ההגיון התורכי של ארדואן

ממשלת תורכיה דורשת שוב ושוב את התנצלות ישראל על הרג תשעת התורכים בארועי המשט לעזה, ומאיימת לנתק היחסים – אם ישראל לא תתנצל.

האמת, שאני מתחיל לפהק מהדרישות התורכיות הללו. שינתקו כבר ונגמור עם זה.

ועד שינתקו כדאי לעמוד מעט על ההתנהלות הישראלית מול התורכים – התנהלות שתרמה לא מעט לדרישה התורכית.

בתגובה לדרישת ההתנצלות טוען ראש ממשלת ישראל שישראל לא תתנצל – באשר חיילי צה"ל היו בסכנת טבח מצד אנשי ה"מרמרה", וכי הם, חיילי צה"ל, פעלו כפי שפעלו כדי להגן על עצמם. שר החוץ ליברמן אף טוען שמי שצריכה להתנצל כאן זו תורכיה ולא ישראל.

אלא שארדואן טוען, למן ההתחלה, שאין ממש בטענה הישראלית שלפיה היו מחבלים תורכים על הספינה. ולטענתו זו מגייס ארדואן נימוק די משכנע על פניו: הוא טוען שעובדה היא שישראל שחררה מיד את כל אנשי המרמרה, וזו הוכחה ניצחת לכך שהם חפים מפשע.

וזהו בעצם החטא הקדמון של ממשלת ישראל: הממשלה החליטה (ברוב דעות) לשחרר מיד את כל אנשי המרמרה, וזאת – למרות שהיו בידיה הוכחות ועדויות ברורות באשר לזהותם של הסכינאים ושאר האוחזים בשרשראות ומוטות ברזל שהיו על הספינה ועשו שפטים בחיילי צה"ל.

ממשלת ישראל סברה, בטעות כמובן, שאם היא תמהר לשחרר את הסכינאים הללו – ארדואן יירגע.

אבל ארדואן כידוע לא נרגע, אלא להיפך: הוא דורש במפגיע התנצלות, והוא מנצל את השחרור המיידי של כל אנשי הספינה כראייה לכך שכולם היו זכים וטהורים.

והמסקנה מכל הפרשה הזו? שאין הרבה אמת בקלישאה האומרת שאפשר להרוג תורכי ולנוח.

———————————————————-

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איריס  ביום 07/07/2010 בשעה 12:55

  אתה בוחר בנוחות להתחיל את השאלה התורכית עם המרמרה וארדואן, אבל לדעתי "עמישראל" שואל מדוע הכניסה אותו הממשלה למיטה עם תורכיה בעשור שקדם לכך. אם כל כך רעים, ואני נוטה להסכים שזה שותף מפוקפק, מדוע פיתו את כולם לטוס לאנטליה שש פעמים בשנה ? שמא צבע הדולרים של סוחרי הנשק עיוור את התבונה והשתיק את הספקות ?

  לטורקיה לא רק הסטוריה בעייתית פה באזור אלא רקורד חלש מאד בזכויות אדם באופן כללי. לא היה מקום לבצע מכירת חיסול בשביל למכור להם עוד ועוד נשק, שממילא עומד להגיע לידי איראן. השאלה היא מי מנהל את המדיניות בישראל, סוחרי נשק או "העם", זו שאלה רטורית כמובן.

 • אלון  ביום 07/07/2010 בשעה 13:31

  הסולטן התורכי הטיל פעם משימה על ליצן החצר שלו – "נראה אותך מבצע תעלול, שההתנצלות עליו תהיה גרועה יותר מהמעשה עצמו."

  למחרת כשצעד הסולטן במסדרון , הליצן עבר מאחוריו, וצבט את ישבנו.

  "מה אתה עושה ?" צעק הסולטן.

  "סליחה הוד רוממותו" ענה הליצן. "גלימת המשי הצבעונית שלך בלבלה אותי, וחשבתי שזו אשתך…"

 • ישראל ישראלי  ביום 07/07/2010 בשעה 14:15

  מי שעושה דימוניזציה של תורכיה צריך להתבונן בקפריסין ומה קרה שם.
  קפריסין היא חלק מאירופה, יורו וכל זה. בקפריסין כולה שכנו יוונים מאז שהיו בכלל יוונים והייתה בכלל היסטוריה. מסיבות שונות ומשונות, גם התגרות מטופשת של היונים הקפריסאים בתורכים המקומיים, שריד משלטון תורכיה פעם באי, פלשה תורכיה לאי. הייתה מלחמה. מהחלק הצפוני נוקו כל היונים כולם קרוב ל100% ומהחלק הדרומי נוקו כל התורכים כולם, כנ"ל. יש גבול שעליו שומר האו"ם. לחלק הצפוני הובאו אלפי "מתנחלים" תורכיים מאנטוליה. הכפרים היוניים נחרשו לכלום. נותרו הכנסיות בלבד. האדמה חולקה ואלפי יחידות דיור הוקמו על החופים ונמכרו לאנגלים, גרמנים, דניים, וכ"ו. כל זה כאן, היום עכשיו, לא סיפורים ארמניים עבשים. מה עשו החברים האירופאיים? כלום. מה עשה האו"ם כלום. מה עשתה יוון כלום בריבוע. בבלעין יש גם יונים וגם תורכים שזורקים יחד אבנים על צה"ל. בברלין גם יונים וגם תורכים שורפים יחד דגלי ישראל. ראיתם פעם יוני מפגין על החומה בקפריסין שחוצה ערים באמצע, מפרידה מבין איכרים לאדמתם? מחייבת נסיעה ארוכה; כבישים רק ליונים; כבישים רק לתורכים; ובסיסים צבאיים בריטיים ושל נאטו שלהם אין כניסה לא ליונים ולא לתורכים – בכלל. אם זה בסדר מדוע שזה לא יחזור בקטן, בינוני ואולי גדול בעזה? למה? מה? מדוע? מה נשתנה הלילה הזה וכ"ו.

  עכשיו ארה"ב. ארה"ב מקליטה הכל. לארה"ב והמוסדות החשאיים והלא כל כך חשאיים בתורכיה שת"פ ארוך. האם ייתכן שקבוצת מוסלמים קנאיים נושאי נשק שחלקו היום על קרקע הים תצא לשוטט בים התיכון. בטוח שאחרי הביזיון יצאה פקודה מהבית הלבן: "אני רוצה לדעת מה היה שם הכל! בדיוק! שמות, כספים, חשבונות, מי שילם, מי קנה, מי מכר, מי הביא מי העלה – הכל! ". ופתחו הקלטות בכל השפות ותימללו כל מילה, והסוכנים בישראל בתורכיה ובמקומות אחרים רצו כמטורפים וכסף ותיקי משטרה החליפו ידיים בתורכיה ומאות מסמכים צולמו וחשבונות בנק נבדקו והיום יש בארה"ב בוירג'ניה? תיקים מסודרים על כל עלילות תורכיה וזה ממשיך כמו כל דבר כזה. האם איזה וועדת החקירה באיזה מקום בעולם תראה אפס קצה של אלו? על אירן ואפגניסטאן ומרכז אסייה ומיליוני דוברי התורכית שם שמעתם? על צינורות נפט וגז שמעתם? אוי איך שהמודיעין האמריקאי צריך את תורכיה, אוי איך שהוא צריך.
  ניתן עוד להרחיב.

 • יאיר דקל  ביום 07/07/2010 בשעה 14:47

  לאיריס, הקשר בין ישראל וטורקיה הוא קשר חשוב מאד לאינטרסים של ישראל. זאת הסיבה שבמשך שנים רבות היה קשר טוב בין שתי המדינות וזאת הסיבה שישראל נמנעת ככל האפשר מלהפוך את הבעיה הטורקית לסכסוך.
  עם זאת, המדיניות של ארדואן מאז עלותו לשלטון היא אנטי ישראלית. קו אחיד מוביל את המדיניות הזאת ובכל פעם האיבה הטורקית מחמירה.
  ישראל הגיבה בויתורים מיותרים, שלא הניבו שום פרי.
  דרישת טורקיה לשחרור מחבלי ועצורי המרמרה היה חלק מאותו מהלך. השגיאה הישראלית היתה, שוב, ויתור מיותר.
  בין כניעה לדרישות מחפירות ובין ויתורים מיותרים – יש פער.
  ישראל יכולה לעמוד על זכויותיה בלי הוויתורים שלא הביאו תועלת ולא יביאו תועלת כל עוד ארדואן הוא ראש ממשלת טורקיה.

  • איריס  ביום 07/07/2010 בשעה 18:06

   יאיר, קשה להגיב כי אנחנו לא משדרים באותו תדר. טורקיה סובלת מבעיית ייצוג וגם ישראל, זה קורה כאשר האליטות מנותקות ומנהלות מדיניות של אינטרס צר שרוב "העם" אולי מתנגד אולי לא שותף.

   לדעתי, כדי למכור נשק לא מוכרים את ההסטוריה ואת האמת בשום מקרה. על השאר אפשר דוקא להתכווח ולהתפשר. סחר הנשק עם טורקיה נעשה תוך מחיקת ספרי ההסטוריה, כך שמה שקורה עכשיו לא ממש מפתיע. לישראל אסור היה למחוק את יחס התורכים ליישוב היהודי לפני 1917 ולא את האמת ביחס לארמנים או לכורדים. אז הויתורים עכשיו ? זה מה שמעניין ? כרגע זה כיפופי ידיים. אני מדברת על עניינים מהותיים שהם האינטרס של כולנו תמיד.
   היו פה יהודים שחיו תחת השלטון הטורקי לא כל כך מזמן (אם ממשיכים לטחון על השואה ולאחרונה טוחנים על גירוש ספרד כדי להוציא כספים וויזות מספרד), פתאום הם לא חשובים ? והכורדים שהיו בני ברית ? והארמנים ? בקיצור, אם עם מוחל על העיקר בשביל למכור מטוסים, אז בשלב כלשהו העסקה תתברר גם כפחדנית וגם כלא משתלמת.

 • אזרח.  ביום 07/07/2010 בשעה 15:58

  מר דקל,טוב שישראל מוכרת נשק לטורקיה? נשק אשר הורג את הכורדים? צודקת איריס.הצביעות חוגגת.פתאום כוווולם נזכרים בכורדים (אשר נהרגים ע"י נשק ישראלי שנמכר לטורקיה ) ובארמנים, אשר ישראל הרשמית בעזרת הלובי היהודי בארה"ב מנעה את ההכרה בשואת העם שלהם.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1175121.html

  צבא טורקיה הרג 130 כורדים בעזרת מזל"טים ישראליים.

  עושים עסקאות נשק עם טורקיה במיליארדי דולרים,הורגים כורדים,ונחים.

 • ישראל ישראלי  ביום 07/07/2010 בשעה 18:19

  באשר לזכויות אדם בתורכיה השמאל העולמי קבע קבע מזמן שמי שפוגע בישראל מקבל זיכוי על זכויות אדם. ראה ביקור נשיא סוריה בארצות הקידמה. סוריה מדינת משטרה ודיקטטורה של מיעוט אבל בגלל העזרה לחיזבאללה והחמאס איש בשמאל לא מדבר על כך. מעכשיו גם תורכיה מקבלת זיכוי כזה, גם זו מטרת ההתנתקות מישראל.
  תורכיה קונה נשק מכל העולם. בין המוכרים: ארה"ב, הולנד, צרפת, בריטניה, ספרד ואיטליה. תורכיה גם מייצרת נשק ומוכרת אותו. ישראל מוכרת נשק לפי החוק הבין לאומי ותמכור נשק לפי החוק הבין לאומי בשביל שלאנשים תהיה עבודה. שום שמאלן לא יצר ולו מקום עבודה אחד בישראל. השמאל הישראלי מיוחד בין העמים בפגיעה במקומות עבודה, בשנאתו לשכיר, לאדם העובד משום שהוא עובד.
  אזרח שכחת היהודים גם צלבו את ישו. אגדת היהודים שמנהלים את ארה"ב זה קבלת ישר מאחמניג'אד. הסנט של ארה"ב הצביע עבור הכרה.

 • אזרח.  ביום 07/07/2010 בשעה 22:20

  ישראל ישראלי ושאר שמות.אין.אין עליך.לא משנה מה יוכיחו לך,אתה עם אותה המנטרה.אם אומר לך שזה נשר,אתה תאמר זו עז.אפילו אם אתעקש ואוכיח לך שזה נשר פורש כנפיים,אתה תטען שזו עז היכולה לעוף.

  http://odedbeery.co.il/?p=131

  "ועכשיו, ה – 24.10.2009 – נעשינו כולנו לפתע שונאי טורקים. "לא לאכול מפיתם, לא לשתות ממימיהם, לא להתארח במלונותיהם באפס מחיר, כולם נבלות, מדזיינים בתחת". עמך ישראל חמור גרם, מהיר לשבח ומהיר לקלל."

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/911393.html

  ציטוט המוכיח עד כמה סטו מדרך הנביאים אלה המכנים עצמם יהודים ."ישראל מוכרת נשק לפי החוק הבין לאומי ותמכור נשק לפי החוק הבין לאומי בשביל שלאנשים תהיה עבודה. "

  הורגים כורדים ,ונחים,כדי שלאנשים תהיה עבודה.

 • ישראל ישראלי  ביום 08/07/2010 בשעה 11:30

  באשר לארמניים. ממשלת ארמניה חתמה על הסכם עם תורכיה, שטרם אישר הפרלמנט הארמני, שצריך לחקור מה קרה באמת. זה כמו שממשלת ישראל תחתום חוזה כזה עם גרמניה. הדשנק המפלגה הארמנית בלבנון תומכים בברית חיזבאללה תורכיה. בכל הצדקנות בנושא הארמני צריך להזהר שישראל לא תחנק מרוב צדקנות. הנה ישראל לא הכירה בממשלת פרנקו במשך שנים רבות, מה קרה? כשמת פרנקו הספרדים החליטו שלא היה כלום, לא צריך לחקור כלום וכן צריך לחקור את ישראל.

  אזרח אתה מתבונן בראי וכותב עלי. מתי אתה נוסע לתימן לכייף שם על גאת בחברת המקומיים? או לעירק או לבנון לתת הרצאות על היהודים שהם בעצם ערבים מוסלמיים? מי ששירת כעבד נרצע את האימפריאליזם המוסלמי ערבי מחפש אדונים בכל מקום, ככלב מוכה. לא סתם משרתי האימפריאליזם האירופאי [ חוק כרמייה כבר אמרנו ] במגרב ועירק נזרקו כאשר הגיע האימפריאליזם הערבי ואחריו המוסלמי. לאלו הייתה לפחות ישראל, למי שלא התקבל בפריז, לונדון, ניו-יורק, לוןס-אנגלס עכשיו ברלין. מסכנים הברברים והכורדים והאחרים שאין להם בדיוק כזאת ישראל. מרוב התניות של דהימי עבד נרצע אתה אפילו לא מסוגל לחשוב כאדם חופשי ומלקק את המגלב שההון הגדול הישראלי מכה בו אותך, בין היתר שוקן ועיתוניו בתנאי שישמיצו את הציונות. שנאת ישראל מנקה כל מטא חברתי, כלכלי, מעמדי. תנסה להשתחרר מעבדותך הנרצעת אם אתה יכול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: