יצחק זמיר זורה חול בעיניים

מאז פרסום מכתבו המתוקשר של פרקליט המדינה אל שר המשפטים, בעניין פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, מתנהל ויכוח – אם מעשהו זה של הפרקליט תקין מבחינת המינהל הציבורי.
 

בצירוף מקרים – די חשוד יש לומר – מתברר שאלה התומכים בפרקליט המדינה ומתנגדים לפיצול, תומכים בצעדו של הפרקליט כשפירסם המכתב הביקורתי, ואף סבורים שהצעד היה ראוי מבחינה מנהלית, ובשל מעמדו של הפרקליט הוא אף היה מחוייב לעשות כן.

 

כשלעצמי, אני מוכן להניח שהמדובר במעשה בלתי ראוי מבחינת המינהל הציבורי, אלא שמפאת חשיבות המכתב, אני סבור שנכון היה לפרסם אותו – גם אם המדובר במעשה בלתי ראוי. ישנם בחיים מצבים שכאלה.

 

אלא שיש לדחות בתוקף טענות של פרופסורים למשפטים שכיהנו בבית המשפט העליון, ומצדיקים את צעדו זה של פרקליט המדינה בנימוקים דמגוגיים שיש בהם גניבת דעת ועלבון לאינטלגנציה.

 

מאז הבוקר לא מפסיק הרדיו למחזר קטע מראיון של יצחק זמיר שבו הוא מבקש שנבין שפרקליט המדינה נהנה מעצמאות, ולכן סמכותו לשגר את המכתב לשר המשפטים ולחלוק עליו פומבית – כמוה כסמכותו להגיש כתבי אישום.

 

מסביר זמיר:

 

"היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה…חייבים להיות עצמאיים…נניח לרגע ששר המשפטים בכבודו ובעצמו מביע דעה ששר חשוב מאד נהג בסדר ולא עבר עבירה פלילית. האם אז פרקליט המדינה צריך להתיישר, להתייצב דום, ולהצדיע ולומר: אם זה מה ששר המשפטים אומר אני צריך לשתוק?"

 

והוא כותב באחד העיתונים:

 

"פרקליט המדינה, על פי החוק, חייב למלא את תפקידו באופן עצמאי, גם בניגוד לדעתו של שר המשפטים. רק כך הוא יהיה מסוגל לנהל חקירה ולהגיש אישום נגד שר שחשוד בשחיתות".

 

העובדה שיצחק זמיר קושר בין הלגיטימיות של הביקורת הפומבית של פרקליט המדינה כלפי שר המשפטים, לבין הסמכות של פרקליט המדינה להגיש כתבי אישום – היא היא הדמגוגיה בהתגלמותה, שנועדה לאחז את עיני הציבור.

 

כי יצחק זמיר, פרופסור לדיני המשפט המנהלי, יודע היטב ששיגור המכתב על תוכנו הביקורתי – אין לו דבר וחצי דבר עם הסמכות להגיש כתבי אישום.

שהרי מי כפרופ' זמיר יודע, שהחלטה להגיש כתב אישום היא פעולה מעין שיפוטית מובהקת, שסממניה הוגדרו לא פעם ולא פעמיים על ידי בית המשפט העליון, שיצחק זמיר נמנה פעם על יושביו.

 

ואילו שיגור המכתב על תוכנו הביקורתי הוא מעשה מינהלי – מוצדק או לא – שאין לו כל קשר, אפילו לא קשר רחוק, עם מעשה מעין שיפוטי מהסוג של החלטה להגיש כתב אישום.

 

הגשת כתבי אישום נמצאת בליבת התפקיד של פרקליט המדינה – מה שאין כן בשיגור מכתבים ביקורתיים, חשובים והרי גורל ככל שיהיו, לשר המשפטים.

 

עצמאותו של פרקליט המדינה להגיש כתבי אישום היא עצמאות של ממלא תפקיד מעין שיפוטי, שאין עליה עוררין, ואין ללמוד או להסיק מכך לגבי שאלת עצמאותו בתחומים מינהליים ואחרים, שהם מחוץ לתפקידו המעין שיפוטי. 

אבל מה שבאמת מדאיג הוא, שיצחק זמיר – שכך על העוקם מנמק את עמדותיו – ישב פעם בבית המשפט העליון ונימק פסקי דין.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ניקיון בקליק  ביום 05/11/2009 בשעה 16:21

  מסכים עם דבריך צריך לעצור את כל הניגוך הזה
  כולל את הבגץ (הכול פוליטיקה וינטרסים)

 • רון ח  ביום 05/11/2009 בשעה 17:39

  מאיר שמגר אמר דברים דומים לאלה של זמיר.
  איתו קצת קשה יותר להתמודד

 • יוסי דר  ביום 05/11/2009 בשעה 18:06

  כל מי שאומר דברים דומים לאלה של זמיר מעליב את האינטלגנציה – גם אם שמו שמגר.

 • רני  ביום 05/11/2009 בשעה 18:35

  כל מי שהיה אי פעם באיזה ארגון יודע שברגע שיממשו את השינויים שמציע שר שכבר ננזף ע"י בית משפט יהיה בלגן אימים. ומה יהיה עם: קצב, אולמרט וליברמן מאוד לא ברור. יווצר חיכוך פנימי אדיר במערכת המשפטית סיכסוכים על בסיס אישי ועניני מריבות ותיקונים טלאי על טלאי. ייקח שנים עד שזה יגיע לשווי משקל אם בכלל יגיע. יש המון דברים לתקן במדינה ןהצופציק של הפירמידה המשפטית אינו הדחוף שבהם. בישראל משפט על סיר ותרנגולת יכול לקחת עשר שנים. אז מה כל כך דחוף פתאום מייד עכשיו בזה הרגע שמערכת המשפט תתהפך ? דונו, העידו, כיתבו מאמרים, התווכחו, הקימו ועדה, בידקו. במקרה הכי גרוע תפריטו את כל העסק לעופר דנקנר ולבייב.

 • הרצל  ביום 06/11/2009 בשעה 04:54

  הערכתי מאד את יצחק זמיר.
  במשך תקופה ארוכה זכרתי לו חסד נעוריו.
  היום, אני מסכים עם מה שאתה כותב.

 • איציק  ביום 06/11/2009 בשעה 10:30

  הייתי אומר שהמונח "עלבון לאינטליגנציה- גם הוא עלבון לאינטליגנציה. התגובה של זמיר היתה גם להשתלחות של נאמן ב"פקודו". "אני השר ואיך הכפיף שלי מעז?" זמיר הראה שפרקליט המדינה איננו פקיד של שר המישפטים. כשמגרדים קצת את פני השטח ורואים ששר המישפטים הוא האיש שמונה -אמנם אושר בכנסת אבל לא נבחר-על ידי אביגדור ליברמן, עולות מחשבות נוגות.

 • יוסי דר  ביום 06/11/2009 בשעה 10:41

  איציק,
  מבלי להעליב את האינטלגנציה – לעניין עצמו לא התייחסת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: