פורום תקנה או פורום תקלה?

יש לקוות שיבוא יומו של "פורום תקנה" לבירור ציבורי נוקב באשר לאופן התנהלותו סביב פרשת הרב מוטי אלון.

 

עד הבירור הנוקב הזה ראוי להבהיר אמירות שונות – לרבות מפי חברי הפורום – המופרחות לחלל התקשורתי, ושיש בהן להטעות.

 

כך למשל, נטען כי מכיוון שהמתלוננים מסרבים בכל תוקף להגיש תלונה במשטרה, או להעיד בהמשך בבית המשפט, לא ניתן לחקור את הפרשה.

 

אמירה זו מופרכת משני טעמים:

 

הטעם הראשון והנדוש הוא, שאין צורך בתלונה כדי לפתוח בחקירה. מספיק שנודע למשטרה – בדרך כלשהי, לאו דווקא באמצעות תלונה – על ביצוע עבירה כדי שתוכל לפתוח בחקירה.

 

הטעם השני – והוא העיקר לענייננו כאן – הוא בכך שבמקרה המסויים של מוטי אלון הודיעו כמה מחברי הפורום שהוא הודה בפניהם במיוחס לו (והודאתו אף נרשמה בפרוטוקול).

כיוון שכך, אותם אלה מחברי הפורום ששמעו את הרב אלון מודה בפניהם במיוחס לו, כשרים בהחלט להעיד על כך – לא רק במשטרה, אלא גם בהמשך בבית המשפט, ועדותם תהיה קבילה על פי דיני הראיות.

אכן, על פי דיני הראיות עדות שמיעה אינה קבילה בדרך כלל, אלא שהחריג לכלל הזה קובע מפורשות כי אמירה או הודאה של נאשם, שניתנה מחוץ לבית המשפט, ניתן להוכיחה בבית המשפט באמצעות האדם ששמע אותה.

 

טענה אחרת המושמעת בתקשורת מאז שהתפוצצה הפרשה גורסת כי למעשה לא ניתן לייחס לרב מוטי אלון עבירה פלילית – באשר המדובר ביחסים בין בגירים בהסכמה, וכי אין בין הבגירים הללו יחסי מרות.

ראשית, על הצד העובדתי: הרי המתלוננים באו אל הפורום לשטוח טענותיהם נגד הרב מוטי אלון. ובכן, האם עצם הגשת תלונה עולה בקנה אחד עם יחסים בהסכמה? האין כאן לכאורה דבר והיפוכו?

אחד המתלוננים לפחות העיד מפורשות בטלביזיה וכן בעיתון, שהוא הסכים ליחסים עם הרב אלון כיוון שהבין ממנו שזו דרך הטיפול של הרב בבעיית הזהות המינית של אותו מתלונן.

במילים אחרות, מערכת היחסים הזו מגלה, לכאורה, שהרב למעשה רימה את אותו מתלונן כדי לנצלו ולהפיק ממנו הנאה מינית.

במצב עניינים שכזה ניתן להאשים את מוטי אלון בקבלת דבר במירמה.

בהקשר זה יצויין שהתביעה השתמשה לא פעם בסעיף העבירה של קבלת דבר במירמה בהקשר ליחסי מין (ראו למשל כתב האישום נגד חנן גולדבלט).

 

תהיות לא מעטות מעורר הפורום הנ"ל באשר להתנהלותו ולמניעיו במקרה המסויים הזה של הרב מוטי אלון – עד שמתעורר חשש כבד, שמא הקמת הפורום מלכתחילה היתה אמנם למטרות נעלות, אלא שבמקרה של הרב אלון היא כשלה ועצמה עיניה לרווחה אל מול הסכנות והתקלות הצפויות.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קורא מזדמן  ביום 17/02/2010 בשעה 20:05

  אבל כל התזה הזו (לגבי התנהלותו הקלוקלת כביכול של הפורום) יכולה להתערער ולו בשל העובדה הפשוטה שחברי הפורום פנו כבר ב 2006 ליועץ המשפטי לממשלה בקשר לרב אלון. כלומר – הם דווקא עשו את הנדרש – העבירו את המידע לרשויות החוק ופעלו אתן במקביל תוך קבלת יעוץ משפטי. מה היו מניעי המשטרה והתביעה לא לעשות עם זה דבר, זו כבר שאלה אחרת.

  ראה:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1150176.html

 • יוסי דר  ביום 17/02/2010 בשעה 20:20

  לקורא מזדמן,

  יש צדק מסויים בדבריך,
  אלא שהתנהלותו של מזוז זו פרשה בפני עצמה (ראה פרשת קצב).

  כיוון שאחד מראשי הפורום הוא פרופ' (למשפטים) ידידיה שטרן, שהיה מועמד לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה – אין להפחית מחומרת התנהלות הפורום.
  הפנייה ליועמ"ש נראית כסוג של כסת"ח. לא ברור מה באמת הוצג ליועמ"ש וכיצד הועמדו הדברים בפניו (שים לב, שהם אפילו לא נקבו בשם של מוטי אלון אלא דיברו על רב בכיר).

 • קורא מזדמן  ביום 17/02/2010 בשעה 20:57

  אנחנו כנראה חיים בשני עולמות. למי רצית שיפנו? לבורר מהעולם התחתון?
  אותי תמיד למדו שאם יש חשד לעברה פלילית עלי לפנות למוסדות החוק ולתת להם להחליט איך להמשיך. הרי הם היחידים שיכולים בתוקף סמכותם להורות על הבאת חשודים ועדים בפני חוקרים וחקירה באזהרה. אני חושב שבמיוחד בגלל שפרופ' שטרן היה מועמד ליוע"מש יש לתת לו קצת קרדיט בהבנתו את סמכויות, חובות וזכויות המערכת וחברי הפורום ישר פנו לראש הפירמידה.

  "לאחר קבלת עדכון מ"תקנה", הועברו הדברים לידיעת דנינו בצירוף כל החומרים הרלבנטים שהצטברו בלשכתו של מזוז."
  אני רק יכול לשער ש"חומר רלוונטי" כלל לפחות שם. אחרת, מה יש להעביר?

  אבל נניח שלא הועבר שמו של הרב מאף גורם בפורום – למרות שנכתב "המשך לאותה פנייה בפני מזוז ופרקליט המדינה דאז, ערן שנדר, העביר שטרן *פרטים נוספים ביחס לרב אלון*, כשחודש לאחר מכן הודיע מזוז כי בכל מקרה בו יתעורר חשד לעבירה פלילית תוך כדי ההליך אותו ינהל הפורום, תמסר הודעה מטעם הפורום ליועץ המשפטי לממשלה"

  החומר הרלוונטי הועבר למשטרה.נניח מגיעה ידיעה למשטרה שרב בכיר (אלמוני) חשוד בפלילים. מה, המשטרה לא מסוגלת לחקור קצת יותר לעומק ולגלות פרטים? הציבור הדתי-לאומי עדין לא סגור כמו החרדים. זו לא בדיוק חקירה בסד"ג של רוזנשטיין.

 • יוסי דר  ביום 17/02/2010 בשעה 21:15

  לקורא מזדמן,

  אין לי חשק עכשיו לדון בפרוטרוט בהתנהלותו של מזוז.
  אציין רק שגם לטיפול באולמרט היה צריך לדרבן אותו מכל הכיוונים – כולל מכיוונו של מבקר המדינה – עד שהואיל לפתוח בחקירה ממש.
  ברגע שהפורום סיפרו למזוז על רב בכיר – קשה להימנע מהמחשבה שזה היה לשם כסת"ח – הנה דיווחנו וכו'.
  שאלת השאלות: האם הפורום הביא את הפרוטוקול ליועמ"ש – כפי שהיו צריכים לעשות. ברור שלא, כי שם מופיע שמו של מוטי אלון ולא רב בכיר.
  קל מאד ללכת על הגבול ולהעמיד העניין כך שמצד אחד דיווחנו ומצד שני העניין בשליטה.

  באשר להתנהלות הפורום, קרא בדו"ח מהיום: לאחר שהתברר להם שמוטי אלון עבד עליהם ולא סיפר על מקרה נוסף שהתרחש תוך כדי השיחה הראשונה, והמשיך במעלליו – הם בכל זאת החליטו להשאיר העניין בפנים, להמשיך הטיל עליו הגבלות וכו'.
  הרי ברור כבר שהאיש סידרתי.
  זה כבר הרבה יותר חמור מעצימת עיניים מצד הפורום.

 • עמיחי  ביום 18/02/2010 בשעה 11:19

  אם הבנתי נכון, פורום "תקנה" פועל כבית דין משמעתי של מחנכים ואנשי תורה, או כבית דין לענייני אתיקה של הנ"ל. מבחינתם, ההיבט הפלילי אינו מעלה או מוריד – הרי במקרה כזה הם ימליצו למתלונן לאזור את כוחותיו ולהתלונן במשטרה – אבל מה שחשוב להם באמת היא שאלת תקינות התנהגותו של אותו מחנך או רב, האם התנהגותו מתאימה לרמה הנאותה והראוייה הנדרשת מרב ומחנך לתורה, מצוות וכדומה.

  אגב, בראשית דבריך התייחסת לכך שהמשטרה יכולה לפתוח בחקירה אם נודע לה על מקרה מעורר חשד וכו'. ובכן, משטרת ישראל שאני מכיר לא תפתח מעצמה בחקירה כי במקרה התגלגלה לפתחה ידיעה על איזה רב שליטף תלמיד. אין מצב שמשטרת ישראל תתחיל לחקור משהו בלי תלונה או ללא לחץ עצום שמופעל בכיוונה (תקשורת בעיקר, המערכת הפוליטית, פרקליטות).

 • יוסי דר  ביום 18/02/2010 בשעה 20:01

  עמיחי,
  לפיסקא הראשונה – יתכן שאתה צודק, אבל אני לא משוכנע שהפורום יסמוך ידיו על דבריך.

  אשר לפיסקא השניה,
  פורסם היום אחה"צ שהיועץ המשפטי לממשלה יוזם משהו טרום חקירתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: