התרגיל המבריק של אהוד אולמרט

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט צריך להיות אחד מ-ל"ו צדיקים, או שוטה גמור, כדי שלא לקפוץ על המציאה שפרקליט המדינה משה לדור גילגל לידיו.

אבל נקדים עם ארוע אחר שימחיש היטב במה דברים אמורים:

לפני שנים אחדות הועמד אדם לדין פלילי, ולרוע מזלו שובץ התיק שלו לדיון אצל שופטת הידועה כשופטת מחמירה במיוחד. כיוון שאותו נאשם התקשה למצוא בדין עילה לפסול את השופטת ולהעביר התיק לשופט אחר, הוא הגה רעיון די ממזרי: האיש איתר את מכוניתה של השופטת בחניון של בית המשפט ואז יזם התנגשות בין מכוניתו לבין המכונית החונה של השופטת – דבר שגרם נזק למכוניתה.
ואז, ככל אזרח טוב, השאיר אותו אדם פתק על שמשת מכוניתה של השופטת. בפתק הביע האיש התנצלות על הנזק שגרם למכונית, וכן השאיר מס' טלפון להתקשרות כדי שיוכל לפצות את השופטת על נזקיה. השופטת התקשרה על פי מספר הטלפון, ואז התברר לה שהמדובר בנאשם שתיקו מתברר אצלה.
מטרתו של אותו נאשם הושגה במלואה: מחמת הפגיעה של מכונית הנאשם במכוניתה נוצר סכסוך אישי בין השופטת לבין אותו נאשם, והשופטת נאלצה לפסול עצמה ולהעביר התיק לשופט אחר. השופטת פסלה עצמה בחירוק שיניים תוך שהיא מציינת שברור לה שהנאשם עשה במתכוון את שעשה, וזאת כדי ליצור את אותו סכסוך אישי ביניהם וכך להביא לפסילתה.

ומכאן לענייננו:

פרקליט המדינה משה לדור התראיין לאחרונה לעיתון הארץ, והתייחס בין היתר להלוואה ארוכת שנים שקיבל אולמרט מג'ו אלמליח. למרות שהפרקליטות נמנעה מחקירת ההיבט הפלילי האפשרי של ההלוואה הנ"ל – טען לדור באותו ראיון שההלוואה האמורה היא "סיפור שערורייתי" וכו' וכו'.     

אולמרט לא נזקק ליותר מכך כדי לקפוץ על המציאה ולנצל את העניין על פי הטקטיקה של הנאשם והמכונית של השופטת שסופרה לעיל: הוא הגיש נגד לדור תביעת לשון הרע בגין ההתבטאות הנ"ל. 

ועכשיו – בין אולמרט לבין לדור יש סכסוך אישי.  

ומכיוון שיש בין השניים סכסוך אישי – לדור יהיה מנוטרל ומנוע מהיום והלאה מטיפול כלשהו – לרבות מהשתתפות בדיונים ממתן הנחיות וקבלת החלטות – בשלל החקירות והמשפטים הפליליים התלויים ועומדים כיום נגד אולמרט – לרבות בתיקי חקירה עתידיים אם ייפתחו כאלה.

יודגש: השאלה מה סיכוייו של אולמרט לזכות במשפט הדיבה נגד לדור היא לחלוטין לא רלוונטית. די בכך שלדור סיפק לאולמרט אל העילה להגיש נגדו תביעה אישית (וכך להעביר את היחסים ביניהם לפסים אישיים – על כל המשתמע מכך כאמור לעיל).

ואם שכחנו: גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מנוע מנגיעה כלשהי בתיקיו הפליליים של אולמרט לאור העובדה שבעבר, קודם היותו היועץ המשפטי, הוא היה פרקליטו.

ועכשיו, לא נותר אלא לנסות ולהעריך את הנזק הממשי שנגרם כתוצאה מהעובדה, שהן היועץ המשפטי לממשלה והן פרקליט המדינה מנועים מלהתקרב בצורה כלשהי לחקירות ולתיקים הפליליים הנוגעים לאהוד אולמרט.

האם הראיון של לדור לעיתון הארץ היה הכרחי? השאלה מיותרת. 

———————————————————–

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • מיקי  On 17/02/2011 at 18:57

  מעניין ביותר. כלל לא חשבתי על הזוית הזו.

 • צדוק  On 17/02/2011 at 19:28

  יתכן הכל מוזמן ומתוזמן ומתואם בין הצדדים.

  נחה דעתי שזה כך.

 • irity  On 17/02/2011 at 19:34

  השאלה מה לדעתך הוא רוצה להשיג בשארית חייו ? זה לא יוסיף לשמו הטוב, גם אם יזכה, והסיכוי קלוש.
  לאור עצותיך לגלנט אני חושדת שהשאלה יפה גם בנוגע אליך, האם אלה עצות מבריקות או תאונות דרכים יזומות ? :))


  האם הראיון היה חיוני ? ודאי שכן. לאור האירועים (שהוא בטח ידע עליהם) שלאחר מכן, המעצרים ברשות המסים ודנקנר, היה עליו לעמוד מול הציבור ולהסביר מצב קשה זה. היתה שם הודאה חשובה מטעם המדינה (גם משפטית) שהפשע המאורגן מגיע עד צמרת השלטון. מאחר שלא העמקתי, לא יכולה להגיד שהוא פתח דיון מעניין עם הציבור. נידמה לי שהוא וחבריו מתחמקים מההסבר שכולם מחכים לו, "איפה הייתם עד היום" ? אבל, לא הרסו את רומא בשבעה ימים, גם זה יבוא.

  • יוסי דר  On 17/02/2011 at 19:50

   יש כאן עניין של עדיפויות מה חשוב ממה:
   הכי חשוב כרגע, מבחינתו של אולמרט, הוא לסלק את לדור מהדרך וכך לשבש את הטיפול בתיקים הפליליים שלו – לרבות ובמיוחד בפרשת הולילנד – ותביעת לשון הרע כפלטפורמה ליצירת סכסוך אישי היא פטנט לא רע לצורך העניין.
   אגב, המניע של אולמרט ליצור סכסוך אישי ניכר אפילו מכתב התביעה שם מצויין משה לדור סתם בשמו (ללא תוארו כפרקליט המדינה), וכן מובאת שם כתובת מגוריו למסירת כתבי בי-דין (ולא כתובת הפרקליטות).

   בכל מקרה, התביעה הזו תמוזמז במשך שנים עד שתמות מיטת נשיקה כמו רוב רובם של תיקי לשון הרע שנגמרים בהבהרה או התנצלות כשאיש כבר לא יזכור בקשר למה – מבלי להגיע לדיון ענייני בתיק.

   לגבי גלנט – לא זוכר שנתתי לו עצות גרועות (אני זוכר שכתבתי פעם שאני מקווה שהוא יידע מתי לסגת מבלי להמשיך ולהתבזות, וזו עצה טובה תמיד).

   • irity  On 17/02/2011 at 20:12

    חס ושלום גרועות, השאלה למי הן טובות. זה הכל.

    מזכיר לי שלפני שטלנסקי וריזבי הפכו לבני בית אצלנו, היו דיבורים שאולמרט כביכול נטל חלק במיזם עסקי שיצא "ציוד רגיש" לונצואלה , לווינים או משהו, ושוב העלו את הנושא של איראן וכולי. עכשיו הפרלוד הזה חוזר לגבי אשכנזי, ואני תוהה אם זה מין קוד שאחריו מגיעות חשבוניות מזוייפות ומעטפות. או שמא יש דברים בגו. הידיעות האלה מאד משונות, עולות ונעלמות כמו אדוות קצף בים.

    ניראה לי שאולמרט כמו כמה נאשמים אחרים שדנו בהם פעם, לא יגיע לשלב ההוכחות, אבל לא בזכות השטיקים המשפטיים שהוא עושה. יש כאלה נאשמים, שנחרץ גורלם להיות רק נאשמים ולעולם אין הם מורשעים. לא בטוח שזה כבוד גדול בישראל, אבל כן, לפחות כמו מוברכ ושימון נהנים מחיים מפנקים עד הסוף. המוניטין ? למי איכפת עם כאלה חשבונות בנק בכל העולם.

 • Idan Bchor עידן בכור  On 18/02/2011 at 13:11

  ניתוח מבריק של תרגיל מבריק עוד יותר.

 • nachum  On 20/02/2011 at 13:33

  you just forgot that lador is allready an old man and in any case the olmert trail will take years.

  • יוסי דר  On 20/02/2011 at 14:40

   לא מדובר רק במשפטים בבית המשפט. גם בחקירות (למשל פרשת הולילנד המתנהלת כיום).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: