מה רוצים מארדואן

כדאי שנחליף דיסקט ומהר: תורכיה היא מדינה מוסלמית שאיבדה את דרכה תחת הנהגתו של מוצטפא כמאל אתא תורק, ועכשיו היא עושה דרכה בחזרה הביתה אל חיק המשפחה.

כך על כל פנים נראים הדברים על פי התנהלותו של ראש ממשלת תורכיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ואין מתאים ממנו לבצע את התיקון ההיסטורי הזה.

כי עיון בקורות חייו של האיש מלמד שהמדובר במוסלמי אדוק, בן למשפחה מוסלמית אדוקה, שקיבל את חינוכו בבתי ספר דתיים ומקדיש את חייו לטובת התיקון ההיסטורי האמור, ואף מוכן לשלם על כך מחיר אישי.

אך לפני שתים עשרה שנה, בשנת 98, נדון ארדואן לארבעה חודשי מאסר. ארדואן השתייך אז למפלגת הרווחה, שהוצאה אל מחוץ לחוק בשל מה שהוגדר כ"איום על הרוח הכמאליסטית של תורכיה". ארדואן, שכיהן אז כראש עיריית איסטנבול, נמנה על דובריה הבולטים של המפלגה ובאחד מנאומיו הפומביים קרא קטע מפואמה באלה המילים:

"המסגדים הם בסיסי הצבא שלנו, וכיפות המסגדים הם כובעי הפלדה שלנו. הצריחים של המסגדים הם הכידונים שלנו, והמאמינים הם חיילינו…".

בעקבות נאומו זה נדון ארדואן כאמור לארבעה חודשי מאסר ובהמשך נאסר עליו, למשך פרק זמן, לכהן במשרה ציבורית.

לאחר שהשתחרר מכלאו הקים ארדואן את מפלגת הצדק והפיתוח שזכתה בבחירות בשנת 2003, ומאז היא שולטת בתורכיה (עקב האיסור כאמור לכהן במשרה ציבורית, כיהן בתחילה עבדאללה גול, סגנו של ארדואן במפלגה, כראש הממשלה באופן זמני ועם תום האיסור מונה ארדואן עצמו לראש הממשלה).

עוד בהיותו ראש עיריית איסטנבול אסר ארדואן מכירת משקאות אלכוהוליים במקומות הנתונים לשליטת העירייה. בהמשך, במערכת הבחירות הכלליות, הוא תמך בביטול האיסור על כיסוי ראש לנשים, ומאז, כראש הממשלה, הוא חותר בעקשנות לצמצום האיסור הזה. כן יצויין, שארדואן קידם חקיקה המגדירה את ניאוף האשה כעבירה פלילית.

אשר לבני משפחתו ראוי לציין שאשתו של ארדואן, בכיסוי ראש כמובן, פעילה מאד לצידו ומסייעת בידיו לקדם את האג'נדה שלו.
ולא מיותר לספר, שארדואן קרא לאחד מבניו בשם אחמד בוראק. השם בוראק לקוח מהמסורת המוסלמית שעל פיה אל בוראק היא חיה פלאית מעופפת שעליה רכב הנביא מוחמד ממכה אל מסגד אל אקצה – קודם שעלה השמימה.

הנה כי כן, ראש ממשלת תורכיה הינו אדם חדור הכרה דתית מוסלמית עמוקה שעושה בעקשנות לטיפוח האמונה שהוא דוגל בה.

ומנגד, אירופה מצידה אינה מתרגשת מן העובדה שכמאל אתא תורק החליף בזמנו את אותיות הכתב הערבי, והשליט במדינה את האותיות הלטיניות (האם אנחנו, כיהודים וכישראלים, היינו מקבלים החלפת האותיות העבריות באותיות לטיניות?…). מכל מקום, אירופה מתחמקת במשך שנים מלקבל את תורכיה לאיחוד האירופי – תוך הצהרות גלויות מצד מנהיגים אירופיים שונים שאין לתורכיה מה לחפש באיחוד. הסירוב האירופי המתמשך הזה דוחף מן הסתם את תורכיה ביתר שאת לזרועות הגוש האיסלאמי, ואולי אף לאגף הלא מתון שלו – על כל המשתמע מכך.

כך או כך, הרגש הדתי המוסלמי העמוק של ארדואן הוא מן המפורסמות, והעובדה שהוא אף ישב בכלא בשל פעילות אידאולוגית דתית – עובדה זו מדברת בעניין זה בעד עצמה.

וכשאלה הם פני הדברים, ברור מאליו לאן נוטה נפשו של ארדואן בסכסוך שבין ישראל לבין הפלסטינים בכלל והחמאס בפרט.

ובכלל, טיפוח משטמה כלפי ישראל מהווה, כך נראה, כרטיס ביקור לא רע עבור מי שמבקש לחזור אל חיק האיסלאם ולתפוס שם מקום של כבוד.

טוב תעשה, איפוא, ישראל אם תפסיק להתרפק על התאנים המיובשות ועל הרחת לוקום ותתבונן אל פני המציאות בגובה העיניים.

____________________________________

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • קורינה  On 05/06/2010 at 15:05

  סליחה סליחה. כמעט השתכנעתי עד שנזכרתי שבעצם, את הסכסוך עם ישראל מי קילף ראשון?
  השפלת השגריר הטורקי, מישהו זוכר?

  • יוסי דר  On 05/06/2010 at 16:00

   קורינה,
   אני האחרון להגן על סגן שר חוץ ישראלי אידיוט, אבל הסיפור של ארדואן עם ישראל התחיל קודם לכן.
   ראי למשל האינסידנט בין ארדואן ופרס בדאבוס.

  • dugmanegdit  On 06/06/2010 at 10:07

   הסכסוך ה"ישראלי טורקי" לא נולד שם. האירוע ההוא סייע מאוד לטורקים במסע הדה-לגיטימציה שלהם כנגד ישראל אולם זה לא שורש העניין. שורש העניין הוא הנטייה שהולכת וגוברת בטורקיה לחזור לחיק האיסלאם; הנטייה הזו התגברה עם השנים בשל קצב הריבוי הטבעי של המוסלמים האדוקים וכן משום שהדחייה של האירופאים שלחה רבים לחיק המפלגה של ארדואן (יחד עם ביטול הסעיף בחוקה הטורקית שהתיר לצבא להפיל משטרים שנוטים לעיבר האיסלאם או שמסכנים את המשך הדמוקרטיה הטורקית). לטורקיה מטרות ברורות במזרח התיכון, והבריתות שהיא כורתת בתקופה האחרונה מבהירות זאת היטב. אין זה מן הנמנע שהמטרה של הברית עם איראן, בנוסף לקידום טורקיה לעמדת הובלה של העולם המוסלמי והמזרח התיכון, היא לחלק את עיראק (לאחר צאת ארה"ב ממנה) בינה לבין איראן ובכך לחסל את הסיכוי להקמת מדינה כורדית. הקשרים שמפתחת טורקיה באפגניסטן ובעיקר בפקיסטן בחסות ומתוך אינטרס אמריקאי באים גם הם לסייע להתרחבות הציר הזה הלאה לתוך מרכז אסיה (אפגניסטן ופקיסטן תחילה ומאוחר יותר הרפובליקות הגדולות והחזקות מצפון…). כל העניינים הללו לא נולדו מתוך ישיבה של פקיד טורקי נמוך דרג על כיסא נמוך בפני סגן שר חוץ של מדינה קטנה במזרח התיכון. אלו הם אינטרסים ברורים של הממשל הנוכחי בטורקיה שבתהליך איטי אך בטוח הופך את טורקיה לרפובליקה איסלאמית נוסח איראן. לא ברור כרגע עד איזה עומק הגיע התהליך הזה, אולם אפשר כבר עכשיו להטיל ספק מסויים בכך שבעוד שנה וחצי יהיו בחירות בטורקיה; יתרה מזאת, די ברור שאנו עומדים בפני שינויים כבירים באזורנו שנובעים גם מאינטרסים מיידיים וארוכי טווח של רוסיה וארה"ב (נפט, שליטה במזרח אירופה לרוסיה, המצב באפגניסטן שהוא ה"קייס" העיקרי של אובמה לארה"ב) ועוד כמה "מעצמות wannabes" שבוחשות בקלחת. לאור זאת, דעת קהל, מצור על עזה ושאר ירקות לא צריכים וגם אסור שיהיו בראש מעיינינו.

 • רני  On 05/06/2010 at 17:16

  כל הכבוד, נאמר על ידי איסלמיסטים מכובדים שתוך פחות מעשרים שנה תורכיה היא יותר דתית מאירן. ועכשיו תחשוב מה קורה לארדוואן כשהוא רואה יהודי בן חסות דהימי נחות פחות מבן אדם לפי כל דבר שהוא למד וחשב הורג מוסלמי ( ועוד דתי !! )בירי בכדור אחד בראש. כפי שכבר כתבתי בבלוג שלך בויכוח עם שמאלן סתום מהאסכולה השמאלנית – מוסלמית. על תגובת קורינה במי התחיל ראשון, זה אמר יאהן הוס על האישה שהביאה עצים למדורה בה נשרף. אוי התמימות קדושה.
  הבעייה עכשיו היא באיזה בתי ספר למד אובמה וזה לא מצחיק או משעשע בכלל בכלל.

 • דרור בל"ד  On 05/06/2010 at 17:36

  צודק נתניהו. ישראל נתונה תחת מתקפת צביעות. כאן מתחילות וכאן מסתיימות ההבנות שלי איתו.

  ההסברה הישראלית, מושג שהפך לכינוי לעג כפי שקרה לקודמיו – הקוד האתי של צה"ל ומטבע הלשון 'הצבא המוסרי ביותר בעולם' – עוסקת, פרט להפרחת שקרים ולהעלמת מידע (ואנשים), גם בדמוניזציה של יריביה. דבר זה לא פוטר איש מאחריות למעשיה הנפשעים של הממשלה הנוכחית ושל קודמותיה, אך מעניקה מעין נחמה פורתא, ההופכת לטיעון בפני עצמו בסיוע התקשורת הציונית- שופרו של השלטון – להקלת ראש בפשעיה, ולא באיוולותה, של המדינה הציונית.

  תוכל למצוא ראיות המוכיחות מעל ומעבר לכל ספק כי אחמדינ'גד הוא רודן רשע (אם כי לא תמצא כל ציטוט בו הוא קורא להשמדתה של ישראל), תוכל לטעון, ובצדק, כי ארגון החמאס הוא ארגון נפשע המנצל ניצול ציני את מצוקת עמו, תוכל להתחלחל כרצונך מקריאותיו המתלהמות של נאסראללה, ואף להתלהם חזרה, ותוכל תמיד לנפנף בשואת הארמנים ובהכחשתה.

  מה שלא תוכל לעשות במסגרת מאמצי ההסברה הציונית הוא להתעמת עם טיעוניהם הנכוחים נגד מדינת ישראל, היישות הציונית כפי שהם מכנים אותה. לארדואן אכן יש סיבות פוליטיות רבות לבוא ולומר לעם הציוני הנבער את מה שאמרו לו עוד קודם לכן כל נביאי ישראל
  (וראה למשל מאמר של צבי בראל , הארץ, מאתמול), אך מעבר לכך יש לזכור את חשיבות העלבון בעולם הערבי. ולא, לא הכסא הנמוך עניין את ארדואן. עניין אותו, כפי שציינת בתגובתך (אך לא במאמר עצמו, ויש חשיבות לכך) הויכוח האומלל עם שמעון פרס, בו הושמה ההסברה הישראלית ללעג ולקלס ואף גרוע מכך, ועניין אותו, עוד קודם לכך, דחייתה של ממשלת ישראל הקודמת לשמש כמתווך בין ישראל ובין סוריה, וההפתעה שאולמרט הכין לו – הטבח בעזה (מבצע כלשהו ע"פ גרסתם של הציונים).

  הדברים שהבאת במאמרך חשובים מאד כשלעצמם, ואלה רק מוסיפים לחומרת הפשע של ממשלת ישראל הנוכחית, כמו גם של קודמתה, אשר נהגה בחוסר אחריות נפשע לא רק בעצם עצירת המשט, לא רק בעצם הטלת המצור הלא אנושי על עזה (למען מטרות פוליטיות, לא בטחוניות – כל אחד, לא רק אתה, יודע זאת) אלא גם בחוסר ההערכה לפוטנציאל המשבר הנוכחי עם טורקיה. דברים אלו הם המסכנים את קיומה של ישראל (אהוד ברק, אהוד ברק ואהוד ברק) ולא אחמדינג'ד, נאסראללה, ארדואן וחנין זועבי – קבוצה לא הומוגנית כלל וכלל בעלי אינטרסים שונים ואף מנוגדים – עליהם הצביעה מערכת ההסברה הישראלית כמקשה אחת בתור קבוצה המסכנת את קיומה של מדינת ישראל.

  קיומה של ישראל יובטח אם ורק אם יתפקחו הציונים מאשלייתם המסוכנת כי הציונות היא תנועה לגיטימית. כל פשעיו של המשטר הישראלי נובעים מהנחת עבודה פסולה זו.

 • nachum  On 06/06/2010 at 12:27

  you got it wrong. in turcia the money is the one who decide where the state will go.yes,it can be that they will move now to iran,but it has nothing to do with islam.

 • רני  On 06/06/2010 at 20:20

  לנחום, אנא הסבר כיצד הכסף יעביר את תורכיה לאירן. הכסף מצוי באירופה ובמסחר בין לאומי. מעניין מה קורה עכשיו מטבע התורכי. לדעתי דעת יחיד בור ועם הארץ בתורכיה היום דת היא כוח אדיר. חוץ מזה וזה לאחר שיחה לפני שנתיים עם איש תורכי כנראה מתוקשר היטב. זכור שמול המורשת הקמאלית של תורכיה פנימה יש מורשת קמאלית של התפשטות וכוח וצבאיות ברוטלית תחת מסווה פאן-תורכי. עכשיו לקצינים שאמונים על תפארת תורכיה השלטון מספק שפע של כבוד ועסקי כבוד, ג'יגואיזם, אלימות והתפשטות. בהרבה ארצות נניח למשל גרמניה וארגנטינה כך קנה שלטון לא בדיוק שפוי את הקצונה מקצועית.

 • nachum  On 07/06/2010 at 10:00

  דעת יחיד בור ועם הארץ בתורכיה you said.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: