עדן אברג'יל זקוקה לסדרת חינוך

"אני לא מבינה מה לא בסדר…מה כבר עשיתי…" – טוענת עדן אברג'יל שפירסמה באינטרנט את תמונותיה לצד פלסטינאים כפותים בידיהם, ועיניהם קשורות בפלנליט.

אין צורך להפליג בהסברים מה לא בסדר כאן. די לשאול את עדן אברג'יל כיצד היא היתה חשה למראה תמונות שבהן – במקום הפלסטינאים – היו חלילה מצולמים אביה או סבה באותו מצב כשהם כפותים בידיהם ועיניהם קשורות. כיצד היתה עדן אברג'יל חשה אילו חלילה פורסמו בפומבי תמונות שבהן היא עצמה היתה כפותת ידיים וקשורת עיניים?

אבל גם לחוק יש מה לומר כאן:

חוק הגנת הפרטיות קובע כי פגיעה בפרטיות הינה, בין היתר: פרסום תצלומו של אדם ברבים בנסיבות שבהן עלול הפרסום להשפילו או לבזותו;

החוק מוסיף וקובע כי פגיעה בפרטיות מהווה עוולה אזרחית (שניתן לתבוע בגינה פיצויים), וכן היא מהווה גם עבירה פלילית שהעונש בגינה עלול להגיע לחמש שנות מאסר.

זאת ועוד: זכותו של אדם לפרטיות שודרגה ועלתה למעלת זכות חוקתית עם חקיקתו של חוק יסוד כבוד האדם וחרותו – שם נקבע מפורשות שאדם זכאי לפרטיות.

חינוך – כבר אמרנו?

——————————————————————

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • א.ב.  ביום 17/08/2010 בשעה 12:09

  חשוב מאוד לא לאבד את הפרופורציות.

  זה חמור מאוד שהתמונות האלו פורסמו.

  זה גרוע שבעתיים שהם בכלל צולמו.

  וזה פשע לא יסלח שהפלסטינים יושבים שם כבולים ובעיניים מכוסות. אין שום הצדקה לפשע כזה!

 • אזרח.  ביום 17/08/2010 בשעה 12:50

  יש רבים כעדן אברג'יל.הם רק לא התגלו עדיין.אם לא הוידאו המראה חייל יורה לעבר אצבעות רגליו של פלסטיני כפות,מי היה מאמין ? בכלל,עדן אברג'יל יכולה לומר שחוק הגנת הפרטיות אותו ציטטת נוגע לישראלים, ואינו חל על הפלסטינים.לפי אחד הסעיפים ,פגיעה בפרטיות היא עוולה אזרחית.הפלסטינים אינם אזרחים,ואינם בני אדם.כנאמר במקורותינו:"אתם קרויים אדם,ואין אומות העולם קרויים אדם".

  http://www.itpolicy.gov.il/topics_security/privacy.htm#4

 • bidyke  ביום 17/08/2010 בשעה 13:47

  אני מסכימה שמעשיה של אברג'יל הם חמורים ומזעזעים, אבל רציתי להעיר על השפה הגזענית שממקמת אותה (בפוסט שלך, כמו גם במקומות אחרים) כמי שזקוקה ל"חינוך", כמטומטמת או כחסרת רגישות – כולם סטריאוטיפים על מזרחיות/ים – ועל אחת כמה וכמה כאשר הם נכתבים על ידי גבר אשכנזי שמדבר על אישה מזרחית.

  רק נקודה למחשבה.

  • יוסי דר  ביום 17/08/2010 בשעה 13:55

   ל- bidyke

   אני מתקשה לדמיין אפשרות שהייתי משנה אפילו מילה אחת בפוסט – אילו שמה היה ברקוביץ' ולא אברג'יל.

   כמו שאומר אריק איינשטיין: זה בראש שלך…

   • מיקה  ביום 17/08/2010 בשעה 20:35

    כל מילה בסלע!!! לא יכולתי להגדיר את טוב יותר משעשית….
    היא פשוט בושה לצבא שלנו ולמדינתנו…
    רק לידעתך יש קבוצה בפייסבוק אשר תומכת בה ומפיצה עוד תמונות של חיילים המצולמים יחד עם עצורים פלסטינאים החשש שזה גם יתפשט ויתפוס תאוצה בעולם!!! חייבים למגר את התופעה האיומה הזאת ע"י סנקציה עונשית פלילית ולא רק קנס!!!
    קשה לי להאמין ולחשוב שמישהו שפוי יכול לתמוך באקט כזה ואין זה משנה מאיזה זרם הוא ימין או שמאל… יש פגיעה במדינה נקודה!.

 • י.ג.  ביום 17/08/2010 בשעה 19:13

  הבעיה היא שהפריחה הזאת פעלה מתוך נורמה צבאית. היא פשוט הייתה מטומטמת לחשוף את זה בפייסבוק. קלישאות די נכונות כמו "הכיבוש משחית" נולדו מהיום הראשון שהפועל הערבי מהשטחים בא להחליף את הפועל העברי. הבעיה כאן שכולם מתעסקים עכשיו עם הפריחה במקום עם הנושא האמיתי בגינו היא לא תופשת מה פסול בהתנהגותה.

  • ehudamir  ביום 18/08/2010 בשעה 16:41

   זה נורא, לצלם פלסטינים עם עיניים קשורות.
   זה נורא, לקשור להם את העיניים.
   זה נורא…
   אה…
   רגע. יש לי נייד.
   אז מה אתה אומר? הערב, יוצאים לסרט?
   איפה היינו?
   אה, נכון: זה נורא…

   בקיצור, ברגע שנטפלים לפרחה הזו, ברקוביץ' מה שמה, מאבדים אוריינטציה ופרופורציה. שוכחים את 400 יהודי חברון שמשליטים טרור על 100,000 ערביי העיר. שוכחים את הנשים שיולדות במחסומים. שוכחים את עשרות אלפי הערבים שעומדים שעות, משלוש בבוקר, במחסומים, רק כדי לפרנס את משפחותיהם. שוכחים את מאות העצורים בלי משפט, בלי אישום, בידי ישראל.

 • יאיר דקל  ביום 18/08/2010 בשעה 08:55

  עדן אברג'ל אישית, איננה בפקטור המשפטי. עדן משקפת תמונת מצב.
  זה חלק ניכר מן החברה הישראלית. אנשים, שההשכלה שלהם פחותה והתובנה שלהם שונה משלך.
  לא אמצעים משפטיים ולא ענישה יפתרו את הבעיה. צריך הסברה ועוד הסברה ועוד הסברה כדי שגם חיילים צעירים יבינו שאנו במלחמה, אבל בשל כך איננו מפסיקים להיות בני אדם.
  באשר לפייסבוק – אף אחד לא יצליח להסביר לחיילים אלו תמונות מותר לפרסם ואלו לא. צריכה להיות הוראה גורפת ששום תמונה של פעילות צבאית – גם נופש או מסיבה! – אסורה בפרסום. אולי החלטה ברורה וחד משמעית תקל את הבעיה הזאת.

  • י.ג.  ביום 18/08/2010 בשעה 09:07

   זה נכון מה שאתה אומר לגבי חינוך. אבל הצעתך ש"צריכה להיות הוראה גורפת ששום תמונה של פעילות צבאית – גם נופש או מסיבה! – אסורה בפרסום." לא יישומית לגבי אזרחים, ובעצם תלושה מן המציאות.
   אם יחוקקו חוק שכזה, כמו עיתונאי עוקף צינזורה, זה יעודד אזרחים לשלוח תמונות שכאלו דרך מקור בחו"ל. להזכירך התמונות נחו בפייסבוק עד שמישהו מהחברים של המיטל מעתוק הזאתי רצו לעשות עליה קופה ופנו לקו האדום של ידיעות.
   צה"ל, השב"כ והצינזורה צריכים לשנות אסטרטגיות ולהיות חכמים יותר. אחרת זה חוזר בבומרנג, כמו המצב המגוחך שהיה עם ענת קם ורק שם את הצינזורה ללעג.
   התשובה היא בחינוך, אבל איך אפשר לחנך לערכים דור שחונך שכיבוש זה דבר טוב?

 • מאיה  ביום 23/11/2010 בשעה 12:52

  מה שאני למדתי במהלך מסגרת הסבת אקדמאים זה שמערכת החינוך בישראל זקוקה לשינויים דרסטיים או אפילו למהפכה. חבל מאוד שהדור הצעיר לא מבין את הדברים הבסיסיים וזה להבדיל בין טוב ורע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: