"תנו למגיב להגיב" – תגובה לפוסט של גלעד סרי-לוי

גלעד ממליץ לכותבים לבטל את תהליך אישור התגובות בפוסטים – כך שכל תגובה תיקלט ותפורסם מיידית.

כדאי להיות ער למחיר אפשרי של ביטול תהליך האישור:

אם תגובה מסויימת, אפילו היא של מגיב לא ידוע, מכילה בתוכה לשון הרע כלפי מישהו – יכול אותו מישהו לתבוע ישירות את בעל הבלוג.

דוגמא:
בעל הבלוג מפרסם פוסט ובו הוא מביע דעתו על מישהו שהוא כותב גרוע,  ובא מגיב אלמוני וכותב בתגובתו שאותו מישהו לא רק שהוא כותב גרוע אלא שהוא גם פלגיאט. אמירת בעל הבלוג שאותו מישהו כותב גרוע מוגנת על פי דיני לשון הרע כיוון שהמדובר בהבעת דעה, ואילו אמירת המגיב שאותו מישהו הוא פלגיאט אינה מוגנת כיוון שהמדובר בטענה עובדתית (שאת אמיתותה צריך להוכיח).

ואגב, כיום חוק לשון הרע מאפשר לתבוע סכום של עד קרוב לשבעים אלף שקל, וזאת מבלי שהתובע יצטרך להוכיח שנגרם לו נזק כלשהו כתוצאה מלשון הרע שנאמרה כלפיו (בתביעה שהיא מעל הסכום הנ"ל צריך להוכיח נזק).

———————————————

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • גלעד  On 12/12/2010 at 09:02

  תודה על הערתך החשובה

 • hanatova  On 12/12/2010 at 19:37

  מסכימה עם כל מילה שנאמרה פה

  קייטרינג

 • רוני ה.  On 12/12/2010 at 20:55

  בלי להיות משפטן, יש לי ספק אם האמירה שלך מאוזנת ומוצדקת מבחינה משפטית.

  למיטב ידיעתי מעולם לא הוגשה תביעת לשון הרע לבית המשפט נגד בעל בלוג פרטי ומאליו ברור שמעולם לא זכה אדם לפיצוי מבעל בלוג על סמך החוק הזה.

  החוק הנ"ל יועד לאתרי אינטרנט גדולים כגון של אתרי חדשות שיש בהם אדם שתפקידו לערוך תגובות. באתרים פרטיים אין אפשרות שאדם יקדיש 24 שעות ביממה לנטר את הבלוג שלו מפני תופעות של לשון הרע. למיטב זכרוני היתה פעם תביעה נגד אתר גדול ובית המשפט התחשב ביכולת של בעלי האתר לנטר את התגובות. הפרקטיקה המקובלת היום היא שברגע שאדם טוען שאמירה מסוימת בתגובות מהווה לשון הרע נגדו בעל האתר מסיר את האמירה הפוגעת.

  • יוסי דר  On 12/12/2010 at 21:21

   לא ברור עד להיכן מגיעה ידיעתך או מיטב ידיעתך, אבל תתפלא אולי לדעת שבימים אלה מתבררת בבית המשפט תביעת לשון הרע נגד בלוגרית שכתבה כאן ברשימות.

 • רוני ה.  On 12/12/2010 at 21:21

  אכן חידשת לי. אפשר לדעת במי מדובר?

  • יוסי דר  On 12/12/2010 at 21:36

   למיטב זכרוני שמה הפרטי של הבלוגרית הוא ענת – לא זכור לי שם משפחתה. תביעת לשון הרע היא בעניינים הנוגעים לשואה, הכחשת השואה וכו'.

   בכל אופן, גם לו אמירתך שמעולם לא הוגשה תביעה נגד בלוגר פרטי היתה נכונה – עצם האמירה הזו אינה מקנה חסינות מפני הגשת תביעה.
   נניח שאתה משאיר את הבלוג שלך פתוח לתגובות ונוסע לחו"ל למשך חודש. בשובך מתברר לך שמישהו כתב תגובה ובה טען שאדם מסויים הוא גנב, נוכל ומתחזה ואף נעצר פעם ע"י המשטרה בחשד למעשה מגונה בקטינה – כל זאת למרות שאין טיפה של אמת בכל התיאורים הללו.
   אבל חמור יותר: מתברר שגוגל הכניס את התגובה הזו למערכת שלו וכל מי שיחפש פרטים בגוגל על אותו אדם ימצא את כל התיאורים הללו.
   אני מבטיח לך שאם אותו אדם שהושמץ על לא עוול בכפו יגיש נגדך תביעת לשון הרע בסכום גבוה – באותו רגע יהפכו ימיך ולילותיך לגהינום ולסיוט מתמשך – ללא קשר לתוצאות המשפט שיתבררו כעבור כך וכך שנים.
   ובכן, מה תטען אז? שמעולם לא הוגשה תביעה נגד בלוגר פרטי? הרי עד שבית המשפט יחליט בעניין – ולפעמים זה עניין של שנים – נשמתך תפרח.

   אולי אתה מין מזוכיסט שנהנה מגהינום שכזה. אני מכיר כאלה שלא נהנים מכך.

   • רוני ה.  On 12/12/2010 at 22:04

    אולי זאת ענת פרי?

    קשה לי להעריך את הסיכונים, אבל עדיין נראה לי שאתה מגזים. באותה המידה יכול להיות שאדם ייסע לחו"ל לחודש ומישהו יגנוב את מכוניתו ויעשה בה מעשה פשע ואז בעל הרכב ייתבע בבית המשפט. האם בשביל זה נפסיק לנסוע לחו"ל או להחזיק מכוניות?

    • יוסי דר  On 12/12/2010 at 22:19

     אכן ענת פרי. תודה.

     הדוגמא שהבאת אינה ממין העניין כלל וכלל.
     מעשי פשע המבוצעים באמצעות מכוניות גנובות הם כמעט דבר שבשגרה.
     אם בעל הרכב מתלונן על גניבת הרכב, או – על פי הדוגמא שלך – הוא גם מתלונן על הגניבה וגם מראה שהוא היה בחו"ל בזמן הרלוונטי – הוא יוצא מיד נקי מהעניין.
     מקרים כאלה הם, כאמור, עניין שבשגרה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: