הגרעפץ האנטישמי של יוסי גורביץ

הנה שתי שורות הפתיחה של יוסי גורביץ ברשימה שפירסם לאחרונה:

 

"אתמול בבוקר הוכיח יעקב נאמן, שוב, שאסור לתת לחובשי כיפה לשמש כשרים. כמה שעות אחר כך הוכיח השופט המחוזי נועם סולברג, שוב, שאסור לתת להם לשמש גם כשופטים".

 

ההכללה הנבזית הזו מזכירה לי קטע שכבר פירסמתי פעם בהקשר אחר. הקטע לקוח מתוך ספר ידוע המתאר חווייה אישית של איש צעיר אחד המגיע מן הפרובינציה אל העיר הגדולה.

 

הנה תיאור החווייה האישית של האיש הצעיר ההוא מתוך אותו ספר ידוע (בתרגום שלי מאנגלית – י.ד.):

 

"פעם אחת, בעודי משוטט לי במרכז העיר, נתקלתי פתאום ברוח רפאים לבושת גלימה שחורה עם פאות שחורות. האם זהו יהודי? עלתה בי מחשבה. התבוננתי באיש במבט חמקני וזהיר, וככל שהמשכתי להתבונן ולסרוק תו אחר תו בפניו המוזרות של האיש, עלתה בי שאלה נוספת: האם זהו גרמני?…

… וינה החלה להיראות בפני באור שונה מזה אשר בעבר. להיכן שלא פניתי התחלתי להבחין ביהודים, וככל שראיתי יותר יהודים הם נראו בעיניי יותר ויותר שונים משאר בני אנוש.

מרכז העיר וינה שרץ באותם אנשים, שאפילו כלפי חוץ איבדו כל דמיון לגרמנים…

 

… הניקיון האישי של אותם אנשים הוא סיפור בפני עצמו: ניתן לומר, שעל-פי מראם החיצוני אין הם אוהבי מים. למרבה הצער, אפשר בדרך כלל להבחין בכך בעיניים עצומות. ממש חליתי ונתקפתי כאבי בטן כתוצאה מהריח של אותם לובשי גלימות שחורות. שלא לדבר על לבושם המלוכלך ומראם הדוחה…

… הדבר נעשה דוחה במיוחד כאשר, בנוסף ללכלוך שלהם, גיליתי גם את שפלות המוסר של אותו "עם סגולה": יותר ויותר נעשיתי מודע לסוג הפעילות שאפיינה את היהודים. הניתן בכלל להעלות על הדעת מעשי זוהמה או הפקרות, שלפחות יהודי אחד לא יהיה מעורב בהם?

…אם תחטט בזהירות בתוך הטינופת מובטח לך שתסתנוור – כמו למראה תולעת המבצבצת מתוך גופה מרקיבה: יהודון!"

 

עד כאן ציטוט מתוך הספר הידוע.

 

מיהו אותו איש צעיר? מהו שם הספר?

 

 ובכן, הצעיר הוא אדולף היטלר והקטע לקוח מתוך סיפרו "מיין קאמפף".

 

כיצד קרה ששתי השורות הנבזיות הללו של גורביץ העלו בזכרוני את הקטע מתוך מיין קאמפף דווקא?

 

התשובה ברורה: ההכללה המקופלת בתוך שתי השורות הללו של גורביץ מצלצלת כמו נקישה צייתנית של עקבי נעליים.

 

זיג הייל!

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  On 24/12/2009 at 07:04

  של מר גורביץ על נאמן וסולברג.בכלל,נראה לי לאחרונה שממהרים לצעוק אנטישמיות ,היטלר ושואה כאשר אדם מסויים מביע ביקורת נגד המערכת הישראלית.

 • יוסי דר  On 24/12/2009 at 07:16

  אזרח,
  אם אתה לא מיתמם – אתה מפספס את הפואנטה.

 • בלוגר  On 24/12/2009 at 07:27

  ומאז שהחליט שאין דרכו עימם (לגיטימי כמובן), כל הכתבות שלו רוויות שנאה יוקדת לעולם שממנו יצא. כמו מעשן שנגמל ומטיף לכולם לא לעשן, כל גם הוא, היחיד שרואה את האור במקום שכל שוכניו עיוורים.

 • חבל להכביר מילים  On 24/12/2009 at 08:04

  איני מבין כיצד אנשים מסוגלים לבוא איתו בדברים.

 • ניצן  On 24/12/2009 at 09:22

  העיקר הוא אותה פרשה, שבה נראה שדעותיו הימניות של כב' השופט סולברג הביאו אותו לשאת פנים. יצא לי כבר לצפות בכמה פסקים שלו, בהם נחשף שופט בעייתי מאוד, שמתעלם מענייני ראיות או שכל ישר, ופוסק ללא קשר למציאות. יכול להיות שברגיל הוא שופט מצויין, אבל לי נראה אחרת.

  על כל פנים, אני לא רואה פה אנטישמיות או שנאה עיוורת לדתיים, אלא ביקורת לגיטימית, שראוי וחשוב שתישמע.

 • איריס  On 24/12/2009 at 09:42

  בלי קשר לגורביץ ולמאמר. אפשר ליצור הבחנה לא אנטישמית ביחס לאנשים שחובשים כיפה בימינו אלה, אלה סמלים חברתיים ופוליטיים, כמו השטריימל או מגבעת שחורה. אנשים אלה מסמנים משהו שהוא שיוך חברתי, שמותר לבקר אותו בכל לשון של חריפות.

  לא בהכרח מי שחובש כיפה הוא "דתי" במובן העמוק של הביטוי. אני מתארת לעצמי שאותו סוג ביקורת על "חובשי הכיפות" אפשר למצוא גם בקרב החרדים, שחושבים שזה חילול השם או משהו.נידמה לי שהחרדים סבורים שכל חייל ושוטר ישראלי הם נאצים, והם בטח לא חשודים באנטישמיות.

  מעבר לכך, חוק גודווין ו
  AD HITLERUM
  די תוקעים את הדיון. נו אז הוא היטלר, מה עוד אפשר לאמר על זה. כולם היטלר במדינה הזו, תלוי את מי שואלים.

  חוזרת לכותרת שלך, בין טריפה ונבלה, ישראל היום. קשה לתמוך, אפשר רק להתבונן בעצב על מה שקורה.

  מניסיון החיים, באמת קשה למצוא גנטלמנים חובשי כיפה סרוגה (דתיים לאומיים), זה בדרך כלל מין סמל על הראש ש"אין עם מי לדבר". לא תמיד, אבל במקרים רבים.

  גורביץ מתייסר עם המעבר שלו לחילונות, וזה מנוצל היטב על ידי מי שמשלם לו. אבל גם זה לא חידוש, בישראל אוהבים להתעלק על מצוקות ולעשות עליהם ג'ובה. והנה, גם אני הצטרפתי למיין קאמפ. מה לעשות.

 • בלעם  On 24/12/2009 at 10:01

  האסוציאציות שלך הן באחריותך ולא באחריות יוסי.

  למשל, המאמר שלך מזכיר לי קצת את המתכון לקרם אנגלז, וקצת את טבח סברה ושתילה. רוצה לקחת על זה אחריות?

 • יוסי דר  On 24/12/2009 at 10:04

  ניצן,
  האיש פוסל לא רק את נאמן או את סולברג.
  האיש פוסל חובשי כיפות *באשר הם*.
  על זה אני מדבר כאן.
  ולזה אתה לא מתייחס.

 • יוסי דר  On 24/12/2009 at 10:20

  איריס,
  אני רואה שאת מקפידה לא להכליל, וזה כבר טוב.

 • ארז  On 24/12/2009 at 10:28

  לבקר אידיאולוגיה ומטרות פוליטיות של קבוצה, המגדירה עצמה כקבוצה אידיאולוגית ופוליטית. ואכן, מדובר בקבוצה עם מטרות ברורות, שאין היא מתביישת להסתירן.

  אולי אני תמהוני (או אנטישמי) אבל זה נראה לי שונה באופן עקרוני מלומר: "הם מגעילים אותי".

  אבל היטלר זה מותג, תמיד טוב להזכיר.

 • ניצן  On 24/12/2009 at 11:02

  אני לא חושב שגורביץ כיוון לכך שכל מי שחובש כיפה פסול מלשמש כעובד או נבחר ציבור, אלא שחלקים בולטים מהציבור הזה מביעים דעות שלדעתו הן מסוכנות/ משיחיות/ גזעניות וכו', ויש מי ששומע וחושב שדברים כאלה אכן ראויים.

 • יהודי גרמני  On 24/12/2009 at 13:07

  דווקא סולברג, נאמן והחברים שלהם מזכירים הרבה יותר את החברים של היטלר. מה לעשות….

  (ואגב, זה בדיוק ה"מגזר" שדוחף ל"השתלטות" (דמוקרטית, בינתיים) מאורגנת על מערכת המשפט ועל הצבא. הם שואפים לזה, הם מטיפים לזה והם די מצליחים בזה.)

  חג מולד שמח!

 • יעלה  On 24/12/2009 at 14:08

  אתה צודק בגדול: גורביץ' פוסל אותם רק משום שהם חובשי כיפה. אני מניחה שבשבילו "חובשי כיפה" זה שם קוד לאנשים שמסיבה זו מתנהגים באופן מסויים. וזה בעייתי: זה פשוט גזעני ובהחלט אנטישמי.
  מה שמפתיע הוא העובדה שאתה מלין על זה, הרי כל הממסד והאידאולוגיה הציונית בנויים על המיתוסים האלו, אז מה לך כי תלין על גורביץ'? תלין על בן גוריון אם כבר.
  היהודי הנשי, כפי שהאנטישמיות הנאצית ראתה אותו, הוא זה שמולו עומד הצבר המאצ'ו. כן, ההוא שלא בוכה (רק אם כובשים את הכותל כמובן, אז הוא ממש משתפך), ההוא שנלחם (ובגירסה של היום: ההוא שלפחות לא נופל בשבי,ואם לא ירו בו בנוהל חניבעל).
  בין הגישה הזו לבין מה שגורביץ' כתב יש קשר.

 • יוסי גורביץ  On 24/12/2009 at 16:17

  היא מעידה שהחובש מחויב למערכת ערכים שרואה 99.96% מהמין האנושי כפסולה או נחותה (לא יהודים, כופרים ממוצא יהודי ונשים). אנשים כאלה לא יכולים לשרת ברצינות מערכת שאמורה לשרת את כלל האוכלוסיה בלי לעשות שקר בנפשם. יותר ויותר זה יוצא החוצה.

  אין לזה שום קשר לגזענות. רבים מטובי המין האנושי הם יהודים לשעבר. יש גם יש קשר לאידיאולוגיה, ומהבחינה הזו – כפי שכבר ענה מישהו – חובשי הכיפה דומים הרבה יותר לצועדי האווז מאשר כל סגמנט אחר באוכלוסיה הישראלית.

  אני מקווה שאת הלקוחות שלך אתה מייצג ביתר רצינות מכפי שמעידים הפוסטים שלך.

 • עוז  On 24/12/2009 at 16:31

  נו באמת, מצאת לך…
  הרי סביר להניח שיוסי דר מקיים הפרדה מוחלטת מהבלוג שלו לצורה שבו הוא מייצג את לקוחותיו.

  וליוסי דר,
  הגרעפצים שלך לא פחות מסריחים.

 • מרמיט  On 24/12/2009 at 17:52

  יש מידה רבה של אירוניה בכך שהפוסט הזה מתפרסם בעצם הימים שבהם עוד ועוד חובשי כיפות מצהירים בראש חוצות כי נאמנותם העליונה נתונה לכיפה, ולא למדינה, ובכך מעניקים משנה תוקף לאבחנה של גורביץ'.

  (עוד) דוגמא טרייה:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1137414.html

 • עמרם  On 24/12/2009 at 18:45

  ואנטישמיות היא אנטישמיות! כל החוכמולוגים פה עם "הכיפה כסממן אידיאולוגי" (גם העיגולדים הם סממן אידיואלוגי?) הם חבורה של צבועים (אגב, לפי אותו הגיון, גם האנטישמיות הלותרנית והקתולית – בניגוד לנאצית – היו "ליברליות" והטיפו לשנאת יהודים על פי דת, ולא גנטיקה. כל יהודי יכול היה "לנטוש" את "השקפתו" היהודית ולהתנצר. ממש חופש בחירה נאור, כי "מוות לקומוניסטים" שונה מאוד מ"מוות ליהודים" ודומה מאוד ל"מוות לחובשי כיפה", לא?)

  בכלל, כמה קל ונעים ונוח להרחיק את הגזענות והפשיזם והשנאה והרוע מ"אנשים כמונו" (אשכנזים חילוניים מאושיות החברה) לאחרים – חובשי הכיפה, המזרחים, הרוסים. החלאות האמיתיות – מרחבעם זאבי ועד שמעון פרס, מאהוד ברק ועד בנימין נתניהו – תמיד יוצאים איכשהו יותר טוב מאלי ישי, אביגדור ליברמן, ודומיהם

  שוב, ממש לאט, כדי שתבינו – התבטאותו של גורביץ היא גזענית. היא אנטישמית. והיא אידיוטית מבחינה פוליטית (אהרון ברק הליברל החילוני גרם הרבה יותר נזק לדמוקרטיה הישראלית וטיהר את הכיבוש טוב יותר ונקי יותר ממאה סולברגים כל אדם הגון צריך להלחם בה, כמו בכל גזענות)

  ואגב, כל הרעיון במאבק אנטי פשיסטי הוא, שאנחנו מגינים גם על אנשים שאיננו מזדהים עם דרכם, מפני שההתקפה עליהם נוגדת ערכים אנושיים!

 • יהודי גרמני  On 24/12/2009 at 19:20

  אתה צודק כמובן, זו היתה טעות להלחם בנאצים, כי ההתקפה עליהם נוגדת ערכים אנושיים.

  וגזענות היא אכן גזענות,
  וזהו כל הסיפור.

 • עידו לם  On 24/12/2009 at 19:40

  נוח לך כדי להכתים את הציונות כתונעה גזענית ללכת כביכול אל הליברלים החילוניים ולהראות שהם בעצם הגזענים אבל מה לעשות שזה לא ממש ככה? מה לעשות שיוסי שריד שולמית אלוני וגם אהרון ברק אכן הרבה יותר מוסריים נאורים וליברלים מאשר אותם חובשי כיפה שעליהם אתה מגן כול כך במרץ? ועוד דבר: הצינות החילונית על כול עיוותיה ותחלואיה שמה בכיס הקטן את כול המרקסיסטים הערבים דה לא שמאטע שיצא כאן במרחב והדבר העיקרי שממאיים על קיומה הם אותם חובשי כיפות שנגדם יוצא יוסי גורביץ וכול אדם הגון אחר(מה שמסביר למה אתה לא נגדם)

 • עמרם  On 24/12/2009 at 20:04

  קודם כל לעידו (?) לם (???): שמי עמרם

  שנית, מה, אתם כל כך טיפשים? אתם באמת לא רואים שצודק יוסי דר (שדיעותיו רחוקות מדיעותי) ולטעון שיעקב נאמן "הוכיח" שאסור לחובש כיפה להיות שר, ושסולברג "הוכיח" שאסור לחובש כיפה להיות שופט, זו התבטאות גזענית חמורה, בלי שום קשר להשקפותינו בעניינים אחרים?

  וליהודי גרמני: יש דרגות של אידיוטיות שבאמת לא ראויות אפילו לתגובה. שיהיה לך חג מולד שמח, יהודי גרמני שכמותך

 • עידו לם  On 24/12/2009 at 20:24

  בקשר לנועם סולברג ודתיים בכלל:מבחינה עובדתית היהדות היא שונאת אדם וזה כולל גם את האדם היהודי אם היא אישה, במדינות מערביות שיש הפרדת דת ומדינה מושרשת זה לא סותר שנוצרי הדוק ישים את הדעות שלו בצד בעודו בתפקיד ממשלתי אבל בישראל זה ממש לא ככה והדת מכוונת את הצעדים של חובשי הכיפה ואם האימרה של יעקב נאמן לא הדליקה אצלך את הנורה האדומה אני לא יודע מה כן. בקשר לתגגובה שלך ליהודי הגרמני: אני מסכים איתך בכול מילה אין דבר יותר מאוס מיהודי אשכנזי מתרפס שמציג את עצמו בגאווה כגרמני(בלי קשר שדי ברור שהגרמנים לא רוצים אותו כגרמני אבל איך יהודי בכלל רוצהל היות גרמני אחרי ההיסטוריה המחרידה שלנו עם העם הזה?) אני לא מסכים תמיד לביקורת שלך על אשכנזים אבל במקרה הזה אתה צודק במאה 100 עלוב נפש.

 • עמרם  On 24/12/2009 at 20:33

  יעקב נאמן הוכיח שאינו ראוי להיות שר, או נועם סולברג הוכיח שאינו ראוי להיות שופט, ו היתה התבטאות לגיטימית הראויה (או לא) לדיון. להכליל על חובשי כיפה – סממן חיצוני של מסורתיות, ובחירה חפשית של אנשים רבים – זה חמור מאוד כמו להגיד ש"מיידוף הוכיח שיהודים אינם ראויים לעסוק בכספים כי הם גונבים אותם". בודאי שההתבטאות של נאמן מקוממת, אבל גם ההכללה של גורביץ

 • עידו לם  On 24/12/2009 at 21:08

  אבל הבעיה היא שלמרות שאתה צודק הבעיה עודנה נשארת ולו מהסיבה הפשוטה שבכלל לא בטוח שהדתיים מחוייבים יותר לערכי הדמוקרטיה מאשר להלכה ולכן אני עדיין לא משוכנע שגורביץ טועה.

 • רני  On 24/12/2009 at 21:21

  לעידו לם
  רק נזכיר את התנהגות קרטר ובוש שהיו בתפקיד אמנם שולי, במדינה, אמנם שולית, שבה הפרדת הדת מהמדינה זו עיקרון גדול וחשוב לפי כל הכותבים והאומרים.

  מניסיוני, במדינות מערביות שיש בהן הפרדת דת מהמדינה לפי החוק, הקונסטיטוציה ואמירות חסודות של פוליטיקאים זה רגיל ומצוי שפקיד מדינה נוצרי אדוק מחצין את הדעות הדתיות תמיד ובכל מקרה. ארה"ב [כאמור לעיל] איטליה, וצרפת הן דוגמה מובהקת לכך וגם פרו ומכסיקו [ זה מנסיון חיים ] שחלק ניכר מאוד מפקידי המדינה שאתה נתקל בהם מחצינים התנהגות, ראיית עולם וסגנון התיחסות לאחר שמושפע מדתם. דווקא באנגליה שבה אין הפרדה מורגשים פחות סימנים להשפעה נוצרית על התנהגות פקיד זה או אחר. שוב מניסיוני.

 • עידו לם  On 24/12/2009 at 22:45

  עם כול הבעיתיות של ארה"ב עדיין ההפרדה מצילה אותם מכול מיני שיגיונות של אנשי דת ואפשר רק לשער מה היה קורה שם אם לא הייתה הפרדת דת ומדינה, בקשר לצרפת אני לא יודע מה אתה רוצה זאת אחת מהמדינות החילוניות בעולם וזה כולל גם את הממשלה.

 • יהודי גרמני  On 24/12/2009 at 23:50

  מתרפס זה אבא שלך וכנראה גם מה שיש לך בין הרגלים.
  100 אחוז אהבל.

  כבר היינו בדיון המורכב הזה, אמנם, ואני מתנצל בפני יוסי על השפה, אבל לפעמים צריך לענות לכסיל כאיוולתו.

  לטובת שאר הקוראים נציין, שלא ממש מעניין אותי מה ה"גרמנים" חושבים או לא. גם לא מה חושבים עלי מטומטמים גסי רוח כמו עידו לם.
  השאלות הרלבנטיות מבחינתי הן את מי אני רוצה לראות כשאני קם בבוקר וכשאני יוצא לרחוב, ואם אני רוצה לחיות במדינה לאומנית דתית עם עתיד מאיים או במדינה אירופאית אזרחית עם עבר נורא.

  וכשאני כותב "יהודי גרמני" אני מתכוון לציון עובדות פשוטות. ושוב, חג מולד שמח ובמיוחד לעמרם.

 • עידו לם  On 25/12/2009 at 00:20

  או יהודון גרמני או איך שלא קוראים לך, לא יכולתי שלא לשים לב שמעניין אותי מה יש לי בין הרגליים תנוח דעתך הכול תקין שם, אני יודע שלמטומטם מתרפס כמוך לא איכפת מה הגרמנים חושבים עליו כמו שלא איכפת לך להעיק עליהם בנוכחותך המאוסה והלא רצויה אדם כמוך אתה כנראה נעדר כול בושה וגם מאינטיליגנצית יתר אתה לא סובל ואני מקווה שאם פעם יבעטו אותך מגרמניה השערים של המדינה הזאת או כול מדינה מערבית אחרת לצורך העניין יהיו סגורים בפניך רפה שכל בזוי שכמוך.

 • עידו לם  On 25/12/2009 at 00:22

  זה מכוון להודעה הקודמת.

 • אמיתי סנדי  On 25/12/2009 at 10:10

  אם היה יוסי גורביץ קובע, שאין לאפשר ללובשי סמלים נאצים לשמש כשופטים או שרים, האם גם אז היית טוען שזוהי הכללה גזענית?

  והרי לא כל הגרמנים היו נאצים!

  כשטוענים נגד מחזירים בתשובה שהם מיסיונרים, הם עונים "מה פתאום, הרי מדובר ביהודים, הם חלק מהעם שלנו, גם אם אינם חובשי כיפה".

  כלומר, גורביץ לא הכליל את כל היהודים כגזע, אלא רק את חובשי הכיפה מביניהם, כמי שעשו בחירה אידיאולוגית במערכת ערכים המנוגדת בבסיסה לערכי הדמוקרטיה.

  עכשיו תחליט אם אתה רוצה לחיות במדינת הלכה או במדינה דמוקרטית.

 • יוסי דר  On 25/12/2009 at 10:59

  לאמיתי,

  האם לא מצאת דרך טובה יותר להמחשת סוגיית הכיפה אלא באמצעות איזכור סמל נאצי?

  בכל אופן, כדי שאמירה תחשב בעלת ניחוח גזעני אין היא חייבת להתייחס אל כל היהודים. די שהיא תתייחס באופן מכליל אל קבוצה מוגדרת ומובהקת בתוכם.

  ועל כל פנים, אמירתך שחובשי הכיפה הם "כמי שעשו בחירה אידיאולוגית במערכת ערכים המנוגדת בבסיסה לערכי הדמוקרטיה" – היא אמירה מכלילה.

  כך למשל, אני לא משוכנע שפרופ' אבי רביצקי, והוא רק דוגמא אחת, עשה "בחירה אידיאולוגית במערכת ערכים המנוגדת בבסיסה לערכי הדמוקרטיה".

 • שוקי  On 25/12/2009 at 11:45

  הדברים של גורביץ עוררו גועל גם בי.

  ואמיתי – גורביץ, שבתחומים אחרים קורה שלפעמים הוא אומר דברי טעם, חצה לדעתי באמירה הזו קו אדום ששם אותו בקבוצה אחת עם מרזל וחבריו.

  כיפה איננה סממן אידיאולוגי. ישנם גם חובשי כיפה שמאלנים, ישנם חובשי כיפה שחברים בעמותת רבנים לזכויות אדם, ישנם חובשי כיפה אנטי-ציונים וגם ישעיהו ליבוביץ' היה חובש כיפה.

  כשאתה לוקח קבוצה של אנשים ומזהה אותם על-פי סממן חיצוני כזהים זה לזה, זו אולי לא גזענות במובנה הצר אבל זו תפיסה חשוכה.

  גם האופן שבו גורביץ מפרש את הדת היהודית הוא מעוות. הוא בוחר בפרשנות שהיא תערובת של אלי ישי וברוך מרזל, כי היא נוחה לו. הוא יכול היה לערבב את מלכיאור ופרומן או את רביצקי ובורגנסקי, אבל זה יהרוס לו את הטיעון ולא יתיישב עם השנאה שלו.

  לומר שרוב הדתיים הם ימנים ושונאי נשים ולכן אסור לחובשי כיפה לשמש בתפקידים ציבוריים, זה לא שונה הרבה מלומר שרוב הערבים בישראל מזדהים עם הפלסטינים ולכן אסור להם להצביע בבחירות. יכולת בקלות להחליף בדברים של גורביץ את "חובשי כיפה" ב"ערבים" ורוב הישראלים היו מהנהנים בהסכמה.

 • אדם  On 25/12/2009 at 16:17

  תתפלא כמה יהודים וישראלים יזדהו עם התיאור הנ"ל (או רובו לפחות). באופן אישי הוא מזכיר לי את הביקור הראשון שלי בירושלים לבד (אני ושב ת"א במקור).

  העובדה שאותו איש צעיר הפך למפלצת והחליט לחסל אנשים כי ההגיינה שלו לא נראית להם לחלוטין לא משנה את התיאור הקולע (למעט ארבע השורות האחרונות עליהן ניתן להתווכח… אם כי הסטטיסטיקה לרעתנו).

  לענייננו – הצהרתו של נאמן (גם לאחר שהתנצל), מזכירה לנו את הסתירה הבעייתית שבין קבלה של חוק המדינה ובין קבלה של חוק התורה. אפשר להתעלם מזה בינתיים, אבל הסתירה הזו לא תעלם, ויום אחד כנראה תתפוצץ לנו בפנים.

 • אדם  On 25/12/2009 at 16:24

  כשאדם בוחר לשים חתיכת בד על הראש כדרך קבע, יש אחת משתי אפשרויות:
  או שהוא מאמין ברצינות ובכנות בקיומה של ישות שמכתיבה חוקים מסויימים – שאינם מתיישבים בשום צורה עם מערכת החוקים של דמוקרטיה חילונית, או שהוא טמבל (הייתי אומר שברוב המקרים זו האופציה השנייה, אבל זה כבר דיון אחר).

  בשני המקרים יש בעייתיות שאדם כזה יהיה שר או שופט.

  כמובן, זה לא אומר שכל מי שאינו חובש כיפה הוא כשיר אוטומטית, אבל בהחלט קל יותר יותר לזהות אנשים עם כיפה.

  זו אינה גזענות, כיוון ואנשים לא נולדו עם כיפה. זה בדיוק כמו להגיד שאדם שחבר בכת השטן אינו יכול לשמש בתפקידים ממלכתיים, או שאדם שמאמין שיש להרוג את כל היהודים ישמש שר בממשלה במדינה יהודית. אין כאן אפלייה, אלא הגיון פשוט.

 • יוסי דר  On 25/12/2009 at 16:49

  אדם,
  יש מצב שלישי:
  אדם שם כיפה על ראשו – לא מתוך בחירה, אלא כי הוא נולד לתוך המצב הזה.

  ועל כל פנים, החיים מלאים פשרות וסתירות, ואל לך להכתיב לזולת במה להאמין או לא להאמין – גם אם הוא חובש כיפה לראשו.

 • אדם  On 25/12/2009 at 17:01

  יוסי, באפריקה עדיין נולדים אנשים למסורת של הרחבות אזניים ועצמות בשיער. היית נותן לאדם כזה לשמש שר או שופט?

  לדעתי – כן, בתנאי שיסיר את העצמות והעגילים, ויבהיר שהוא לא מאמין שהאל גזומבה יכה בו בברק אם יעשה כן.

  בנוגע לסתירות – הרי זה בדיוק העניין. אין לי בעיה עם אדם שבחר להאמין במשהו שנאי לא מאמין בו. יש לי בעיה שאדם כזה ישפיע על חיי באופן ישיר ע"פ ערכים שאני חושב שהם מוטעים.

  בחרתי אני לחיות במדינה חילונית ודמוקרטית. רוצה פלוני לחיות ע"פ דין תורה? יקים לו במתותא מדינה שאלו חוקיה.

  זה מזכיר לי את הנסיון של בריטניה לקבוע מיהו יהודי (אקשר מיד לפוסט נפלא של תומר פרסיקו בנושא). בדיוק כפי ש"אנחנו" איננו מסוגלים לשפוט ולחוקק ע"פ דין תורה בהצלחה, אינני מצפה מ"הם" להיות מסוגלים לשפוט ולחוקק כראוי בחוקינו שלנו.

  אנא סלח לי על העצלנות שגורמת לי להשתמש ב"הם" ואנחנו" ולא לחשוב על הגדרה מתאימה יותר, ואנא אל תייחס לכך משמעות מעבר לעניין העצלנות:)

  הפוסט של תומר:
  http://notes.co.il/tomer/63624.asp

 • אדם  On 25/12/2009 at 17:02

  אם כי במחשבה נוספת – אנו סוטים מן הנושא. טרם הבינותי איך דבריו של גורביץ' אנטישמיים.

 • יוסי דר  On 25/12/2009 at 17:19

  אדם,

  האם אתה טוען שכל חובש כיפה מעוניין להשליט כאן מדינה על פי דין תורה?
  אני לא סבור כך.
  אשר לאמונותיו של אדם – אני לא בעד לבחון כליות ולב.

  לעניין האנטישמיות, הבאתי את הציטוט שהבאתי ויערוך כל אחד את ההשוואות – אם רצונו בכך.

 • אדם  On 25/12/2009 at 17:34

  אני סבור שחובש כיפה שאינו מעוניין להשליט כאן מדינה על פי דין תורה מבזבז את זמנו – אם בחבישת הכיפה או בעיסוקו בחקיקה דמוקרטית.

  אני לא חושב שיש לאסור על חובשי כיפה לשרת את הדמוקרטיה, אבל אני כן רואה סתירה שאינה ניתנת ליישוב, ובליבי הערכה פחותה לאנשים שמתעלמים מהסתירה הפנימית הזו אצלם.
  אבל אני אכן בוחן כאן כליות ולב, ואם אתה נגד, אז אפסיק לעשות זאת כאן מתוך כבוד לביתך הוירטואלי ומנהגיו:).

  אני כן חושב שההשוואה להיטלר (כמעט כמו כל השוואה להיטלר) היא מוגזמת. כולנו סולדים מן האחר ברמה כזו או אחרת, האבולוציה טבעה זאת בנו. השאלה היא איך אנו מתמודדים עם הסלידה הזו בפועל.

  אם כל אחד שמספר בדיחות על עדות מזכיר לך את היטלר, אני חושב שהאסוציאציה שלך היא קצת קיצונית ולא מייצגת את הרוב.

 • יוסי דר  On 25/12/2009 at 17:47

  אדם,
  יש הרואים בכיפה שעל הראש משום הצהרה אידאולוגית.
  יש הרואים בכך עניין של מסורת.
  לא יודע מי הם הרוב, אבל לא הייתי ממעט בערכה ובכוחה של המסורת בתוק שכזאת – גם אם לא מתלווית אליה אמונה יוקדת יותר או פחות.

  לעניין היטלר, כאמור הבאתי קטע מתוך מיין קאמפף ויראה בו כל אחד כרצונו.
  העניין של פסילת חובש כיפה על הסף – מצדיק בהחלט, לדעתי, את הבאת הקטע שאותו הבאתי.

 • דוד  On 25/12/2009 at 18:07

  האנטישמיות החדשה כפי שהיטבת לבטא במאמרך לא מסמנת את היהודי כמוקד להתקפה אלא מתחמקת מהסימון הישיר הזה באמצעות שימוש במונחים כמו "הציונים", "ישראל", "חובשי הכיפות" וכו'.

  אבל השמאל מעדיף כהרגלו לעצום את עיניו.

 • רני  On 25/12/2009 at 18:39

  אין כוח משכנע בכלל.

  בארה"ב יש לדת הנוצרית השפעה עצומה על כל מהלכי החיים. הפלות כבר אמרנו? כמו "קשקוש" לשתי המילים "אפשר לשער" אין כוח משכנע כלל. אתה משער מה היה בארה"ב אם כך וכך היה קורה, אפשר לשער כל דבר.

  צרפת היא ארץ קתולית. שרי הממשלה הצרפתית אינם משפיעים הרחק מסביבתם שלהם. נסה לחיות במערב צרפת ותראה איך נורמות נוצריות, אמירות נוצריות והתנהגות נוצרית משפיעה. למשל [שגם הוא אינה הוכחה ] היתואר בישראל שאחות נזירה בנוכחות רופא בבית החולים תאמר לי שכאב זה בסדר כי כאב מטהר את הנשמה?

  גם התנהגות, סגנון דיבור ויחס לאחר של שוטרים ברמות נמוכות מקומיות מושפעת מראיית עולם קתולית. גם כשבממשלת צרפת הממונה מלמעלה, אני לא יודע אם עוד יש שם שר משפטים, הוא סוצאליסט.
  כמו שכתבת צרפת היא יותר חילונית מהרבה ארצות באירופה וזה מה שאני אומר. לדת השפעה קשה ומכרעת בהרבה ארצות. ובהרבה מקרים הפרדת הדת מהמדינה היא עדיין פיקציה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: