מי חיבר את מסמך גלנט

ההתנגדות של אמנון אברמוביץ' למסור את מסמך גלנט לחוקרי המשטרה מעוררת שאלות כבדות משקל.

אכן, טענתו של אברמוביץ' בדבר הצורך לשמור על המקור שלו היא טענה ראוייה בהחלט.

אלא שעל אברמוביץ' לשכנע שהוא אכן רוצה לגונן כאן על המקור שלו בלבד, ולא על עצמו.

שהרי מעמדו הציבורי של אברמוביץ' עלול בהחלט להיפגע אם יתברר שהוא נופף אל מול פני האומה, בשעת צפיית שיא בטלוויזיה, במסמך מזוייף.

יש כמובן צדק בטענתו של אברמוביץ' שאם המסמך מזוייף, כי אז הזיוף מתייחס ללוגו של המסמך, כלומר הזיוף מתייחס לכך שהמסמך נוצר, כביכול, אצל יועץ התקשורת אייל ארד, אבל אין בכך כדי להפריך את האפשרות שהתוכן של המסמך הוא אותנטי – גם אם הוא נוצר על ידי מישהו אחר ולא על ידי אייל ארד.

אבל גם אברמוביץ' יודע היטב, שאם יתברר לחוקרי המשטרה שהמסמך מזוייף – איש לא יכנס לדקויות ולהבדלים שבין זיוף מוצאו של המסמך לזיוף תוכנו, ומה שיתפרסם ויקנה אחיזה בדעת הציבור הוא, שאמנון אברמוביץ' הולך שולל ושימש בידי אינטרסנט כלשהו כלי לפירסום מסמך מזוייף.

האם אברמוביץ' חושש מאפשרות שכזו? אין ספק.

וכדאי לתת את הדעת לאפשרות נוספת:
אכן, כפי שצויין, קיימת חשיבות עילאית בשמירה על מקורות מידע, שכן חשיפתם עלולה להרתיע מקורות משיתוף פעולה עם עיתונאים – על כל החשיבות הציבורית שבכך.

עד כדי כך חשובה שמירת מקור המידע, ששופטת בית המשפט העליון לשעבר וכיום נשיאת מועצת העיתונות, דליה דורנר, ממליצה לעיתונאי שלא להביא לגילוי מקור מידע – גם במחיר של הפרת צו בית משפט שתגרור ישיבה בבית הסוהר.

אלא שנוכח החשיבות העליונה הזו של שמירה על מקור המידע מתעוררת שאלה שגם עליה יש לתת את הדעת. והשאלה היא מה הדין אם קיימת אפשרות שהמקור שהביא לאמנון אברמוביץ' את מסמך גלנט – אותו מקור עצמו – הוא גם מי שחיבר את המסמך? האם גם במקרה כזה יש חשיבות לשמירה על המקור אם יתברר שהוא, אותו מקור, הוא גם זה שיצר את המסמך והניע את כל המהומה? האם אין חשש ששמירה אבסולוטית על מקורות מידע תיצור פתח ותעניק חסינות גם למקורות מקוריים מעין אלה?

אמנון אברמוביץ' טוען שהמדובר במקור ותיק, אמין ופורה. גם אם זה נכון, אין בכך להפריך האפשרות שהמקור המסויים הזה הינו בעל אינטרס ממשי בפירסום מסמך מעין זה שפורסם – אינטרס כה חזק עד שהוא מצא לנכון לחבר את המסמך ולהמציאו לעיתונאי באיצטלה של מקור כביכול.

ובכן, בידי מי המפתח לברר האפשרות שאמנון אברמוביץ' מסרב להמציא את המסמך לידי החוקרים כיוון שבכך הוא רוצה, למעשה, להגן על עצמו?
ובידי מי המפתח לברר האפשרות – היותר חמורה – שהמדובר כאן במקור שהוא עצמו יצר את המסמך?

המפתח הוא בידי אמנון אברמוביץ' כמובן.

אבל אמנון אברמוביץ' מעדיף, מן הסתם, להשאיר אותנו עם סימני השאלה.

———————————————————-

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אם מי שיצר את המסמך הסודי כביכול לא עשה זאת אלא כדי להפיץ אותו, ובכך להשחיר, בהפוך על הפוך, את מי שהמסמך כביכול בא לשרת – כי אז מקיאוולי חי וקיים. חדשות ישנות.
  מאידך עצם ההתעסקות בפן העיתונאי, מה יש בה אם לא הסחת הדעת מן הנעשה בצמרות צה"ל?

 • יאצק הצידוני  ביום 11/08/2010 בשעה 19:13

  כדאי שאברמוביץ' (שלטעמי תמיד היה שרלטן תקשורת) יתחיל לשנן את השמות דן ראת'ר ומרי מייפס. יום אחד מלכי תכנית הדגל "60 דקות" של סי-בי-אס. יום שני מחפשים עבודה בערוצי רדיו וטלויזיה זניחים. כל זה בגלל שלא בדקו אמינות של מסמכים ונתנו לשתן העיתונאי (וכפי הנראה גם לדעות פוליטיות) לעלות להם לראש.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Killian_documents_controversy

 • מייקי  ביום 12/08/2010 בשעה 02:37

  יאצק, בישראל זה לא יקרה. בישראל איש תקשורת יכול לפשל בענק ולאף אחד זה לא יזיז ציפורן (ראה למשל פרשת תאודור אור ובן כספית או פרשות קודמות בהן היה מעורב אברמוביץ, אחת מהן רק לפני שנה). אברמוביץ החלקלק פשוט יאמר (כבר עכשיו הוא אומר) שאין חשיבות לאותנטיות של המסמך אלא לנסיון לפגוע במועמד לרמטכלות. זה שהוא טען שהוא עומד מאחורי האוטנטיות של המסמך וזה שהפשלה שלו (אני אוכל את הכובע אם המסמך אותנטי) גרמה לבזבוז של משאבים וכספי משלם מיסים, זה לא יטריד אותו.

 • shaylahag  ביום 12/08/2010 בשעה 18:09

  יוסי,
  אברמוביץ' למעשה הודה היום, שבניגוד למה שאמר קודם, המקור שלו הוא אכן זה שייצר את המסמך – כתבתי על כך בבלוג שלי.

 • י.ג.  ביום 13/08/2010 בשעה 00:26

  תמיד התייחסתי בחשדנות לסקופים של אברמוביץ'. גם שהיו אלו הצלחות כמו חשיפת "שמפנייה". הסיבה לכך, כי תמיד יש תחושה שאברמוביץ, הוא בסה"כ שופר המשרת אינטרסים במאבקי שליטה בין כוחות פוליטיים הקיימים במערכת הביטחון, וכל השאר הם חידודיי לשון.
  היתכן ואברמוביץ' שייך לאסכולת דן מרגלית. עיתונאי חצר המשרתים את מערכת הביטחון ובעלי הון, קודם כל, ואח"כ את חובתם העיתונאית לציבור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: