המילכוד של עו"ד יעקב וינרוט במשפט השוחד

עבירת השוחד היא כידוע עבירה דו צדדית, שבה יש נותן שוחד ומולו מקבל השוחד שהוא עובד הציבור.

אכן, בדרך כלל הנותן והמקבל "נעשים לב אחד" לצורך ביצוע עבירת השוחד ושניהם כאחד מורשעים ונענשים.

אבל אפילו החוק אינו רואה סימטריה גמורה בין הנותן ובין המקבל – באשר עונשו של הנותן הוא שבע שנות מאסר ושל המקבל עשר שנים (בהקשר זה יצויין אגב, שרמת הענישה הנוכחית מהווה החמרה לעומת המצב ששרר עד לאחרונה שבו עונשו של מקבל השוחד היה שבע שנות מאסר ושל הנותן – מחצית מעונשו של המקבל).

מרמת הענישה השונה שבין המקבל לבין הנותן, וכן מאופן ניסוח החוק, ברור איפוא שהמחוקק ממקד את שבטו במקבל השוחד. הסיבות לכך שהמחוקק מחמיר יותר עם המקבל, שהוא עובד הציבור, ברורות על פניהן, ועל כל פנים לא נרחיב בהן כאן.

אלא שבנוסף לחוסר הסימטריה לעיל, ייתכנו מצבים שבהם יורשע רק אחד מהשניים (המקבל או הנותן) ואילו חברו יזוכה. בעיני הדיוטות תוצאה שכזו נראית ממבט ראשון בלתי סבירה ואולי אף לא צודקת, שכן לכאורה היכן שיש נותן שוחד יש גם מקבל שוחד ולהיפך. אבל כאמור התוצאה הזו שבה מרשיעים רק צד אחד ומזכים את חברו היא אפשרית בהחלט מבחינה משפטית. תוצאה בלתי סימטרית שכזו יכולה לנבוע ממגוון גורמים הנוגעים לקבילות ראיות או לכך שלא ניתן להוכיח את הכוונה הפלילית של אחד הצדדים, וכיוצא באלה.

וכאן בעצם טמון המילכוד של עו"ד וינרוט (ומבחינה עיונית גם של שוקי ויטה המואשם יחד עימו): נניח שהשופט היושב בדינם של השניים יגיע למסקנה, על בסיס הראיות שהצטברו בתיק, שניתן להרשיע רק את שוקי ויטה בקבלת שוחד, ואילו את וינרוט יש לזכות כיוון שהראיות נגדו, ככל שהן נוגעות לכוונה הפלילית, לא עברו את הרף הדרוש להרשעה. ובכן, האם הציבור הרחב יקבל תוצאה שכזו? האם התקשורת תעבור על כך לסדר היום? והרי תוצאה שכזו, כשלעצמה, היא סיפור עיתונאי, הלא כן?

ומכאן לשאלת השאלות: האם השופט, שעה שיכתוב את פסק הדין, יוכל לנתק עצמו ולהתעלם מהמתקפה ומההמולה הציבורית והתקשורתית הצפוייה במקרה חריג שכזה?

והרי כידוע, המשפט אינו מדע מדוייק – עד ששופט מנוסה יכול לכתוב פסק דין משכנע, ובו זמנית לכתוב פסק דין עם תוצאה הפוכה – משכנע באותה מידה.

ובכן, היוכל השופט להיות עבד למצפונו ולכתוב פסק דין במשפט מתוקשר שכזה – תוך התעלמות מוחלטת מהצפוי לו בבית הדין של התקשורת? אשרי המאמין.

————————————————————-

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Corinna InHebrew Hasofferett  ביום 02/10/2011 בשעה 22:35

  בחיי שלא הבנתי. מילא שהמשפט אינו מדע מדוייק, אבל השכל הישר? פעולת חשבון?
  אם אחד קיבל שוחד, מישהו נתן, אלא אם כן נפל לו מן השמיים מן, והוא רק ליקט – ואז גם המקבל לא קיבל, לא כך?

  במדינה החפה מצדק חברתי… נו, אני כבר מתחילה להצחיק את עצמי.

  • יוסי דר  ביום 02/10/2011 בשעה 23:12

   קורינה, הנה דוגמא:
   כידוע, עדות שמיעה בלתי קבילה בבית המשפט – פרט לאמירתו של הנאשם על עצמו.
   עכשיו נניח שראובן קיבל שוחד משמעון ומספר על כך ללוי.
   מוגש כתב אישום נגד ראובן (מקבל השוחד) ונגד שמעון (נותן השוחד).
   שני הנאשמים מכחישים את המיוחס להם בבית המשפט.
   ואז מופיע לוי על דוכן העדים ומספר מה שראובן סיפר לו.
   עדותו של לוי כנגד ראובן תהיה קבילה כיוון שראובן סיפר לו והפליל את עצמו.
   עדותו של לוי כנגד שמעון תהיה בלתי קבילה כיוון ששמעון לא סיפר ללוי, ומה שראובן סיפר ללוי לגבי שמעון היא עדות שמיעה בלתי קבילה.
   אני מקווה שאת מוצאת את הידיים והרגליים בדוגמה הזו.

   • Corinna InHebrew Hasofferett  ביום 14/10/2011 בשעה 14:46

    ראובן סיפר לו שקיבל שוחד משמעון, לא מהשמיים ולא שמצא את הכסף על המדרכה והרים אותו ולא הביא למשטרה למחלקת אבידות. אז אם לא קביל שהכסף הגיע משמעון ואין עדות מאין כן הגיע הכסף כי אז הכל עורבא פרח כי אין אל מה לעגון את מה שראובן טען. אולי ראובן רוצה עד כדי התאבדות להוציא שם רע לשמעון? אם שמעון לא נתן שוחד כי אז לכל היותר ניתן להאשים את ראובן בהוצאת דיבה ואת לוי כשותף מדעת או שלא מדעת למעשה. לא כך?

    • יוסי דר  ביום 14/10/2011 בשעה 15:36

     קורינה,
     ישנם הרבה מצבים שהמבנה הסכמטי שתארתי יכול להתקיים בהם;
     את מתארת סיטואציה ש"אין אל מה לעגון את מה שראובן טען", אבל נניח שהמשטרה ערכה חיפוש בביתו של ראובן או בחשבונות הבנק שלו ומצאה שם סכומי כסף גדולים שאין להם הסבר, וזה כבר מהווה עוגן די חזק למה שראובן מודה בו.
     לוי (האיש ששמע מראובן את הסיפור) יכול, לצורך העניין, להיות חוקר משטרה שחקר את ראובן וזה נלחץ עד שהודה בפניו שהכספים שנתגלו הם כספי שוחד, אלא שהוא העדיף לשקר ולספר בחקירה שהוא קיבל את השוחד משמעון בעוד שלאמיתו של דבר הוא קיבל את השוחד מאדם אחר שאת שמו הוא רוצה להסתיר מאלף ואחת סיבות (נניח כי הוא פוחד ממנו).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s