הקומבינה של יאיר לפיד

מי שיחטט בקורות חייו של סדאם חוסיין יגלה שהאיש אוחז בתואר דוקטור (למשפטים) אותו קיבל מאוניברסיטת בגדד בתקופת נשיאותו.

אלא שמתגנבת איזו תחושה עמומה, שסדאם חוסיין לא מילא אחר כל המטלות האקדמיות כדי לזכות בתואר הנכסף.

ובמילים אחרות, לא נתפלא אם יתברר יום אחד שדוקטור סדאם, בזכות קשריו, ניצל קומבינה כלשהי, או שהיתה לו פרוטקציה באוניברסיטה, כדי לקבל את התואר.

אלא שאוניברסיטת בגדד מתעקשת משום מה שד"ר סדאם חוסיין נושא בתואר דוקטור והוא זכה בו בדין לאור היותו סטודנט מוכשר ומצטיין שהגן על התזה שלו בחירוף נפש ממש.

האמת שניתן להבין את אוניברסיטת בגדד; זו אוניברסיטה מכובדת שהוציאה מתוכה לא מעט אנשי מדע בעלי שם, ואין לצפות שהיא תודה קבל עם ועולם בכך שניתן לקמבן אצלה תואר בדרכים עקלקלות.

גם אצלנו היה ניתן פעם לקמבן תואר אקדמי. אוניברסיטת לטביה, זוכרים?

אבל מאז שתפסו את ח"כ יאיר פרץ מארגן לעצמו תואר פיקטיבי סתמו את הפירצה הלטבית.

כלומר, סתמו אבל לא לגמרי.

כי באוניברסיטת בר אילן נותרה פירצה מתחת לגדר, ובשעות החשיכה ניתן להתגנב דרכה בזחילה אינדיאנית עם סכין בין השיניים.

———————————————————

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • chellig חלי גולדנברג  On 22/01/2012 at 00:43

  למה ככה? גם אני התקבלתי לאוניברסיטת תל אביב בגיל שלושים נדמה לי לחוג לקולנוע כמה שנקרא סטודנט במעמד מיוחד, רשאית לשמוע הרצאות כרצונה, לורשאית אם תרצנ לגשת לבחינות ולצבור נקודות לתואר – מה שבחרתי לא לעשות כמובן – למה לחשוד תמיד? גם אם הוא התקבל בדרך לא מקובלת…מה קרה? מה נראה לך? שהוא יקבל תואר מבלי לגשת לבחינות, להגיד עבודות? ככה יתנו לו נייר וזהו. חאלאס, לא כל העולם מושחת ואינטרסנטי ומגעיל, קצת אמון במין האנושי וקצת גמישות מחשבה….אז קבלו אותו קצת מחוץ לקופסא, אז מה קרה? נחרב העולם?

  🙂

 • אחד מהאקדמיה  On 22/01/2012 at 09:33

  אתה טועה הפעם. למסלול ישיר לדוקטורט מתקבלים תלמידים מצטיינים על סף סיום תואר ראשון עוד לפני סיום התואר. ככה זה. הבעיה היחידה במקרה של לפיד היא שבגלל מספר המקומות המצומצם במסלולים אלו יש להעדיף תלמידים שעתידם האקדמי לפניהם וברור שיוכלו להקדיש את רוב זמנם למחקר. במקרה של לפיד, איש עסוק מאוד ולא מאוד צעיר, אני מניח שהיה ברור לועדה שלא זה יהיה המצב. אני לא הייתי מקבל אותו למסלול רק מסיבה זו.

 • nina ramon  On 22/01/2012 at 11:00

  יוסי, נהוג גם נהוג לקבל סטודנטים מעל גיל מסויים מבלי שעברו במסלול המקובל. אני ישבתי לא פעם בוועדות כאלה, ומניסיוני, אחר כך במהלך הלימודים דווקא המבוגרים הם שהשקיעו והצטיינו.

 • Idan Bchor עידן בכור  On 22/01/2012 at 12:32

  יוסי שלום. אני עוקב בשקט ובהנאה אחרי רשימותיך, שהן על-פי-רוב חדות ובהירות. הפעם אתה מפזר רמזים עמומים, וחבל שכך.
  לעצם העניין אני מכיר כמה בוגרות של מסלול ישיר לדוקטורט בבר-אילן, וכולן התקבלו אליו בנסיבות שפורטו מעלה (הישגים מוכחים + אופק אקדמי).
  אין לי שום סימפטיה ליאיר לפיד, שהוא לטעמי דמות מקרטון ותו לא, אך מכאן ועד הפרחת "שמועות" עמומות המרחק גדול. אם יש בידיך משהו "בשרי" יותר – שים אותו על השולחן, ונהנה כולנו.

  • יוסי דר  On 22/01/2012 at 12:51

   עידן,
   ראשית, הדברים שהבאתי כאן הם על גבול הסטירה ואין צורך לקרוא אותם אחד לאחד.
   שנית, אתה עצמך אומר "אופק אקדמי" – מה שלא מתקיים אצל לפיד (ראה בהקשר זה גם אחת התגובות מעליך).

 • יוסי דר  On 22/01/2012 at 19:49

  מתברר שגם המועצה להשכלה גבוהה חושדת שמשהו לא תקין עם התואר של לפיד.
  כאן:
  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1623332

  • אחד מהאקדמיה  On 22/01/2012 at 20:25

   תגובת המועצה להשכלה גבוהה יותר מתמוהה. ראשית, במקרים רבים מאוד מתקבלים תלמידי תואר ראשון ללימודי תואר שני על סמך ציוני השנתיים הראשונות בתואר כשהם עוד רחוקים מסיומו וזאת כדי שלא יאבדו שנת לימודים (יוכלו להתחיל לימודי תואר שני מיד כשיסיימו תואר ראשון). שנית, נכון שהם מתקבלים על תנאי אבל אכיפת התנאי גמישה מאוד. כלומר, התלמיד יכול ללמוד את השנתיים הראשונות בתואר השני כשאין בידו אישור מלא לתואר ראשון. שנית, למועצה להשכלה גבוהה אין "מילה" בנושאי הקבלה. מעבר להתווית הקוים הכלליים ההחלטה נתונה במלואה לאוניברסיטאות. ההתערבות הזו של המלג היא קשקוש מוזר ביותר ואני מוכן להתערב שיש פה יד פוליטית מכוונת. אני לא הייתי מקבל את לפיד פשוט משום שאין לו עתיד אקדמי אבל התערבות המלג היא חמורה הרבה יותר מקבלתו של לפיד. זו ממש פגיעה בחופש אקדמי וברור לי שזו פגיעה פוליטית.

   • יוסי דר  On 22/01/2012 at 20:34

    העניין הוא שלפיד כבר נמצא בתואר שלישי – בלי תואר ראשון.

    • אחד מהאקדמיה  On 23/01/2012 at 15:06

     משום שזהו מסלול ישיר (מסלול בו מדלגים על התואר השני). זה מקובל לגמרי. באמת שמקובל. בכל העולם. הסיפור הזה מגוחך.

 • Idan Bchor עידן בכור  On 23/01/2012 at 19:36

  מאחר והתמונה הולכת ומתבהרת (ראו ידיעות ומבזקים ב-ynet ומקורות אחרים), אני מוצא לנכון לחזור בי מהסתייגותי הקודמת כאן…
  לא ברור לי מה מניע את "אחד מהאקדמיה" להגן בכזה חירוף נפש על לפיד, אך ההגיון הפשוט הוא שמסלול ישיר לדוקטורט הינו מסלול השמור למי שסיים בהצטיינות את לימודי התואר הראשון *וגם* זוהה כבעל פוטנציאל עתידי בעולם האקדמי-מחקרי. ברור לחלוטין שלפיד אינו עומד אף לא באחד משני תנאים מקדמיים אלה.

  ואם כבר עסקינן בענייני "מדעי הפרשנות", נראה כי אפשר לזהות קו משותף בין הקריירה האקדמית לזו הפוליטית של לפיד: הרצון להיות winner מבלי שיצטרך לטרוח ולהזיע בדרך כאחד האדם. כך בשאיפה לזנק ישירות לשולחן הממשלה בלי לטרוח קודם במקום יצרני או ניהולי כלשהו, וכך בשאיפה לקידומת "דוקטור" בלי לטרוח על איסוף סיזיפי של קורסים, סמינרים, מבחנים ועבודות מחקר בדרך…

  ואם נלך עם זה קצת הלאה: אין לי ספק שלפיד יקבל בחיוב (אם כי לאחר "התלבטות קשה" והתייעצות לילית עם יועציו האהודים) את הצעת הרמטכ"ל להתמנות לקצין חינוך ראשי בדרגת תת-אלוף, ובכך להשלים זינוק מטאורי נוסף בדרך לתואר הנכסף – מלך ישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: