האם דרעי יכול לחזור?

נתחיל מכך שפסק הדין שהרשיע את אריה דרעי בקבלת שוחד ושלח אותו לבית הסוהר – פסק הדין הזה לא אמור לשמש מקור גאווה למי שרוממות המשפט בגרונו.

בהקשר זה, די אם נזכיר ששופטיו של דרעי בכל הערכאות נמנעו – וכנראה שלא במקרה – מלהתמודד עם משמעות העובדה שכספי השוחד הופקדו בחשבון הבנק הרגיל של דרעי. הרי כאשר אדם מסתיר כספי גניבה או שוחד – עצם ההסתרה משמשת ראייה נסיבתית לחובתו. ובכן, מה המשמעות הנסיבתית כאשר אדם מפקיד את הכספים בחשבונו הידוע והמוכר? האם העובדה הזו כדי כך שולית עד שאינה ראוייה לדיון שיפוטי?

אבל אנחנו נמצאים היום במקום אחר. דרעי הורשע בשוחד וישב בבית הסוהר תקופה לא קצרה, וככזה – יש לו בציבור תדמית מסויימת שתלווה אותו באשר יילך.

דרעי יודע היטב שאיש לא ישכח את העבר שלו, והתקשורת לא תיתן לו מנוח.
השאלה היא אם אדם – אפילו הוא חכם ומוכשר כמו אריה דרעי – מסוגל לתפקד בתנאים שכאלה.

הרי ברור מטבע העניין שמילוי תפקיד ציבורי – בוודאי תפקיד של שר – כרוך באין ספור מחלוקות ומריבות ומאבקים ומלחמות. ובכן, היוכל אדם שישב בבית הסוהר על שוחד למלא תפקיד ציבורי עתיר סמכויות וכוחות – תוך התנתקות מעבר כל כך מכביד?

הרי אריה דרעי – כמו כל אדם במצבו – יהיה עסוק מבוקר עד לילה בנסיונות נואשים ואינסופיים לשקם את תדמיתו. הניתן לתפקד באופן סביר בתנאים שכאלה?

ליבי ליבי לאריה דרעי שיהיה עסוק כל היום בלהוכיח לציבור שהוא אדם ישר – רק כדי לשמוע בסוף היום צעקות שהוא גנב.

—————————————-

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה  ביום 23/06/2011 בשעה 10:50

  אתה אומר "ליבי ליבי" בציניות (כך התרשמתי). נו, טוב.
  אבל עם פופוליזם ורטוריקה כמו שיש לו – יש לו סיכויים טובים להשיג כל יעד פוליטי שירצה גם בנסיבות האישיות שהוא שרוי בהן (הצורך המתמיד להזכיר לכולם שהוא לא גנב כרוני).
  פופוליזים של פוליטיקאים כבש אצלנו ובמערב כל חלקה טובה משום שרבים אינם מפתחים "נוגדנים" כנגדו!

 • יאיר דקל  ביום 23/06/2011 בשעה 14:29

  לאריה דרעי יש יתרון חשוב – הוא אדם חכם ומוכשר. נוכח ה"מבחר" שממלא את כנסת ישראל ואת ממשלתנו, העובדה הזאת גורמת לי להתלבטות: האם כשלון ישר עדיף על מוכשר לא ישר.
  אני מקווה מאד שאריה דרעי לא יחזור לסורו.

 • י.ג.  ביום 23/06/2011 בשעה 21:20

  במייטב המסורת של בית"ר- ההפך הוא הנכון. דווקא מי שמשווק את עצמו כאילו הוא נרדף ע"י "האליטות" או "הממסד", נראה כי הדבר דווקא יסייע לחיזוקו בקאמבק המתוכנן.
  אני חושב שהבעיה העקרית של דרעי היא עובדיה יוסף, או בעצם מושכי החוטים בש"ס. יש המון כעס על סיעת ש"ס "בשטח", דרעי במסגרת עצמאית עלול לנגוס בה קשות. ומי שמרגיש מאויים, עלול להפוך לתוקפן.

 • Gali  ביום 23/06/2011 בשעה 23:34

  השאלות ששאלת (שהן מוסריות מנקודת מבטך וגם מנקודת מבטי -אז אנחנו מסכימים) הן כלל לא רלוונטיות בסל השיקולים של מר דרעי.
  מבחינת דרעי העבר לא כל כך מכביד והשוחד הוא לא כזה שוחד כפי שהחילונים חושבים. ולמה שינסה כל היום לשקם תדמית שאתה חושב שהוא צריך לשקם? זאת לא הבעיה שמטרידה אותו בעת שהכריז על קמבק לפוליטיקה.
  הבעיה היותר מטרידה היא המאבקים בש"ס ודעתו של הרב עובדיה יוסף. בהתאם לדעה של זה יפול דבר וגם זה מה שיקבע את עתידו של דרעי. השאלה האם הוא ישר או לא תקבע גם כן באותם חוגים. והבוחרים נוטים להאמין למה שנקבע שם.

 • corinnahasofferett  ביום 24/06/2011 בשעה 00:04

  "בסופו של יום" יהיה מאוחר מדי. השכמתי קום, גם פירטתי:
  http://corinna-hasofferett.com/blog/2011/06/23/%D7%94%D7%A0%D7%94-%D7%91%D7%90-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%99%D7%97-%D7%90%D7%A7%D7%A8%D7%90-%D7%91%D7%92%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%A0%D7%99%D7%97%D7%A8/

  באשר ל"חכם ומוכשר" – אפשר להבהיר? האם מישהו שהכריז על עצמו ככזה חייבים הכל לחזור אחריו או אחריו מרעיו דאז? לא, אין לו חוכמת הלב ואין לו כשרון הרוח, הנפש והנשמה, להיות שליח ציבור נקי דעת.
  מי שלוקה בהיבריס בכמויות שהאיש הפגין במעשיו על אסונותיהם לסביבה ולחברה, יתנסה בענווה בבית וייטב לעולם.
  בכלל, ובכל מקרה, אני רוצה לחיות בחברה שבה אנשים הטוענים לפוליטיקה, יעסקו בכך ארבע שנים ודי. או מקסימום עוד קדנציה אחת כזאת, על תנאי. שירגישו נשיאים של ארצות הברית – אם חייבים להשביע את דרקון ההיבריס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: