האם השופטים בישראל לוקחים שוחד?

מי שהזדמן לו לייצג לקוחות ממוצא כזה או אחר – מן הסתם נתקל, בעת קביעת שכר הטירחה, בשאלה מצד הלקוח: "וכמה מזה הולך לשופט?".

ניתוח מימצאים של הסקר האירופי חברתי, שכלל מדגם מייצג של 1700 נבדקים מישראל, מעלה שרק 22 אחוזים מהישראלים סבורים שהשופטים בישראל לא לוקחים שוחד.

הניתוח הזה מעורר כמובן את השאלה מי הם 78 האחוזים של הישראלים הסבורים שהשופטים שלנו כן נוטלים שוחד.

התשובה ברורה: חלק הארי של הישראלים הללו הסבורים ששופטי ישראל נוטלים שוחד הם אמנם ישראלים באופן פורמלי, אלא שלאמיתו של דבר הם לא מעורים מספיק בהוויה הישראלית כדי שדעותיהם ישקפו את המציאות כאן.

וכך, מסיבות שונות – לרבות דעותיהם על מערכות המשפט בארצות מוצאם – סבורים אותם 78 אחוזים ששופטי ישראל לוקחים שוחד.

זה לא שאין מה לתקן במערכת המשפט שלנו. יש והרבה.

אבל בעניין השוחד אפשר לישון בשקט.

—————————————————————

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רני  ביום 01/11/2011 בשעה 21:43

  בעניין שוחד באלף ואחת צורות לשופטים בישראל אני לא ישן בשקט, בכלל לא. יש נוהל, חוק, גישה שאומרת אם יש הרבה הסברים לתופעה ההסבר הפשוט ביותר מועדף. רק כך אני יכול להסביר המון הליכים ותוצאות של תהליכים שיפוטיים כולל הסדרי הגנה תביעה והבדלים אדירים בחומרה ובקולה של פסקי דין.

 • מיקי  ביום 02/11/2011 בשעה 00:37

  לדעתי זה לא קשור לשוחד – אבל בהחלט קשור לעיוות דין.

  סיפר לי שופט תעבורה על אירוע שללא ספק היה אפשר להושיב אדם לשנים רבות בכלא

  אלא שלפרקליטות היה יותר קל לסגור עסקה עם הלקוח וזאת בטענה שללא העסקה המשפט יקח הרבה זמן (לקוח עם הרבה כסף וסוללת עו"ד מכובדת) ואין לפרקליטות מספיק כח אדם

  ולכן שלחו נהג פושע שהרג אדם בעונש קל ביותר.

  הבעיה שהמערכת מתייחסת בעיקר לעצמה ותפקודה כמו שבבית דפוס מתייחסת לתפוקות העבודה – בקיצור אין את הנשמה, את האנשים שעומדים מאחורי הסיפורים

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 01/12/2011 בשעה 05:24

  יוסי היקר ההגון והאמיץ
  לא הבינותי האם המאמר ציני או שאתה באמת סבור שהשופטים בישראל לא מקבלים שוחד.
  עבירת השוחד היא קשה להוכחה קל וחומר כאשר מדובר באנשים מתוחכמים אשר יודעים ומכירים הן את רכיבי העבירה בדין הפלילי ולא פחות חשוב את דיני הראיות.
  ראשית יש כמובן לציין כי במערכת המשפטית בישראל קיימים שופטים ישרים חרוצים והגונים ואסור לחטוא ולא להקדים ולציין בפני הציבור כי לא כל המערכת מושחתת ובלתי הגונה.
  יחד עם זאת האם אתה מעלה על דעתך כי לאותם שופטים שתוארו במאמריך ובספריך והלוקים בכשלים מוסרים חמורים יש מעצורים מלקבל שוחד?
  לעיניין רכיבי העבירה ודיני הראיות והפרסונות המתוחכמות בהם מדובר האם אתה לא סבור כי ניגוד עינינים אינו בנה של עבירת השוחד?
  האם שופטים בבהמ״ש העליון שבניהים הצעירים מגלגלים מחזורים של עשרות מיליונים זמן קצר לאחר שקיבלו רישיון עריכת דין ולקוחות נוהרים אליהים בהמוניהים אינם נחשבים כמקבלי שוחד? האם הטענה לא מתחזקת כאשר אותם בנים מופיעים בפני חבריהים הקרובים?
  האם שופטים בבתי המשפט שנשותיהים או בנותיהים או בניהים מקבלים שכר טרחה עתק מחברות ותאגידים חזקים ועשירים ואשר יודעים כי ״ העבודה תעשה״ כל אימת שנשים – בנים ובנות אלו יופיעו בפני בתי במשפט-אינם נחשבים כמקבלי שוחד?
  האם שופטים שללא בושה דנים בתיקים מבלי לגלות לצד שכנגד כי עו״ד פלוני המופיע בתיק ייצג אותם או את בני משפחתם בעניינם משפטים או מצוי ב״מיליה החברתי״ שלהם או שאפילו בעל דין מסויים קשור כלכלית לקרובי משפחתם אינם יכולים להיחשב כמקבלי שוחד?
  האם שופטים היושבים בדין כאשר אחד מעו״ד שמופיע בפניהים הוא שתרם למינוי אותם שופטים במישרין או בעקיפין כבעל תפקיד או ממליץ אינם יכולים להחשב כמקבלי שוחד?
  האם שופטים היודעים היטב כי פסיקה שלהם בעייני בנקים או ביטוח תשפיע ישירות על הכנסות בני זוגם או צאצאים שלהם המיצגים ״במקרה״ בנקים וחברות ביטוח אולם בכל זאת אין להם מעצורים לשבת בתיקים שכאלה אינם יכולים להחשב כמקבלי שוחד?
   האם שופטים הממנים באופן קבוע עו״ד מסוימים לבעלי תפקיד כמו כונסים או מפרקים או מנהלי עזבון הזוכים לשכר עתק ומצויים בקשר חברתי עם אותם עו״ד או שאותם עו״ד מצוין בקשר כלכלי עקיף או ישיר עם קרובי משפחתם אינם יכולים להחשב כמקבלי שוחד?
  האם שופטים היושבים בדין בתיקי ענק עתירי ממון רב כאשר אחד ממשרדי עו״ד המופיע בפניהיים העסיק את בניהים או בנותיהים כמתמחים או כעורכי דין או מעביר לצאצאים תיקים אינם יכולים להחשב כמקבלי שוחד?
  נדמה לי שהנך יודע היטב כי כל הדוגמאות שהובאו לעיל אינן דימיוניות וקיימות באופן מעמיק במערכת והיה מעניין מאוד לדעת אחזה ״ חומר נפץ״ היה נחשף אילו הייתה קיימת חובה על כל שופט להגיש הצהרת הון מידי 5 שנים הוא ובן/ בת זוגו ובנוסף פירוט כל הרכוש הקיים על שם בניו ובנותיו עד גיל 30 וכן פירוט מלא של שמות הלקוחות של בן הזוג או בתי הזוג או בניו בנו ובנותיו והכול באתר אינטרנט שיהא חשוף וגלוי לציבור.
  מכיוון שמדובר בסך הכול בכמה מאות שופטים מתוך אוכלוסיה של 8 מיליון תושבים ועשרות אלפי משפטנים תנוח דעתך כי ימצאו המועמדים הטובים שיסכימו לחובה אלמנטרית זו מה גם שהמצב בשטח הוכיח כי השופטים הביאו על עצמם את החקיקה שתקדם חובה שכזו.
  האם עדיין הנך חושב כי הכותרת למאמר היתה נכונה? ושוב אם המאמר היה ציני איתך הסליחה אולם איני סבור כי הציבור לא קרא כפשוטו את המאמר?
  לסיום דע כי רק בעוד עשרות שנים רבות כאשר , יש לקוות, כי הרוח הרעה תחלוף מן הארץ ויקום גזע טהור והגון של תקשורת ומשפט ניתן יהיה להעריך בניתוח היסטורי את אומץ לבך
  ישר כוח 

  • יוסי דר  ביום 01/12/2011 בשעה 08:30

   תודה על תגובתך החשובה כשלעצמה.
   אכן המקרים שאתה מתאר מתרחשים במקומותינו ולא פעם הם גם מהווים עבירות פליליות (ניצול לרעה של כוח המשרה לצורך הפקת רווחים אישיים או העדפת מקורבים וכו' – מהווה עבירה פלילית של הפרת אמונים לפחות).

   אלא שאני התכוונתי לשוחד במובן הקלאסי והישיר של המושג – כלומר כסף או שווה כסף שעובר מנותן השוחד למקבל השוחד בתמורה לשרות מצד מקבל השוחד.

   השוחד הוא מקרה ספציפי של ניגוד עניינים, אבל לא כל ניגוד עניינים יוצר שוחד במובן הפלילי של המושג.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s