשמל באוויר שקשה להסבירו אבל כל אחד חש אותו בעצמותיו כאשר הוא קיים.

מופז חייב לשאול עצמו אם הוא נולד עם אותו זיק בעיניים שסוחף את ההמונים ומוביל אותם אל הפתק שלו בקלפי.

מופז יודע היטב שיועצי תדמית, מוכשרים ככל שיהיו, לעולם לא יוכלו להשתיל מתחת לעורו את הדבר החמקמק הזה הקרוי כריזמה.

מופז חייב להבין שהעדר התכונה החיונית הזו יוביל אותו ואת קדימה למצב, שבו בשלב מסויים כבר נתקשה לדעת אם הוא מגרד את אחוז החסימה מלמעלה או מלמטה.

———————————————–

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • nachum  On 05/05/2012 at 12:26

  mofaz was good surprise most of his life. one cant be sure that his advisers will put under his skin charisma but wait till the end of the story. there can be surprise.

 • nina ramon  On 05/05/2012 at 13:43

  מילא היעדר כריזמה – אני לא חושבת שהאדם הזה יכול להיות ראש ממשלה. נחישות וחריצות אין קץ אלו בדיוק המאפיינים של אנשים חסרי כישרון שנורא רוצים להיות משהו.
  אני לא חושבת שצריך בהכרח זיק שסוחף המונים – אני מעדיפה בחירה מתוך שיקול וחשיבה.
  אבל מופז פשוט לא מתאים היות ראש ממשלה.
  ודי אם נזכור איך הוא הגיע לקדימה – הרי הוא כבר היה באמצע קמפיין לראשות הליכוד, עם פלקטים והכל, והצהיר שהוא נשאר וכו' – והשאר ידוע….

 • יאיר דקל  On 05/05/2012 at 16:08

  יועצי תקשורת ותדמית ויחצ"נים ושאר מוכרי הספינים נמצאים בעמדת השפעה עצומה על חיינו. איננו יודעים עד כמה "מוכרים" לנו סיפורים ומעשיות וגורמים לנו לקנות, להצביע ולחשוב – בעזרת טריקים שיווקיים.
  שאול מופז באמת חרוץ, דבק במשימה ופועל בדרך שמכתיבים לו יועציו. לא אופתע אם יצליחו "להשתיל" לו כריזמה. זאת מציאותנו.
  עם זאת, אני לא מתומכיו.

 • שמוליק כהן  On 05/05/2012 at 17:33

  לדעתי שאול מופז אינו מתאים לתפקידו בגלל אחריותו למצבו של צה"ל במלחמת לבנון השניה. במלחמה גילינו צבא שאינו מאומן, אינו מיומן בלוחמה שאינה בעצימות נמוכה, החל מהדרג הלוחם ועד לדרגים המסייעים. כחייל מילואים, אני יכול לספר שכבר שנים לפני המלחמה טענתי שצבא המילואים הוא צבא של נייר בשל העדר אימונים. אחד האחראים הגדולים ביותר למצבו של צה"ל ערב המלחמה הוא מופז.
  ביולי 1998 נכנס מופז לתפקידו כרמטכ"ל ה- 16 של צה"ל, וכיהן בתפקיד במשך 4 שנים עד לחודש יולי 2002.
  כבר בנובמבר אותה שנה הוא מונה לשר הבטחון, והחזיק בתפקיד עד תחילת מאי 2006, אז החליף אותו בתפקיד עמיר פרץ. במשך 8 שנים, להוציא תקופה קצרה של 4 חודשים, היה מופז בשפיץ של פיקוד צה"ל כרמטכ"ל ולאחר מכן כשר ביטחון. עמיר פרץ הספיק לכהן בתפקידו כשר ביטחון במשך חודשיים עד לפרוץ המלחמה. לא החודשיים של פרץ הללו הפכו את צבא המילואים של צה"ל לצבא של נייר. העדר האימונים והפיכת המילואים ללא יותר מאשר ספקי כ"א לפעילות בשטחים במשך כל השנים שקדמו לכך, הם שגרמו לצבא להיות פחות מאומן ופחות מיומן.
  כשלונו של מופז כרמטכ"ל וכשר בטחון, ובעיית האמינות הקשה שלו ("בית לא עוזבים", זוכרים?) הופכות אותו, בעיני, לאחד המועמדים הפחות ראויים לתפקיד שר, על אחת כמה וכמה לתפקיד ראש ממשלה.

 • תרצה  On 05/05/2012 at 18:27

  לשמוליק, האם הצבעת לשרון ולמפלגת קדימה? למי זה הפריע שכשר ביטחון בממשלת בגין הוא הוביל את ישראל לתוך הבוץ הלבנוני והודח על ידי ועדת כהאן? הבעייה של מופז היא כפי שיוסי מציין, העדר כריזמה. הוא פשוט אינו מצית את הניצוץ המתאים בלב הבוחרים. במיוחד כשאנו בתקופת משבר רציני ועמוק מבית ומחוץ, נחוץ לנו מנהיג כריזמטי.

 • שמוליק כהן  On 05/05/2012 at 19:56

  ראשית כל בקשר לשאלתך, התשובה היא שלילית. לא הצבעתי עבור שרון כאשר היה בליכוד ולא כאשר היה בקדימה, ומעולם לא הצבעתי עבור קדימה. וכן, לי בהחלט הפריע שאדם שנקבע שלא יוכל למלא יותר את תפקיד שר הבטחון הפך להיות ראש הממשלה.

  כעת לגופו של עניין: כריזמה היא בהחלט תכונה חשובה, אך לדעתי ממש לא החשובה ביותר. נתניהו הוא אדם כריזמטי לעילא ולעילא, אבל האם זה הופך אותו לראש ממשלה טוב? לדעתי, התשובה היא שלילית. אשכול לוי ז"ל היה דמות שהכריזמה היתה ממנו והלאה, בימיו התייחסו אליו בלגלוג. היום רוב ההסטוריונים סבורים שהוא היה אחד מראשי הממשלה השקולים, האחראים והטובים ביותר שכיהנו בארץ.
  אם את שואלת אותי, אני מעדיף ראשי ממשלה שדומים יותר לאשכול, ומתרכזים במהות, על פני ראשי ממשלה כריזמטים, שמתרכזים בסקרי דעת קהל.

 • רני  On 05/05/2012 at 21:12

  האמירה הזו "במיוחד כשאנו בתקופת משבר רציני ועמוק מבית ומחוץ, נחוץ לנו מנהיג כריזמטי" הביאה אסונות איומים על חברות אנוש
  מאתונה לפנה"ס ועד מרכז אירופה לפני כמה עשרות שנים. כמה כריזמתי היה אשכול? כמה כריזמטי היה לינדון ג'ונסון בהשוואה לקנדי. כמה כריזמתי היה מובארק בהשוואה לנאצר. כמה מצרים שלח זה וכמה זה למותם? כמה כריזמטיים היו שליטי תורכיה ( ועוד קצינים במדים !) לפני עליית הכריזמטור הנוכחי.

 • חסוי  On 12/09/2012 at 14:29

  קשור מטומטם לעץ 20 שנה, יוצא אלוף ( לא טר״ש בן) ושאול לא יצא מכלל זה, בלשון המעטה… כי רק פשלה אחת מני רבות שלו, מפילה אותו לקרשים, איתנו!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s