יצחק לאור, מה עם החוב?

כמה עצוב שהכותבת אסתי סגל מתאמצת להחזיר את יצחק לאור אל תוך השיח הלגיטימי כאילו כלום.

 
הדברים נראים כהתרסה של ממש ומצביעים על אטימות וטמטום הלב – תוך זלזול ופגיעה ברגשות של רבים ורבות, ובמיוחד ברגשות של מי שטוענות שנפגעו מינית על ידי לאור.

נזכיר:
פורסם בתקשורת לא מעט אודות תקיפות מיניות – ואפילו אונס – שביצע יצחק לאור בנשים שונות.
יצחק לאור מצידו מכחיש את המיוחס לו מכל וכל. "עלילת דם" הוא קורא לדברים.

אלא שלנגד עיננו מתהווה והולכת עובדה אחת ממשית – עובדה שאין מחלוקת באשר לאמיתותה, ואפילו יצחק לאור לא יוכל להכחישה.

והעובדה היא, שמאז שפורסמו הדברים בפברואר ועד לרגע זה יצחק לאור לא הגיש תביעת דיבה כנגד מי מאלה שלטענתו הוציאו דיבתו רעה.

כן כן, במקרה של יצחק לאור גם זו עובדה, וחשיבותה של העובדה הזו, במקרה של לאור, אינה עניין של מה בכך.

שכן, יצחק לאור הכריז פומבית, שחור על גבי עיתון, שהוא עומד להגיש תביעת דיבה. 

הנה דבריו של לאור בעניין זה כפי שנכתבו במסמך אישי עתיר עמודים שפירסם בעיתון "העיר":

"… עד כאן הסטוץ. לא אני צריך לספק הסבר על ההחלטה להפוך אותו מקץ 25 שנה לאונס. היא (אשכר אלדן) תעשה את זה במשפט הדיבה שלה".

 והוא מסיים את מאמרו באלה המילים: "אני יוצא מזה, לא חוזר להתלכלך יותר. השאר דרך עורך הדין שלי במשפט הדיבה. לא רק נגד "המקור".

עיננו הרואות: יצחק לאור מדבר על "משפט הדיבה" כעל דבר מוגמר – התחייבות ממש – ובאופן שאינו מותיר מקום לספק שבדעתו להגיש תביעה לבית המשפט נגד אשכר אלדן ונגד תכנית "המקור" של חדשות 10.

ובכן, למה ומדוע יצחק לאור אינו מגיש תביעת דיבה כמובטח?

הרי ברור מטבע הדברים, שההבטחה הפומבית של לאור להגיש תביעת דיבה נועדה להרגיע ולהפיס את דעת הציבור (ומן הסתם, במיוחד את האסתי סגלים למיניהם, ואת עיתון "הארץ" הממשיך לפרסם את מאמריו כמימים ימימה).

ובכן, מה אמורים הציבור ועיתון הארץ להבין כשהתביעה המובטחת מצידו של לאור בוששת לבוא?  למי אמור הציבור להאמין נוכח הסתירה הקוטבית בין טענות המתלוננות לבין ההכחשה הנחרצת של יצחק לאור.

לא לנו לשים עצמנו בנעלי בית המשפט ולשפוט מי מהצדדים דובר אמת, אבל השאלה היא שאלה: האם ההימנעות של לאור מהגשת התביעה כפי שהבטיח – האם עצם ההימנעות הזו, למרות ההבטחה, לא אמורה להזיז את מטוטלת האמת אל עבר גירסאות המתלוננות? הרי עצם העובדה שלאור דיבר על "תביעת הדיבה" כעל דבר מוגמר שבדעתו להגיש לבית המשפט, ולמרות זאת נמנע עד עתה מלהגיש תביעה שכזו – עצם העובדה הזו אמורה לדבר בעד עצמה, הלא כן?  

ולא פחות חשוב: ראוי הדבר שעיתון הארץ, שכאמור ממשיך לשמש אכסניה למאמריו של לאור, ישמיע באוזנו של לאור תהייה מתי בדעתו להגיש התביעה כפי שהבטיח.

כי לא חזקת החפות המשפטית היא העומדת כאן למבחן.

כי ההגיינה הציבורית – זו שעיתון הארץ כה מרבה לשפוט על פיה את זולתו – היא זו שנמצאת עתה תחת איום מצד העיתון הכל כך הגייני הזה.  

 ——————————————————

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רני  ביום 27/11/2010 בשעה 11:50

  שלום ושבת שלום
  ברור לפי המתרחש שהגנת לאור מתנהלת בידי מומחים אמיתיים. ראה מבחן התוצאה. הזוועה שבכל העסק היא שלפי הנראה, אני נרתע מטבעי מתיאוריות קונספיטיביות, שהוא נהנה למשל מתהליך לא בדיוק טבעי של טיהור בידי "הארץ" ואלו המזוהים, בידי חורשי רע כמותי, עם "הארץ". זו בשעה שגדעון לוי הופיע במאמר שופע קלישאות צדקניות בנושאי מין, גברים, נשים והטרדה בעמוד הראשון של "הארץ" בסוף השבוע שחלף. מעניין שבין השורות של הנכתב בידי אמיר אורן בדף פנימי באותו "הארץ" עשויים להשמע גם גירסה שונה, מאוד, מהמאמר ההיסטרי של לוי וגם עדות ל-,שומו שמיים, צנזורה פנימית והנחיות לכתיבה יוצרת בממלכת שוקן.

  למרות כל הזעקות החסודות על חבורות חשאיות של גברים, אלימים, אכזריים, אטומים האונסים ביחד והמגינים איש על רעהו הפושע המנהלות את צמרת צה"ל המשטרה ויתר כוחות השחור, העובדות מעידות בדיוק את ההיפך מהנטען. הממסד הצבאי משטרתי גם מרצון להיות ב"סדר" וגם מתוך תחרות פנימית קשה, שנאות וחשבונות אינו מצטיין בהתלכדות הגנתית סביב נאשמיו ובניהול מוצלח של יחסי ציבור. השווה את איכות היעוץ המשפטי והתקשורתי בהגנה של לאור, שהואשם באונס והטרדת מינית קשה ומתמשכת; לאיכות ההגנה על ניצב בר לב שכל מה שעשה, לפי נחום ברנע ואחרים, היה להמעיד את התלוננת ולחגוג מינית ברשות עם כמה גברות בוגרות עמוסות הורמונים.

  גם אין להשוות את מעמד גברת איניס – חלק מצמרת המשטרה, היסטוריה אישית מורכבת ופסק דין של שופט בעיניני ירושה וידועה בציבור שלא בדיוק היטב עמה [ שופט מול פוליגרף, דילמה לא פתורה ] ניהול פרויקט, לא ברור, שזה נושא לדיון ארוך – פרויקטים רעשניים מול ניהול תקין; כסף, חשבונות הוצאות ונסיעות לחו"ל.
  השווה כל זאת למעמד משוררות צעירות משחרות פרסום, תלמידות ועיתונאיות צעירות מול לאור.

  כולנו ממתינים לפסק הדין במשפט קצב שגם הוא מנוהל היטב מבחינה תקשורתית.

 • עידו לם  ביום 27/11/2010 בשעה 13:05

  אני מצטער אבל אם יש כול מיני סופרות צעירות שוחרות לפירסום שמוכנות להתקדם דרך הגב זה ממש לא אשמת יצחק לאור, אני לא טוען שזה כול המקרים שהיו אבל במקרים כאלה נשים בעצמן לא כול כך תמימות.

 • רני  ביום 27/11/2010 בשעה 18:59

  לעידו שלום. סיפור לאור מורכב ומסובך. אכן הכל בגדר תקשורת, תשקורת ופטפטת לא מוסמכת ואני מתקן עצמי בבקשת סליחה. אבל בסיפור שכאמור לא נבדק מעולם בבית משפט, היו מקרים של התעללות "נפשית" הטרדה ורבלית קשה ומתמשכת. כל הנושא קשה ולא הייתי מקטרג בגסות על גברת שמנסה לעשות דבר מה בקשר לאומללותה, חוסר כשרונה, אי ההכרה בה ויאושה על ידי מתן שירותי מין למי שיכול לקבוע את גורלה. כגבר ראיתי בסביבתי, האקדמאית, דברים רעים וקשים בעניין זה ומשום שנזהרתי מאוד להתקרב לא הייתי בעמדה שיפוטית. אין כאן כלל עניין רק של תמימות או אובדנה.

 • חגי  ביום 30/11/2010 בשעה 09:48

  נדמה לי שהשאלה "מה המשמעות של אי הגשת כתב תביעה" היא לא לגיטימית בעליל. יכולות להיות אין ספור סיבות לאי הגשת תביעת דיבה, החל מעלויות ההליך המשפטיוסיכויי הצלחת ההוכחה (דרישת ההוכחה לא קלה במקרים אלו), דרך המחיר הנפשי עבור התובע, וכלה ברצון למנוע את הסבל הזה מהמתלוננות.

  בדיוק כפי שלא ניתן לשפוט את אמינות המתלוננות לפי השאלה האם הן הגישו תלונה, לא ניתן לשפוט כך גם את לאור. לא לו ולא להן מחויבות לרצות את דעת הקהל הציבורי. הימים בהם היינו שופטים אנשים בכיכר השוק עברו, חלפו.

  • יוסי דר  ביום 30/11/2010 בשעה 09:58

   חגי,
   אבל כאן, כפי שאני מציין שוב ושוב, האיש דיבר במפורש על "משפט הדיבה", כלומר שהוא עומד להגיש תביעה.
   האם אין לכך כל משמעות?

 • Yulie Cohen  ביום 07/12/2010 בשעה 20:32

  תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: