ילדה תורכיה אחת קטנה

לפני שנים אחדות ביקרתי באיסטנבול.

אחלה עיר. באמת.

רחובות מבולגנים ולא כל כך נקיים, אבל על הכל מפצה האוכל במזללות. וכמובן ארמון טופקאפי.

החנוונים בחנויות ובבזארים מריחים מיד שאתה מישראל ומתחנפים אליך. בעברית כמובן.

ואתה, מסתובב בין החנויות, נפוח מחשיבות כאילו היית השולטן עבדלחמיד, ומתמקח עם המוכרים וקונה, או שלא.

ונהגי המוניות מקפידים להזכיר לך שאתה נמצא באירופה – כל אימת שאתה חוצה את הבוספורוס מערבה.

אירופה? יללה שיהיה.

באיסטנבול חיים כחמישה עשר מיליון בני אדם. אלא שמחציתם בערך אינם רשומים ואינם מוכרים כלל לשלטונות.

הבלתי רשומים הללו נולדים באופן פרטיזני ולא במוסדות רפואיים מסודרים. וכך בהמשך, כיוון שהנולדים הללו אינם מוכרים לשלטונות, הם גם לא זוכים להשכלה מסודרת או לתנאים סוציאליים מינימאליים.

חיים על הבאב אללה כמו שאומרים.

ערב אחד, כלומר אחרי חצות, אני בדרכי חזרה למלון.

קור כלבים וגשם מזרזף בלי הפסקה.

וכך, בעודי ממהר למלון, אני מבחין במין חבילה קטנה מונחת על המדרכה.

אני מתקרב. אלוהים! ילדה פיצפונת, אולי בת ארבע, יושבת על עקביה ומציעה למכירה מגבוני נייר. אני כמעט מתעלף.

איפה ההורים שלה לעזאזל??

אז מה אם הילדה הזו לא רשומה בשום מקום ואינה מוכרת לשלטונות? האם היא לא בן אדם?

ואיפה ארדואן כשצריך אותו?

אני מכניס יד לכיס, שולף משם כמה מטבעות תורכיים, ומניח לילדה לבחור לעצמה מטבע אחד בתמורה לחבילת מגבונים.

חשבון מהיר מגלה לי שהחבילה הרטובה עלתה לי כחצי שקל.

ועכשיו נותרו לילדה עוד ארבע חבילות למכירה.

וגשם וקור ואמצע הלילה.

ואז אני, כאביר לרגע, מסמן לילדה שאני רוצה לקנות את כל המרכולת שמונחת לפניה.

כי הילדה הפיצפונת הזו הרי חייבת כבר לחזור הביתה, להתרחץ, לשתות שוקו חם ולשכב לישון, לא?

וכך הילדה, במיומנות של סוחרת, מלקטת מתוך כף ידי עוד כמה מטבעות, ומוכרת לי את שאר חבילות הטישיו המונחות לפניה.

אני מלא סיפוק. עזרתי לילדה קטנה בת ארבע באמצע הלילה בקור ובגשם. קניתי ממנה את כל הסחורה וקיצרתי לה את יום העבודה.

ואז הילדה הקטנה, במין חיוך תורכי ערמומי, שולפת מתוך ארגז שנמצא מאחוריה עוד כמה חבילות טישיו ומניחה אותן על המדרכה למכירה.

כבר אז הבנתי שהתורכים ממזרים לא קטנים.

————————————————————–

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 03/06/2010 at 14:14

  נו!
  וכמה היה עולה לך לקנות את כל הארגז?

 • בשבח ההגיון הצדקני  On 03/06/2010 at 15:33

  צודק האנונימי. היית צריך לקנות את כל הארגז. הוכחת שאין גבול לחוסר ההתחשבות של הישראלים בטורקים החביבים. אם היית קונה את כל הארגז, היית משנה באחת את חייה של המסכנה, שלא לדבר על זה שהיית מביא את הקץ לעוני הטורקי ואולי בעולם כולו.  

 • אזרח.  On 03/06/2010 at 15:39

  מר דר.אני מבקש לקרוא מעל דפי האתר שלך לכל ישראלי גא ללחוץ על ממשלת ישראל שתבטל את סחר הנשק עם טורקיה.בין היתר בשביל ילדה טורקית קטנה שכנראה אינה מוכרת בשום מקום,אינה מוכרת לשלטונות,כנראה עזובה ללא הורים ,היושבת ומוכרת מגבונים בגשם ובקור.ארדואן מבזבז מליוני דולרים על קניית נשק מישראל,במקום לדאוג לילדה הטורקית הקטנה ולשאר הנתינים העניים שבארצו.מה עוד שנשק זה עלול לעבור לידי מדינות העויינות את ישראל.ארדואן וצבאו גם ישתמשו בנשק הישראלי נגד הכורדים, שלאחרונה,בגלל הסכסוך עם טורקיה , רבים בישראל דורשים בשלומם.לכן אני קורא לחרם צבאי על טורקיה.הבא ונראה לעולם,לכורדים,ולילדה קטנה אחת באיסטנבול,שלא הכל כסף בעיני היהודים והישראלים.

  http://news.walla.co.il/?w=//1681515

  שר ההגנה הטורקי וצ'די גונול אמר היום (שלישי) כי המשבר הדיפלומטי
  עם ישראל עקב המבצע הצבאי נגד המשט לעזה לא ישפיע על המשלוח
  המתוכנן של מטוסים ללא טייס ישראליים לטורקיה. מוקדם יותר השנה
  הושלם ההסכם לפיו ישראל תספק לטורקיה 10 מל"טים מסוג הרון תמורת
  180 מיליון דולרים.

  אנא צלצלו לחברי הכנסת,הפגיזו אותם בדואר אלקטרוני,הפגינו מול משרד הביטחון,הקימו עצומה בפייסבוק,כתבו בכל אתר ומקום,ובקשו מממשלת ישראל לא למכור נשק לטורקיה.

 • גלי  On 03/06/2010 at 19:33

  אם היית מספר את אותו הסיפור בדיוק וכותב במקום איסטנבול את המלה "בייג'ין" זה היה מתאר את החוויה שקרתה לי.
  ב-2005 נסעתי לכנס בבייג'ין והייתי שם כמעט שבועיים. טיילתי ברחובות העיר, ירד הערב והיה חושך. והנה יושבת לה ילדה בת ארבע ומוכרת דברים. נתתי לה כמה יואן. ואז פתאום ראיתי מאחוריה… כמה מטרים מאחוריה את אבא שלה… אפילו צילמתי את הילדה יושבת לבד מלוכלכת ולבושה בסמרטוטים מעל הגשר של בייג'ין, מקסימום בת ארבע, פיצפונת ומקבצת נדבות. כולם חשבו שהיא לבד. עד שאבא שלה צץ מאחור מהמחבוא…
  ככה זה במדינות שהן לא בדיוק המערב…

 • רני  On 03/06/2010 at 21:00

  אאה כן אזרח, של איזה מדינה?
  סליחה מבעל הבלוג זה יהיה ארוך אך מעניין.
  "מים טריטוריאליים" בשבוע האחרון עשרות ויותר כותבים השתשו בצמד מילים זה לקדם טיעונים פוליטיים, אנטי ישראליים פרו טורקיים ברובם. אין דבר כזה. יש זכויות ביטחון, במלחמה, במצור מוכרז, בשביתת נשק, על חשד לביטחון, על הים, על קרקע הים, לדייג, לחפוש מחצבים, לאוניות טבועות והעברת צינורת נפט, גז וקווי תקשורת נחושת וסיבים אופטיים. יש זכויות דייג לרשתות קרקע, לרשתות עומדות לרדשות צפות. יש זכויות ליכטות, לאוניות משא גדולות וקטנות מיכליות לפי סוגי המטען הכל שונה ומשתנה במרחק מהחוף בתקדימים באיזה ים וזה רק חלק. זה עניין לעורכי דין אדמירליים יקרים ביותר וחכמים ביותר. כאן בישראל כל אחד מדבר.
  עוד שאלת דימגוגיה: מה היה אם התורכים היו עושים כך לאוניות ישראליות. ובכן עשו ועושים בשנות החמישים ספינות דייג ישראליות שעסקו בדייג באיזורים שלא בהחלט לא בשליטה חוקית של תורכיה (ראה לעיל) הוחרמו, הדייגים נעצו וקנסו והשופט התורכי חייך חיוך רחב כשהסניגור דיבר על "מים טריטוריאליים". זה היה מזמן.
  לאחרונה אני אישית על יכטה נעצרתי ע"י הצי התורכי חילים עלו על ספינתי בקשו ניירות בדקו, הזהירו שזה איזור צבאי – אמצע הים והמשיכו. פעם אחרת ראיתי ספינה מוכנסת תחת נשק שלוף לנמל קירניה הקרויה עכשיו גירנה כי הרגיזו כראה את הצי התורכי.
  אכן איזור הים בין קפריסין הצפונית לתורכיה הוכרז כאיזור צבאי, על סיפורי קפריסין הצפונית כיבוש של ארץ חברה באו"ם (פלשתין אינה כזו) הקמת מדינה בובה בשלטון המודיעין התורכי, ניקוי אתני מוחלט, התנחלויות של עשרות אלפי תורכים מאנטוליה, החרמת קרקע ומכירת כנדל"ן וילות לאיירופים פעם אחרת.
  עכשיו עובדות על תאמינו לי או לאיש בדקו עובדות. לארה"ב צרות הרבה אחת הגדולות איסלם ושתי נגזרות עירק ואפגניסטאן. תורכיה היא גשר אפשרי לאיסלם דבר הכי חשוב בעולם לנשיא ארה"ב. עירק: בלי תורכיה לא יתקיים האיזור הכורדי החופשי בצפון ודאי לא כמו עכשיו אפילו שבוע. מעורבות תורכים במדים ובלעדיהם בכורדיסטאן חזקה. יותר כורדים עובדים בשביל הממשלה מאשר נגדה. גם בשירותים החשאיים. הרבה יותר טבעי ומצלח לאיש חשאי תורכי בעירק מאשר אמריקאי מסיבות שכל אחד יכול לחשוב.
  באפגיסטאן יותר מ 20% של התושבים יכולים לתקשר בתורכית. סוכן חשאי תורכי שם הוא בן בית – דת ושפה. לארה"ב אין אפילו מאה כאלו. המון אפגנים לומדים בבתי ספר צבאיים משטרתיים ועוד ועוד בתורכיה ואת ההמשך כל אינטלגנט יכול לחשוב לעצמו. זה לא בדיוק מפורסם ברעש וצילצולים כי שם מוסלמים שוחטים ומענים מוסלמים.אך בארה"ב מי שצריך יודע. גם פטראוס. בכל מקרה הכנסו לרשת ותופתעו.
  המודיעין התורכי משוכלל ולומד. בודאי שיש להם את הכלים אמנם לא בכל מקום כל הזמן שיש למשטרת דובאי. עצם ההשוואה מצחיקה.
  ארה"ב מצויה בקשר הדוק עם הצבא התורכי. ישראל כאן היא פסיק. תורכיה חברה בנאטו ומאות קצינים תורכיים למדו והתאמנו בארה"ב. בתורכיה נשק גרעיני משותף לשתי הארצות לתורכיה יכולת טכנית להשתמש בפצצות אטום. וטייסים תורכיים התאמנו בנשיאתו. אמנם השמירה רק אמריקאית. לתורכיה יותר מחוזה הגנה אחד חתום עם ארה"ב עם נאטו ולחוד. לישראל, למשל, אוסף פטפוטים של סגני נשיאים וזה הכל.
  ארה"ב מוציאה מאות מיליוני דולרים ביום !!! על מודיעין רשתות בכל העולם ומה לא עוד. כידוע הבעייה אינה ידע – הם יודעים כעמעט הכל הבעייה פיענוח. האם ייתכן שדבר כזה התורכים לא סיפרו לאמריקאים. ? האם ארה"ב יכולה להרשות לעצמה ששהידים מטורפים כך ישוטו בים התיכון? זה נראה לכם? האם ייתכן שארה"ב והמודיעין התורכי לא יודעים שכמאה מוסלמים מטורפים עלו על כלי שייט בדרך לישראל. זה בלתי סביר לחלוטין. מי שמאמין ששני הגופים לא ידעו לא הבינו ולא שתפו פעולה יש לי בשבילו הצעת נדל"ן משגעת מגרש על הירח שישה כיווני אוויר ונוף מטריף. ואם התורכים לא סיפרו לארה"ב, הנה נושא שאין חשוב ממנו לועדת חקירה של הקנגרס והסנט.

  ישראל מדינה קטנה שאינה מסוגלת להלחם נגד כל העולם. גם לא נגד מעצמה מקומית כתורכיה. ייתכן בהחלט שמישהו בישל לישראל דייסה. ייתכן שלא. בכל מקרה אם נזכור את הנכד של ליבוביץ, שמאי, שמאלן עם אישורים תעודות וותק פתאום עובד ה FBI במה בדיוק? איך קיבל "קלירנס" ומתי הוא התחיל לעבוד עבור הדוד שמואל ? נראה שהרבה דברים יכולים להיות וגם לא. לא אני לא הנכד של מקרטי ולא הבן של ברי חיימיש. אני סתם ישראלי שקורא המון וכל הידע הזה הנו פתוח לבדיקה של כל אחד. ויש עוד המון פתחו עיניים אל תאמינו לשטויות בדחקו חקרו וודעו. אולי גם אני עובד עליכם בעיניים

 • אזרח.  On 03/06/2010 at 22:38

  רני,האם אתה תומך בחרם שאני מציע על טורקיה ? אנא הצטרף ליוזמה.באופן עקרוני,אי מכירת נשק זה טוב לאנושות,ובמיוחד אי מכירת נשק לטורקיה.כך נצליח להרוג שתי ציפורים במכה אחת.נעזור לילדות הטורקיות הקטנות ,נמנע הפניית נשק זה נגדינו,וגם נציל כמה כורדים על הדרך.

 • רני  On 04/06/2010 at 17:33

  אזרח אני תומך בקיומך כיהודי בתימן, האידיאל הפוליטי שלך למצב יהודי משופר, מהר ככל האפשר.

 • אזרח.  On 04/06/2010 at 18:58

  רני,חשבתי שאתה ישראלי גא. מה עם החרם ? האם אתה מתכונן להבליג על סטירת הלחי שקיבלת מטורקיה?

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20100604_1172271

  יחסי הסחר

  בין צינון להקפאה עמוקה

  רני,אמור כן!! לחרם הבטחוני על טורקיה.

 • רני  On 04/06/2010 at 19:54

  דהימי כנוע, דוד תום בנשמתו, עבד נרצע, אני לא קיבלתי שום סטירת לחי משום תורכי. בתימן היום ובתורכיה מחר מכה מוסלמי על לחי יהודי והמוכה אומר תודה. היום מדברים על ישראל וארדוון ואחמניג'אד מתכוונים לכל יהודי הלוקח לעצמו זכויות אזרח שהן טבעיות בכל מקום בעולם.
  הדהימי, הדוד תום, העבד הנרצע, כל הוויתו כניעה לאחר, ליקוק רגלי האחר, קבלת נחיתותו בעולם כמצב טבעי ורצוי חוסר יכולת לחשוב במסגרת עצמאית, קבלת האחר כאדון כמכתיב חיים כמכתיב קיום בכל תנאי בכל מקום. הדהימי העבד הנרצע חי רק בעולם של יחסי מסחר. הרי אנשים אלו חושבים אותך לחיה לאפס לכלום. עבורם אתה אינך אדם. זכות להגדרה עצמית? זכות להגנה עצמית? העבדות הכניעות הרוחנית, הנפשית, האידיאולוגית מהווה חלק עיקרי מהמהות הדהימית.

 • אזרח.  On 04/06/2010 at 20:11

  רני,בוודאי שקיבלת סטירה מצלצלת.ועוד איזו סטירת לחי. אחת כזו הנשמעת מקצה העולם ועד סופו.
  בינתיים,מי שמלקק לאחר, הם אלה שאינם קוראים לחרם כלכלי ובטחוני על טורקיה.רני,האם הכל זה כסף?
  היכן הכבוד הלאומי ?

  אצל הטורקים.

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20100602_1171831&log=true

  ממשלת טורקיה מאיימת בחרם: "נשקול מחדש את יחסי הסחר עם ישראל"

  "הגישה הלא אנושית ומדיניות הטרור של ממשלת ישראל עלולות לגרום לוויתור על הסחר עם ישראל, לא משנה מה היקפו", אמר השר הטורקי לסחר חוץ, זאפר קגלאיאן, לעיתונאים באנקרה .

  לא משנה מה היקפו ,אמר השר הטורקי.

 • רני  On 04/06/2010 at 21:30

  כפי שידוע בכל ארץ מוסלמית הדהימי חי בעולם של כסף, חושב על מסחר וכסף ומדמיין דמיונות על מסחר. העבר הנרצע לא מסוגל לצאת מהדמות שיצר לו האדון. הדהימי בנפשו במהותו העבד שחי בעולם שיצר לו האדון המוסלמי מקבל את עולם המושגים והמחשבות שיועדו ונקבעו לו על ידי האדון. עבור הדהימי הנרצע השפל בעצם מהותו הדמות שיצר לו האדון היא דמותו אין אחדת. המוסלמי הקנאי המוגבל הרווי בדעות קדומות ובשנאת האחר חושב שחרם מסחרי הוא סטירת לחי. והעבד הנרצע מאמץ את מחשבות האדון.
  העלבון העצום שבעובדה שיהודי דפק כדור במוסלמי שבא לפגוע בו משגעת את ארדוון. יהודי נושא נשק, !! בן חסות !! כלב נרצע הרג מוסלמי! חטא נורא ואיום. בעבר עשרות ומאות יהודים נטבחו בארצות האיסלם עבור מעשה כזה. ואז הגזען המחליא המוסלמי מחליט לפגוע ביהודים על ידי חרם מסחרי כי הוא מאמין שליהודי אין כבוד אין חיים אין קיום חוץ ממסחר. והנה כאן בישראל בעברית דהימי, עבד נרצע, דוד תום בנפשו שקיבל לתוך קיומו לתוך מהותו את הדעות הקדומות ואת המצב השפל שקבע לו הגזען ארדוון צועק חרם חרם חרם וקובע שחרם עבור יהודי ישראלי זו סטירת הלחי האולטימטיבית. הוא גם, מתוך שפלותו המהותית העבדותית המלקקת מגף מוסלמי, חושב שחרם ישראלי ישנה כהוא זה לתורכיה או ישפיע על התורכים. נו באמת איזה תורכי חושב מחשבות שפלות כאלו. איזה מוסלמי ישנה דעתו בגלל חרם יהודי. אכן כאן בבלוג זה ותודה לבעל הבית נחשפת נפשו המעוותת של עבד רצוע של דהימי המזועזע עד עמקי נשמתו מכך שיהודים דפקו כדור במוסלמי שהרים עליהם יד. הוא הוזה ומדמיין שכל היהודים הישראלים כמותו ושהתגובה לתוקפנות היא חרם. לא דהימי! לא עבד נרצע ! להפתעתך יש יהודים שמי שירים עליהם יד שם נפשו בכפו. חרם אינה תשובה. לך טפל במצבך הנפשי בעבדות הנוטפת ממך. חרם? מסחר? הרמת יד עלי, נכנסת לארצי ביתי בכוח? תשלם כפי שתשלם לפשע שפשעת נגד מוסלמי.

 • אזרח.  On 04/06/2010 at 23:56

  רני,מצטער.ניסיתי,אבל אני לא מבין על מה אתה מדבר.האם אלה שקראו לחרם על טורקיה הם ד'ימי שהעבדות נוטפת מהם? עבדים נרצעים?

  http://www.facebook.com/group.php?gid=104453732935117

  כולנו יוצרים יד אחת על חרם על טורקיה.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3897952,00.html

  אם זה טורקי – אני לא קונה"

  כ-50 אלף משתמשי פייסבוק הצטרפו לקבוצה של סטודנט למשפטים בן 24 הקוראת להחרמת מוצרים מתוצרת טורקיה: מתאנים ועד מוצרי חשמל וקטשופ. בתגובה, מוסלמים כתבו להם: "אל תשכחו את השואה כי עוד נחזור". צרכנים אחרים מתלוננים: מדוע אל-על מגישה בטיסותיה מים מטורקיה? אל-על בתגובה: נשמח לקבל תחליף מיצרן מקומי. האם חרם הצרכנים החדש יעבוד הפעם?

  רני,הקבוצה שבה אני משתתף כבר הצליחה לשנות את שם המותג בורקס טורקי לשם ישראלי,וכעת אנו מנסים לשכנע את "עלית" לשנות את המותג קפה טורקי, לשם ישראלי.

  המסר הוא: לא לעבדות הטורקית האסלמית.לא להשתלטות המותגים הטורקיים ,כגון בורקס וקפה ,כאן בישראל.

 • רני  On 05/06/2010 at 09:04

  אני מבין אירוניה מבין הייטב. גם מתוך ההתחכמות המטופשת נשקפת מהותך שאינך יכול להשתחרר ממנה. כן בודאי דהימי. בעולם שהיה העבד הנרצע כך נקם. אנסו את אשתו וביתו שרפו את משקו אז הוא שינה את שם הקפה והבורקס, זה עולם המושגים שלך לא שלי. זה גם מה שבסוף היום משגע את ארדוון. מוסלמי פגע פיזית ביהודי והיהודי במקום לשנות את שם העוגה והקפה דפק לו כדור בראש. זה הבסיס האמיתי של כל העסק, כל היתד "זכויות אדם" וכ"ו הצגה, תורכיה – עוד מוסד לזכויות אדם. לך דבר עם יווני קפריסאי או תקרא את ארבעים היום של מוסה דאג ותבין "זכויות אדם תורכיות" ומה עושים לדהימי מורד ואיך.
  כנראה שאתה יהודי שמתפקד חושב ועושה לפי המסגרת שקבע לו החוק המוסלמי. כסף ומסחר וזהו זה. הדמות השיילוקית הבינמית של היהודי. ברור שאתה לא תבין. כל מושג הערכים שלך עצם הוויתך בנוי על כסף, מסחר, הרוויח, לא הרוויח, הפסיד, עשה בוכתה, עשה מליון, הוציא אחוזים. אתה מתפקד וחושב בתוך המסגרת שהקצה לך האדון המוסלמי מעצם היותו מוסלמי מול יהודי דהימי נחות. יהודי דהימי לפי השריעה:נתן לי מכה במוט ברזל? אשנה את שם הקפה והעוגה.
  אם יש לך בעיות פנה לשופט היכן שאתה והאחר שווי זכויות לא כמו בחוק מוסלמי ששם אתה ועבד ואשה וכלב נחותים מהתחלה, זה החוק שארדוואן על ידי מוטות ברזל והפושעים שהניפו אותם מכניס לתורכיה. אתם קוראים את ברכט אבל הפוך, מה שעושים עכשיו ליהודים יעשו שם לכל המעמד הבינוני וחלק מהכסף שהניע את המשט זה כבר כסף שנסחט מסוחרים בשוק על ידי מוסלמים אלימים. כן הייתי בתורכיה ודיברתי לא רק עם מדריכי תיירים. אם מישהו נכנס אליך הבייתה או לארצך או לרכושך שלא לרצונך פגע בו במידה המתאימה. מי שרוצה לקנות ולמכור יקנה וימכור.

 • aviya@israel  On 06/06/2010 at 18:35

  מה שקרה, זה היה מתוכנן ומאורגן על ידי החמאס, או האיסלאם תומכי ארגון אחר

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 14/10/2010 at 17:33

  סיורים לזלזל בך אם אתה משחק את המשחק, אבל הטורקים קטסטרופה נואש אם זה הסוף של העבודה מתחילה saldırmay המקומות הטובים ביותר מול רעב כמו זאב

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 14/10/2010 at 17:37

  אתה מסתכל על הטורקים מנסים לשחק את הסוף של העסק הזה, אם זה נגמר באסון אם הטורקים מתחיל אונים saldırmay המקומות הטובים ביותר מול רעב כמו זאב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: