הסניגור של מרמרה

העיתונאי ב. מיכאל יוצא מגדרו כדי למסמס ולהגחיך את התמונות של דובר צה"ל שבהן מוצגים סכינים, מוטות ברזל וכיוצא באלה חפצים ששימשו לקבלת הפנים שערכו אנשי הספינה מרמרה לאנשי השייטת.

בתכנית תיק תקשורת סוקר ב. מיכאל בחיטוט מופלג – וכמובן בסרקאזם אופייני – פריט אחר פריט מאלה שהוצגו בתמונות.
וכך הוא מספר לנו שאוסף הסכינים שהוצג שם "בזה הרגע יצאו מהמגירה של השף", והוא ממשיך ומספר לנו על ג'אפקות ומברגים ומסורים ופותחני בקבוקים ומשקפות ונרות עשן ועוד ועוד חפצים ומוצגים שנמצאו בספינה.

מטרתו של ב. מיכאל להציג כך את הפריטים ברורה: הוא מבקש להראות, וגם טוען מפורשות, שהמדובר בחפצים שהם ממילא חלק טבעי של ארגז הכלים של כל כלי שיט ושל כל מטבח.

ואז מגיע ב. מיכאל אל יעדו: "הם פשוט תפסו מכל הבא ליד, זה לא היה לא נשק ולא טרוריסטים" – פוסק העיתונאי שהוא גם משפטן.

מה נאמר ומה נדבר. דברים נכוחים ומשכנעים.

ואם אלה הם פני הדברים כי אז אין לנו אלא להסיק מכך את מה שב. מיכאל רוצה שנסיק: שהאנשים שהיו על סיפון המרמרה הם אנשים תמימים והגונים שעלו על הספינה בתום לב, ורק לאחר שאנשי השייטת עלו על הספינה הם, אנשי המרמרה, נקלעו למצוקה ובלית ברירה וכדי לגונן על עצמם הם פעלו באופן ספונטאני ולכן "הם פשוט תפסו מכל הבא ליד".

הייתכנו דברי סניגוריה משכנעים מאלה?

אלא שב. מיכאל לא נתן דעתו לעובדה, שבעת שהוא ניסה להלעיט אותנו בתזה השיקרית שלו הוצגו על גבי המסך שמאחוריו התמונות של דובר צה"ל – אותן תמונות שהציגו את הסכינים ושאר החפצים שנמצאו על הספינה.

ובין החפצים הללו בלטו כמה חפצים שהוצגו שוב ושוב על ידי דובר צה"ל – חפצים שמשום מה לא אוזכרו, אפילו לא ברמז, על ידי ב. מיכאל בתיאוריו המפורטים.

המדובר היה בכמה רוגטקות וכן בכמות נכבדה של ג'ולות פרפריות וגזוזיות וסתם ג'ולות פושטיות, שהיו מונחות שם ושלא ניתן היה בשום אופן שלא להבחין בהן – גם אם אתה ב. מיכאל.

ובכן, כיצד זה שב. מיכאל חד העין והלשון לא התייחס כלל להימצאותן של הרוגטקות הללו? הן ניתן היה לצפות, ממש התבקש, שב. מיכאל, הידוע כעיתונאי סטירי, יקפוץ דווקא על הרוגטקות והג'ולות כמוצא שלל רב ויעשה מהן מטעמים סאטיריים כדי להגחיך יותר יותר את הסיטואציה. שהרי ברור שברוגטקות הללו טמון חומר סאטירי עשיר יותר מאשר בסכינים או בשאר החפצים שנמצאו על הספינה.

אבל ב. מיכאל הסטיריקן לא התייחס לרוגטקות כלל. למה?

התשובה ברורה: הרוגטקות הללו, עם כל עליבותן והיותן טעונות בחומר סטירי, מקעקעות את התזה השיקרית של העיתונאי הזה.

כי העיתונאי הזה תאר ומנה אחד לאחד בדבקנות ובסרקאזם את הפריטים שנמצאו על הספינה – פריטים שהמשותף להם הוא היותם חלק בלתי נפרד מפריטים המצויים בכל כלי שיט או בכל מטבח באשר הם.

לא כן הרוגטקות; שהרי, כידוע, אין זה לפי דרכן של רוגטקות להימצא על כלי שיט.

במילים אחרות, אנשי המרמרה עלו על הספינה כשהם מצויידים – מראש – ברוגטקות ובג'ולות הללו.

המסקנה מכך היא שפניהם של אנשי המרמרה היו – מלכתחילה – לעימות עם חיילי צה"ל.

וכך, לנוכח הימצאות הרוגטקות הללו, נסיונו של ב. מיכאל לתאר את אנשי המרמרה כמי שפעלו באופן ספונטאני בכך ש"הם פשוט תפסו מכל הבא ליד" – ניסיון זה של ב. מיכאל אפוף כולו באדי שקר.

העובדה הניצחת, שב. מיכאל הסטיריקן כך ויתר ונמנע מלאזכר דווקא את הרוגטקות המגוחכות הללו – למרות שהן הוצגו, יחד עם שאר הפריטים, אין ספור פעמים בכל כלי התקשורת – העובדה הניצחת הזו מדברת בעד עצמה, ומעידה היא עצמה שלסטיריקן הזה היתה "סיבה טובה" לוותר על איזכור הפריט הזה דווקא.

כי היה זה מאד חשוב למר ב. מיכאל לנקות את אנשי המרמרה ממחשבות זדון ולציירם כנוסעים תמימים שפעלו באורח ספונטני בעת שהם "פשוט תפסו מכל הבא ליד".

ולמה היה זה כל כך חשוב לב. מיכאל כך להלבין את פשעיהם של אנשי המרמרה? זו כבר שאלה שיש להפנות אליו. רצוי בתורכית.

______________________________________________

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • איריס  On 15/06/2010 at 16:10

  הוא סטיריקן ולא חוקר או אפילו מראיין. אולי מספיק לסתום פיות בשם הבטחון ? באמת, הפעם לא מתאים לך יוסי לעמת סאטירה עם אמלח והשערות. דוקא רוגטקות יכול לפתוח שער רחב לסאטירה יותר משעשעת על דוד וגוליית. מכל מקום אני בספק אם רוגטקה עונה משפטית על הגדרה של כלי נשק קר או חם. אם אתה כבר מתעמת עם בדרנים ואמנים, תעשה עבודה יסודית והבא עובדות משפטיות.

  • יוסי דר  On 15/06/2010 at 16:15

   היא הנותנת איריס.
   למה הוא לא התייחס דווקא לרוגטקות אם הם כך פותחות שער רחב לסטירה?
   זו הנקודה.
   השאלה המשפטית חסרת כל חשיבות כאן ואין כל צורך להיכנס אליה.

   • איריס  On 15/06/2010 at 16:21

    האם אתה שואל את זה כמבקר ספרות ?
    אתה מנסה לטעון שהוא "סניגור של המרמרה" כלומר לחתור תחת הלגיטימיות שלו כאזרח ישראל או משהו כזה. בעיני זה ירוד. לך על האנשים בגובה העיניים ולא על אמנים.

 • מפהק  On 15/06/2010 at 16:13

  ב. מיכאל הוא אדם פתטי להחריד. אין לו מה למכור מלבד מנה גדושה של שינאה ארוזה בהתחכמויות יד-שלישית.

 • יוסי דר  On 15/06/2010 at 16:26

  איריס,
  מה נתפסת לכותרת?
  זכות הסרקאזם שמורה לכל אחד.

 • מנחם  On 15/06/2010 at 17:15

  יוסי – מה נתפסת לכותרת? אתה שואל בתגובתך [מס'5] להערתה של איריס [תגובה מס'3] לרשימתך. הכותרת אמורה לשקף את הנאמר ברשומה.וגם אתה נוהג להתיחס לכותרת רשומות.זה לגיטימי לחלוטין.
  ראה למשל תגובתך [מס' 4] http://wp.me/pK9OG-hip לרשימה "חברי הכנסת הערביים חיוניים לכנסת".

  • יוסי דר  On 15/06/2010 at 18:23

   אתה צודק מנחם,
   הייתי צריך להשיב לאיריס אך שזכות הסרקאזם שמורה לכל אחד.

 • דויד  On 15/06/2010 at 17:36

  למעט הציניות הקודרת, שאפשר לייחס לו. הדבר החמור לדעתי, שאותו עיתונאי מוציא שם רע לשמאל הישראלי. מיעוט שבמיעוט בישראל הם שמאל רדיקלי, וחבל שנותנים לקבוצות השוליים במה, כזאת שמכתימה את הכלל.

 • מביט מהצד  On 15/06/2010 at 18:47

  ב. מיכאל כנראה לא ראה את הראיונות עם הקפטיין ועם הקצין השני של הספינה –


  שימו לב למסורי הדיסק שצצו על הספינה, למרות שהם לא חלק מהציוד הסטנדרטי – לפי איש הצוות. איכשהו הם עברו את הבידוק של הרשויות בטורקיה. כמו כן- מכשירי הקשר שהקבוצה המדוברת היתה מצויידת בהם – ששידרו על תדר שונה מזה של אנשי הצוות.
  כמו כן – העובדה שלקבוצה הזו היתה הירארכיה פיקודית, ושהם שלטו למעשה בחופש התנועה של נוסעים אחרים על הספינה והגבילו אותו.

  דרך אגב, חוץ מתינוק אחד בעגלה, לא היו ילדים בגילאים שעוד משחקים בג'ולות על הספינה. ההמצאות שלהן בכמויות מעידה על כוונה תחילה.
  חוץ מחומר גלם לרוגטקות, שקית של ג'ולות מלופפת בחוזקה יכולה לשמש אגרופן לא רע בכלל.

  את האדון ב. מיכאל יש לשאול אם בנאדם שסכין מטבח נתחבת למעיו, או ראשו מרוצץ במפתח ברגים, צינור ברזל, או סתם פטיש נגרים, הוא נפגע פחות קשה מזה שירו בו באקדח.

  לחנוק מישהו בניילון של סנדוויצ'ים או בחוט דייג, או לשפוך עליו שמן קנולה שהורתח בסיר על הכיריים, או חומצה מלחית מארון חומרי הניקוי, זה פחות חמור מלהשתמש בנשק תעשייתי?

  נשק מאולתר הוא נשק לא פחות מנשק שיוצר בבית חרושת, והמשמעות שלו בשורה התחתונה היא אותה משמעות.

 • קורינה  On 15/06/2010 at 19:33

  אין ספק שמטרה אחת הושגה: הסטת תשומת הלב משורש הבעיה אל הטריוויה של המיצג והרוגטקה.
  בין הרוגטקה לביזיון עובר קו עקום אחד, מטפטף דם שנה אחר שנה.

 • דרור בל"ד  On 15/06/2010 at 20:28

  לרוב אנשי השמאל בישראל יש בעייה מוסרית להזדהות עם מעשי אלימות כלשהם. המונח "פעילי שלום" חזר אליהם כבומרנג. כולם מדברים על שלום – אף אחד (פרט למפלגת בל"ד) לא מדבר על צדק, שר פעם זמר בשם מוקי. לא נותר לי אלא להסכים עם יוסי דר בעניין זה. יש לציין כי ישנן עשרות עדויות של נוסעי הספינה שצה"ל הוא זה שהתחיל עם האלימות (לדעתי עצם לבישת המדים בבקו"ם היא אלימות), כי נדרשת התמיהה (שלא נמצאה במאמר זה) מדוע הוחרמו כל העדויות המצולמות של נוסעי הספינה, וכי חנין זועבי היא זו שתיווכה בין הצדדים המדממים ומנעה הרוגים נוספים משני הצדדים.

  על ההתנגדות ראו תגובתי "אבל ההקשר, ההקשר… – תגובה לשאלה של טל והסגרת סימן השאלה להאג", כאן:
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2734&t=pages

  על פעילת הצדק חנין זועבי ראו כאן:
  http://www.richardsilverstein.com/tikun_olam/2010/06/03/al-jazeera-cameramans-eyewitness-acccount-of-idf-attack/

  ואפילו כאן:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1172220.html

 • ישראל ישראלי  On 15/06/2010 at 20:35

  כמי שעבד בים כמה שנים טובות. כל הדיון הזה כמו רוב הדיונים בעניין כבר מזמן עבר את גבול השכל הישר.

  דוגמה ראשונה: כל מי שיודע לכתוב ולדבר נתן הרצאה על הנושא של מים טריטוריאלים, אחד הנושאים הכי הכי סבוכים בחוק האדמירלי. למשל בים הצפוני שהכל מעורבב כולל קידוחים לגז ונפט ומגדלי רוח לחשמל, עשרות רבות, מאות? ק"מ מהחוף. משמר החופים האמריקאי עוצר אוניות במרחק עשרות ק"מ מהחוף. משמר החוף התורכי כנ"ל. המקסיקני כנ"ל. הרוסי, היפני, הקוריאני כנ"ל. לא ראיתי ולא שמעתי שימאי הגיב באלימות לעליית משמר חופים על אוניתו.ואם יעשה זאת המשמר פשוט ירה בו.

  דוגמה שניה: איש בעולם לא ידע לעולם מה היה על האוניה ומה זרקו לים. הים בולע הכל. לא פעם ולא שנים לפני הכניסה לכמה ארצות רב המלחים אוסף את החברה ומבקש לזרוק לים מה שמבקש. ההחמרה והבדיקות שונים מארץ לארץ. גם תרופות, גם ספרות פורנוגרפית מסויימת שנרכשת בפרוטה בארץ אחת תכניס אותך לכלא באחרת. כנ"ל סמים, כנ"ל נשק, אלכהול בכמויות, כנ"ל הרבה דברים. גם מאוניות ישראליות נזרקו לים הרבה דברים שלא היו צריכים להיות. גם דוקומנטים. יש דברים שטוב שיהיו על כלי השייט מול חופים מסוימים באיזורים מסוימים בזמנים מסויימים ורע מאוד יהיה אם משמר החופים מסויים ימצא אותם בארץ אחרת. אני לא אומר שהיה ולא שלא היה. אני אומר שלא ניתן לדעת.

  האמירה "זה בצחוק, לא התכוונתי" צריכה בכלל לצאת מהעולם. אם זה טוב לליצן מהשמאל או ימין או באמצע זה בודאי טוב לעורך דין של קצב כמו לאנשי ביטחון שלקחו יותר מדי ויאגרה.

  היות ובארץ הזו כולם מסווגים את כולם לתוך קופסאות מוגדרות שימו לב שלא אמרתי מילה על הטמטום הכללי של כולם כולם וגם לא אמרתי מי הכי מטומטם.

 • ישראל ישראלי  On 15/06/2010 at 20:56

  מישהו שהתבונן בטוק בק שאל אותי מה יהיה כשהספינה שיוצאת עכשיו מלבנון תתקרב לקידוח של תשובה או לקידוחים אחרים? והסביר לי למה בים הצפוני בקשו מאיתנו להזדהות הרחק הרחק מאקו פיסק. ותחשבו על הקידוח של BP . ומה ניתן לעשות עם טיל פשוט של RPG פשוט לשוק המניות העולמי. מים טריטוריאליים כבר אמרנו?

  • שימי  On 15/06/2010 at 23:40

   אכן. זה הולך להיות מעניין. הקידוחים הולכים להפוך לזירה. אין לי ספק. טילים וספינות מתאבדות, הכל ילך שם. אולי אפשר להקפיץ את זועבי שתתווך שם בכל פעם שיתפוצץ משהו. אפשר לתת לה איתורית או משהו כזה.

 • תוהה  On 16/06/2010 at 00:12

  דרור מבל"ד, האם אתה אמיתי או שמא הינך פרודיה על לאומן אנטישמי?

 • אסנת.  On 02/07/2010 at 11:24

  כשמישהו מכריז בקשר בערבית צחה: "חייבר חייבר יא יהוד, ג'ייש מוחמד סא יעוד", שולח אותך לאושוויץ ומול מצלמות מכה חיילים באלות צריך להיות סאטריקן רציני או (סתם שקרן מנוול שונא אחיו) על מנת לומר את הדברים שב. מיכאל אמר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: