ועדת גולדסטון – הבורות והצביעות

אתה שומע אנשים טובים, מומחים לרגע, שמוכיחים את ישראל של שלא שיתפה פעולה עם ועדת גולדסטון, ואינך יודע אם לבכות או לצחוק.

 

כי ועדת גולדסטון הרי הוקמה כדי לאסוף עובדות (FACT-FINDING) על שהתרחש בעזה במהלך מבצע עופרת יצוקה, ומה יותר ראוי מכך? 

 

גם אם נצא מנקודת הנחה, שמדובר בוועדה אובייקטיבית וישרת דרך, שהוקמה בתום לב ומתוך רצון כן לברר את העובדות לאשורן – גם אז היה על ישראל להימנע משיתוף פעולה עם הוועדה האמורה. ממש כך.

 

כי השם שניתן למנדט של הוועדה – "איסוף עובדות" – הוא שם מטעה ומתעתע. מאחורי השם המתעתע הזה עומדת המטרה האמיתית של הוועדה: איתור וזיהוי חשודים לצורך הגשת כתבי אישום נגדם לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

 

וכאן ישראל היתה חייבת לקחת החלטה אסטרטגית: אם ישראל תשתף פעולה עם הוועדה, יהיה עליה לחשוף בפני הוועדה את שמות הקצינים והחיילים – לרבות חיילים מהשטח בדרגות נמוכות – שהיו מעורבים בפעולות כאלה ואחרות, וכך לחשוף אותם לסיכון שיוגש נגדם כתב אישום לבית הדין הבינלאומי בהאג. כהמשך ישיר לכך, אילו היה מוגש כתב אישום נגד מי מהחיילים – היתה ישראל נדרשת להסגיר לבית הדין הבינלאומי את החיילים הללו, כדי שיישפטו בפני בית הדין הנ"ל.

 

זו , אם כן, תמצית ההחלטה האסטרטגית שעל ישראל היה לקחת: שיתוף פעולה עם וועדת גולדסטון – תוצאתו האפשרית הסגרת חיילי צה"ל למשפט בבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

אולי דוגמא קטנה תמחיש במה המדובר: נניח שמשפחה מסויימת בעזה מתלוננת בפני ועדת גולדסטון שביתה נהרס וכמה מבני הבית נהרגו כתוצאה מפגז טנק שנורה לעבר הבית ללא הצדקה, שכן – בבית לא היו כלל אנשי חמאס והוא לא שימש בשום אופן מחסה לירי.  ישראל, שמשתפת פעולה עם הוועדה, מביאה אל הוועדה את מפקד הטנק בדרגת סמל כדי שיעיד בפניה (ובמסגרת כך יזדהה כמובן בפניה בפרטיו האישיים המלאים). מפקד הטנק יטען שמתוך הבית האמור נורתה לעברו אש יעילה וצפופה ובלתי פוסקת, שרק בעקבותיה הוא ירה פגז אל מקור האש. הוועדה מתקשה להחליט למי להאמין אבל מגיעה להערכה, שמאזן העובדות נוטה לטובת הגירסה של המשפחה העזתית, והתוצאה: כתב אישום שמוגש נגד הסמל לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ודרישה למדינת ישראל שתסגיר לידי בית הדין את הסמל הנ"ל (שלא לדבר על סנקציות – כגון הוצאת צו מעצר בינלאומי נגד הסמל וכו' וכו').

 

הוא שאמרנו: ישראל היתה חייבת להחליט – ומראש – אם ברצונה להיכנס למסדרון הזה שתחילתו שיתוף פעולה עם ועדת גולדסטון, המשכו חשיפה מרצון של שמות חיילי צה"ל שהיו מעורבים בארועים שונים בעזה, וסופו הסגרת חיילי צה"ל למשפט בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

 

האם המשפטן והעיתונאי הבכיר אמנון אברמוביץ', שהיה בין אלה שתמכו בשיתוף פעולה עם ועדת גולדסטון, תומך בהסגרת חיילי צה"ל, מפקדי טנקים וכו', לבית הדין בהאג? אם כן, שיצהיר על כך מפורשות.

 

  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 19/09/2009 בשעה 09:30

  חלש יוסי, חלש…
  זה הרי ידוע ומובן מאליו, שלאירגוני פשע לא כדאי לשתף פעולה עם הממסד…

 • dugmanegdit  ביום 19/09/2009 בשעה 09:56

  כש"הממסד" הוא גוף שמורכב ברובו ממדינות דיקטטוריות שרוצחות את אזרחיהן על בסיס קבוע או מוציאות להורג בקבלנות ללא משפט רציני או סתם אין בהן חופש וצדק להמון האזרחים הרי שמצווה מן המובחר היא לא לשתף פעולה עם "ממסד" מעין זה וכבוד גדול הוא להיות מי שה"ממסד" הזה רואה בו "פושע".

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 19/09/2009 בשעה 10:17

  דוגמה,
  אתה מדבר על משהו אחר…

  לא כדאי לארגון פשע אחד לשתף פעולה עם ארגון פשע אחר… זה משהו אחר לגמרי… זה לא מה שמדברים עליו כאן…

 • אזרח.  ביום 19/09/2009 בשעה 10:47

  אם היתה נמנעת מהפעולות הניפשעות שבוצעו בע'זה.להגן על עצמיך,ברור.לבצע פעולות נקמה נפשעות ובלתי מוסריות,לא ולא.

 • יוסי דר  ביום 19/09/2009 בשעה 10:52

  למגיבה הראשונה,
  מעניין למה אינך מזדהה.

  האמנם כך נראים הדברים מעיר הקודש ברלין?

 • יוסי דר  ביום 19/09/2009 בשעה 10:56

  לאזרח,
  בין אם אתה צודק ובין אם לאו – זהו כבר חלב שנשפך, וצריך היה להחליט על פי המצב שנוצר.
  אבל בכל מקרה, נניח שצה"ל היה נוהג על פי כל דקדוקי המלחמה וחוקיה – גם אז היו נפגעים אזרחים, וגם אז היו מוגשות תלונות לגופים – דוגמת ועדת גולדסטון שנולדה בלידת עכוז – על כל התוצאות שעלולות לנבוע מכך.

 • אזרח.  ביום 19/09/2009 בשעה 11:16

  למצב שאליו הגיעה ישראל בע'זה.כעו"ד ,אני מאמין שכשאתה מביא טיעונים ,אתה מזכיר מה היו הנסיבות בעבר שהביאו למצב הנוכחי בהווה.אנא קרא את הטור של יריב מוהר.

  http://www.notes.co.il/yariv/60642.asp

  גולדסטון והפרשייה הנשכחת של הנסיגה מציר פלידלפי.

 • איריס  ביום 19/09/2009 בשעה 11:45

  המדינה הפכה את החיילים לפושעים נמלטים המסתירים את פניהם וחוששים בכל מקום בו ילכו.
  עליבות נפש וקטנות הרוח של מנהיגי ישראל אין לה שיעור ומידה.

  אם מר ברק סבור שהפעולה היתה חיונית-מידתית או מה שלא יהיה, שיעמוד בראש, ולא מאחורי החיילים.
  גועל נפש.

  מבלי להיכנס כרגע לשאלת הדוח והאם היו או לא היו פשעים ומה המשמעות. ההתנהלות של ממשלת ישראל, בעשור האחרון מבישה, ומפקירה את אזרחי ישראל, וזה מה שיפיל את המדינה וגם את הטיעונים שלה.

  אכו, מבנה מפואר של ארגון פשע, כאשר ה"דונים" מתחבאים מאחורי החיילים שמורשעים בשבילם. חייל אמנם יודע שהוא הולך בלי ערובות, אבל הוא לא צריך להסתכל אחורה ולבדוק אם שר הבטחון תוקע לו סכין בגב. זה מה שקורה פה, ואת זה יוסי דר (וגם גולדבלט) מקדשים כפטריוטיות.
  טול קורה. תרמית הפונזי המוסרית בהתגלמותה.

  כולי תקווה שהאו"מ לא ילך עם המשחק הזה של הממשלה, וידרוש תשובות מהאדריכלים (מתן וילנאי למשל) ולא מאיזה טנקיסט אומלל שפועל תחת גיוס חובה. אם מר ברק סבור שפעל כדין, ממה הוא פוחד ? שידבר בהאג או בוינה, ולא ישלח טר"שים.
  החשש שלי שלכולם יהיה נוח להיטפל לאיזה ש.ג. ולשים את העניין מאחוריהם. הארגונים פה צריכים לשים לב שהם לא משתתפים במשחק הזה. כי זה הכיוון המסתמן באדיבות ממשלת ישראל שמתמחית בזה. (עע גלעד שליט).

 • יוסי דר  ביום 19/09/2009 בשעה 11:46

  אזרח, תודה על ההפנייה.
  יריב מוהר טוען שאנחנו הזמנו את הקסאמים – כלומר שמבחינתו גם שאלת ה"מי התחיל" פתורה.
  חוששני שהוא עושה לעצמו חיים קלים מדיי, אבל לא זה נושא הרשימה שלי – אז נשאיר זאת כך.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 19/09/2009 בשעה 11:53

  איריס צודקת, אבל כל עוד יש ש"גמלים והם מסכימים תחת נס הפטריוטיזם או הלאומניות להיות הקורבן והמקרבן, ימשיכו להיות ברקים שמנצלים את זה לטובתם.

  יוסי,
  אני איש, לא אישה.

 • עמרם  ביום 19/09/2009 בשעה 13:08

  יוסי, על פי שיטתך (הרחוקה מאוד מהשקפתי על המלחמה המסויימת הזו ועל תוקפנות ישראלית בכלל וסיבותיה) – תגיד לנו אתה, האם צריך, ובאיזה אופן, לחקור ולהעניש פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שבוצעו לכאורה כיוזמה פרטנית ומקומית (לשיטתך, לשיטתך) במסגרת "מלחמה צודקת" (שוב, לשיטתך)?

  אני שואל בשיא הרצינות וללא כל כוונה קנטרנית

 • אלקיים  ביום 19/09/2009 בשעה 13:37

  ולא יודעים מי זה אולמרט ורק מחפשים את יוסי מהטנק. נו באמת ראו מה קרה בסרביה. אבל! אם ישפטו את ברק יצטרכו לשפוט את אסעד הסורי – למה? אתם מדברים על שליט? הצבא הסורי העלים מאות לבנונים. ועוד, כל מנהלי העולם הסתבכו בלבנון עם רצח חרירי שכנראה יש הוכחות ברורות ברורות שיוזם אישית ע"י אסעד ומחפשים כבר כמה שנים טובות איזה ש"ג. אחרת זה אסעד ואם זה הוא זה גם יוזם החיסולים הלא כל כך ממוקדים באפגניסטאן, מישהו באמת מאמין שייתכן בכלל שיגררו את המשיח השחור מהבית הלבן להאג? ומתי ישפטו בוש ועוזריו על מאות האזרחים שנשרפו חיים בבגדד? מי בדיוק השקיע שם או בבצרה [זה כבר ידידינו האגגלים מאמץ עילאי להגנת אזרחים. או את הצרפתים ושליחי הוותיקן מאפריקה קוטלי – טוטסי והוטו? או את קוטלי הסרבים מנאט"ו? נו באת שם אפילו ש"ג לא חיפשו. אבל מה? אל תאמינו לי. הכנסו לחדשות אל-ג'זירה ברשת סניף ידוע של ההסברה הציונית. תקראו למשל על מחנות ריכוז ומוות בסרילנקה מי שהוא יראה את מנהיגי סרילנקה בהאג?
  כותבים כאן כמה עורכי דין. אנא קיראו את היהודון המשווה את מה שקרה בעזה לדארפור, מי בדיוק מהנטבחים בדארפור שילח טילים ו/או שהידים מתפוצצים לחרטום. הספין בניו-יורק טימס שבו משווה היהודון הנ"ל בערמומיות את מערכת המשפט הישראלית והיחס שלה להורגי אזרחים ערביים ליחס החמאס להורגי יהודים. שקר חלקלק זה נועד מראש לנטוע בראש הקורא הלא כל כך מומחה את המשוואה: צדק ומשפט ישראלי = צדק ומשפט חמאסי. אני אישית חושב שההתנחלות והמתנחלים הם תופעה מטורפת כולל היחס השיפוטי למתנחלים ומעשיהם. אבל האם מישהו שפוי מקבל את המשוואה הזו? היכן העמי פופר הפלשתינאי? ולפחות שלושה מתנחלים נכלאו בשל רצח פשלתינים, לא נענשו מספיק, לדעתי, אך נענשו.וזו רק דוגמה אחת.
  ישראל אינה אור לגויים וודאי שאין דבר כזה צבא מוסרי אבל המסמך הערמומי שיקרי צבוע מתחסד שגולדסטין הדפיס בניו-יורק טיימס הנו באמת הכרזת מלחמה מלוכלכת שפלה גזענית על ישראל שמטרתה ברורה די לגיטימציה אחריה די היומניזציה אחריה אתכם יודעים מה..
  אנא הגיבו התקיפו התחסדו אך קודם שהמגיב יגיד שאכן מנגנון המשפט והצדק הישראלי שווה או שונה ממנגנון המשפט והצדק החמאסי. וכן למרות הכל לדעתי המנגנון הישראלי אינו נחות מכל מנגנון כזה אחר בעולם ויותר טוב מרבים.

 • דוד  ביום 19/09/2009 בשעה 13:50

  ערבים וסלווים [סרבים] אינם מסוגלים מעצם טבעם לשפוט ביושר משום כך האדם הלבן וכמה ממלקקי חלקו התחתון הקימו בית משפט בהולנד ששופטיו לבושים בדיוק אבל בדיוק כמו שופטים גרמניים בין 1936 ל 1945.
  אימפריאליזם? גלובליזם? גזענות? מילים נזרקות לפי הצורך של הזורק. שהיהודים ישפטו יהודים .הערבים ישפטו ערבים. הכושים ישפטו כושים. האמריקאים ישפטו אמריקאים וכ"ו. בין כך זה החוק הגדולים תמיד שופטים בעצמם את עצמם: סין, רוסיה, ארה"ב, והבינונים: הממלכה המאוחדת, צרפת, הולנד וכ"ו. אז שזה יהיה גם חוק הקטנים. מה קרה באהג הולנד? נחתה אלת הצדק החוכמה וההבנה האלוהית? כשישפטו שם את פוטין על צצניה, סין על הרבה דברים, בוש על עירק אובמה על אזרחים מטוגנים באפגניסטאן, ויש עוד ניתן יהיה להאמין שבאהג הולנד יש מכונה מיוחדת להפקת הצדק המוחלט.

 • אלקיים  ביום 19/09/2009 בשעה 13:53

  ולא יודעים מי זה אולמרט ורק מחפשים את יוסי מהטנק. נו באמת ראו מה קרה בסרביה. אבל! אם ישפטו את ברק יצטרכו לשפוט את אסעד הסורי – למה? אתם מדברים על שליט? הצבא הסורי העלים מאות לבנונים. ועוד, כל מנהלי העולם הסתבכו בלבנון עם רצח חרירי שכנראה יש הוכחות ברורות ברורות שיוזם אישית ע"י אסעד ומחפשים כבר כמה שנים טובות איזה ש"ג. אחרת זה אסעד ואם זה הוא זה גם יוזם החיסולים הלא כל כך ממוקדים באפגניסטאן, מישהו באמת מאמין שייתכן בכלל שיגררו את המשיח השחור מהבית הלבן להאג? ומתי ישפטו בוש ועוזריו על מאות האזרחים שנשרפו חיים בבגדד? מי בדיוק השקיע שם או בבצרה [זה כבר ידידינו האגגלים מאמץ עילאי להגנת אזרחים. או את הצרפתים ושליחי הוותיקן מאפריקה קוטלי – טוטסי והוטו? או את קוטלי הסרבים מנאט"ו? נו באת שם אפילו ש"ג לא חיפשו. אבל מה? אל תאמינו לי. הכנסו לחדשות אל-ג'זירה ברשת סניף ידוע של ההסברה הציונית. תקראו למשל על מחנות ריכוז ומוות בסרילנקה מי שהוא יראה את מנהיגי סרילנקה בהאג?
  כותבים כאן כמה עורכי דין. אנא קיראו את היהודון המשווה את מה שקרה בעזה לדארפור, מי בדיוק מהנטבחים בדארפור שילח טילים ו/או שהידים מתפוצצים לחרטום. הספין בניו-יורק טימס שבו משווה היהודון הנ"ל בערמומיות את מערכת המשפט הישראלית והיחס שלה להורגי אזרחים ערביים ליחס החמאס להורגי יהודים. שקר חלקלק זה נועד מראש לנטוע בראש הקורא הלא כל כך מומחה את המשוואה: צדק ומשפט ישראלי = צדק ומשפט חמאסי. אני אישית חושב שההתנחלות והמתנחלים הם תופעה מטורפת כולל היחס השיפוטי למתנחלים ומעשיהם. אבל האם מישהו שפוי מקבל את המשוואה הזו? היכן העמי פופר הפלשתינאי? ולפחות שלושה מתנחלים נכלאו בשל רצח פשלתינים, לא נענשו מספיק, לדעתי, אך נענשו.וזו רק דוגמה אחת.
  ישראל אינה אור לגויים וודאי שאין דבר כזה צבא מוסרי אבל המסמך הערמומי שיקרי צבוע מתחסד שגולדסטין הדפיס בניו-יורק טיימס הנו באמת הכרזת מלחמה מלוכלכת שפלה גזענית על ישראל שמטרתה ברורה די לגיטימציה אחריה די היומניזציה אחריה אתכם יודעים מה..
  אנא הגיבו התקיפו התחסדו אך קודם שהמגיב יגיד שאכן מנגנון המשפט והצדק הישראלי שווה או שונה ממנגנון המשפט והצדק החמאסי. וכן למרות הכל לדעתי המנגנון הישראלי אינו נחות מכל מנגנון כזה אחר בעולם ויותר טוב מרבים.

 • אזרח.  ביום 19/09/2009 בשעה 14:01

  חושב שמחפשים ושופטים אותך לחומרה יותר מהאחרים.צדקנות ,אהבה עצמית,התבכיינות ,התרפסות,למה הוא (שאר העולם) לא, הגננת, ואני כן? לא תעזורנה. הצבא ה"מוסרי בעולם", יודע על חטא שחטא ברישום פחם של גופות באמצעי אומנותי המכונה זרחן לבן. ובחטא שחטא בירי כלפי נושאי דגל לבן. אולם, כל אימת שמונחת אספקלריא לנגד עיניו הוא, עמו ומדינתו, נוהג מנהג אישה המתקשטת ואומרת: מראה מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר ? במקום לעשות חשבון נפש,קל יותר לזעוק אנטישמיות.

 • אלקיים  ביום 19/09/2009 בשעה 14:07

  עליך להזהר יותר מאחרים אם אתה חושב שמחפשים אותך ושופטים אותך לחומרה יותר מאחרים. ואכן בשל אי זהירות זו שוחטים בהיים באירן ושורפים צוענים בהונגריה והיה זמן ששחור שלא נזהר מספיק תלו אותו באלבמה.

 • אלקיים  ביום 19/09/2009 בשעה 14:08

  עליך להזהר יותר מאחרים אם אתה חושב שמחפשים אותך ושופטים אותך לחומרה יותר מאחרים. ואכן בשל אי זהירות זו שוחטים בהיים באירן ושורפים צוענים בהונגריה והיה זמן ששחור שלא נזהר מספיק תלו אותו באלבמה.

 • איריס  ביום 19/09/2009 בשעה 14:14

  בין סימנס, אורלאו ודר שפיגל, מסתתמות הטענות, וכל מה שנותר לפטריוטים פה (כמו משה השכן) זה להכין רשימות לאקציה, רצוי טר"שים, אולי אתיופים וחיילים בודדים. כי כמו שאמר אהוד ברק בעצמו, איננו ערבים לשובו של חייל בחיים, אז אפשר גם לשלוח אותו להאג להיתלות (דברי משה, ציטוט).

  משעשע.

  מכל מקום, לאלמוני מגרמניה, אני לא ממש מסכימה ש"כל עוד יש ש"ג" אז מותר לשלוח אותם בנוהל שכן למען חשבון הבנק של אהוד ברק. ממש לא.
  TWO WRONGS DONT MAKE A RIGHT

  צהל בכוונה התחמק מתחקירי טלויזיה על טיב הפקודות הכלליות שנחתו מהמטכל. זה קושר את יוסי מהטנק לפיקוד העליון ועד לראש הממשלה אם צריך או לפחות שר הבטחון. ההתחמקות מלשתף פעולה עם גולדסטון היא שלב ב בהיערכות של התחבאות מאחורי יוסי מהטנק. זה בעצמו נושא יותר חשוב לחקירה מאשר חריגות אש. כלומר, ההתנהלות של המדינה כלפי אזרחיה שאליהם יש לה בינתיים חובה לא מוכחשת (ישראל טוענת שאין לה חובת כובש כלפי עזה, ניחא).

  קל גם להוכיח ידיעה מראש ותכנון מראש של מילכוד החיילים הפשוטים, כיון שהכל היה ידוע אפילו ברמה המשפטית עד אחרון הפסיקים.

  אגב, זה ממש לא תקדים, וזה נוהל פעולה של משרד הבטחון ב"נוהל שכן" להסתתר מאחורי עגלות נשים וילדים כדי לחלץ בכירים. זה לא נקרא צבא אלא משהו אחר. לכן, אני לא מסכימה. לש.ג. אין אחריות לכל התכנונים המתוחכמים האלה מראש וביודעין. ואגב אין פסול במוטיבציה של החיילים, על פי המידע שניתן להם. ודוק

 • יוסי דר  ביום 19/09/2009 בשעה 14:57

  לעמרם, מה השאלה בכלל? ישראל צריכה לחקור בעצמה חשדות לפשעי מלחמה ולהעמיד לדין במקרים שיימצאו מוצדקים לכך

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 19/09/2009 בשעה 15:18

  ]איריס [אתר,

  הבנתי אותך כמובן… ואני מכיר גם את העמדה שלך…

  רק שלדעתי הביקורת צריכה להיות בכל האגפים, לא רק כלפי הדרג המחליט, ולא רק נגד הרשת הסבוכה של המנגנון, אלא גם נגד החיל שירה.
  כמובן שתינוק שנישבה וזה שלא אחראי למעשיו תקפים גם כאן, אבל זה בדיעבד ולא למפרע. מה שחשוב זה להבהיר גם לחיל הפשוט שהוא אחראי למעשיו.
  זה גם יוסיף עומק למאבק, וגם יקטין את חופש התימרון של ראשי המערכת.
  חלק מהמאבק צריך להתמקד בערך הגבוה שלחייל אסור להיות תינוק שנישבה או לא אחראי למעשיו.
  זה קשור למוסר.

  חוץ מזה הקטע על הכלב מצחיק לאללה…

 • רפי  ביום 19/09/2009 בשעה 15:18

  אבל הכל אנחנו מביאים מהאם הגדולה מעיין החוכמה, הדמוקרטיה ומה לא עוד. צ'ייני אמר יותר מפעם שהוא יזם ארגן ומיסד את מה שהתחולל בכלא אבו ג'ראייב בעירק, אמנם לא התעניין בפרטים: שמות כלבי השמירה וסוג הבונזו בין היתר (אמנם הוא יודע ממי נקנה הבונזו אבל כאן סטיתי). והוא חושב שזה טוב ובכלל בסדר. שם כבר שפטו את הסוהרים ואם וכאשר ישפטו גנרלים ופוליטיקאים מהמזה"ת זה עשוי לקרב במדת מה ( אמנם מידה קטנה מאוד)את היום המאוד בלתי סביר שבו יישפט גם הוא. גם עבור אובמה מתחיל להתפתח תיק באפגניסטאן, פקיסטאן, סומאלי וכ"ו. אז הנה כבר שמענו מארה"ב שישראל מסוגלת לשפוט את עצמה ורצוי שישראל תבהיר לעוד כמה צדיקים שהמתכון לצליית ישראל יעבוד טוב בעוד מקרים. משהו מההיסטוריה: כשבאו לשפוט את דיניץ היורש החוקי של היטלר שפקודות בחתימתו המפורשת חייבו, בעונש מוות, את מפקדי הצוללות הגרמניות לפשוע נגד החוק הבין לאומי של לוחמה ימית התייצבו מפקדי צי הצוללות האמריקאי לפני מי שהתייצבו ואמרו שהם עשו בדיוק כך וקצת יותר ליפן ומי שצריך טיפל. ככל שהאיסלם ימשיך להשתגע, וזה כנראה מה שקורה, יותר ויותר מדינות ייגלו שהחוק הבין לאומי הוא כמו בומרנג וייטפלו בעניין. הנה הספרדים כנראה כבר גילו את השלדים מימי פרנקו וכך השופט שניסה לשפוט את ישראל הושתק ומורטינוס, ציוני ידוע, בניגוד לשוודים, גינה פרסומים אנטישמיים וכ"ו.
  באשר לליצן הגזען מלמעלה, חייכתי כשקראתי, נזכרתי שלא צריך לנסוע לחו"ל או לקרוא עיתון.זה בדיוק מה שהשכן היה אומר לפני שהיה מכה את אשתו : "אם את יודעת …וכ"ו.
  חוץ מזה הגולדסטין הזה הנו חלאה לפי כל תקן לחלאות.

 • אזרח.  ביום 19/09/2009 בשעה 15:56

  עשו החיילים בעזה?

  http://eyalniv.wordpress.com/2009/09/17/kippur/

 • איריס  ביום 19/09/2009 בשעה 18:38

  נו אז לא נסכים בעניין זה. לדעתי הטלת אחריות על ש.ג. מקבעת את המנגנון ונותנת לו אורך נשימה, ואולי זו הכוונה.

  אם המטרה היא "להפסיק את כל זה" אז ברור שאם נשחק האמון של יוסי מהטנק בהנהגה שלו, זה המפתח לשינוי מהיר ויסודי. כרגע זה שוב "הצורר התורן" שסביבו האהוד ברקים מצליחים לאחד עוד פרייארים בפונזי הזה.

 • רפי  ביום 19/09/2009 בשעה 19:52

  בנושא של שחיקת האמון של יוסי מהטנק דווקא הדברים הולכים לא רע. הבעייה היא האמון של אחמד מלבנון בנצראללה ושל מוחמד מעזה ב70 הבתולות ובחמאס.ומכאן הופעת "הצורר התורן". טיל בשדרות או קריית שמונה זה לא בדיוק פונזי גם אם ישראל ברק אולמרט ויתר התופעות לא נחמדים בכלל בכלל שלא לדבר על חלוץ אשכנזי, ופרץ.
  לא פשוט העניין הזה.

 • דודי  ביום 19/09/2009 בשעה 20:15

  תקפו כוחות נאט"ו את סרביה (אז – יוגוסלביה) במה שכונה "מלחמת קוסובו".

  על אף היתרון האדיר של כוחות נאט"ו על הצבא הסרבי, הבינוני בגודלו והחמוש בנשק סובייטי מיושן, החליטו מדינות נאט"ו לפעול מהאוויר, ולא זו בלבד, אלא בהפצצות מגובה רב, שהן מדויקות פחות.

  יעדי ההתקפה היו בין היתר כבישים, יעדי תשתית, וגם שיירות שנחשדו כצבאיות, אבל לא אחת התגלו בדיעבד כשיירות פליטים.

  לפי האומדן הממעיט ביותר נהרגו במלחמה 600 אזרחים. מקורות בסרביה מדווחים על 3000 אזרחים הרוגים.

  אולי חברנו הברלינאי, המגיב כאן ללא שם, יודע אם נפתחה חקירה בשאלת חוקיות אותן פעולות. מטוסים גרמנים השתתפו בהפצצות.

 • dugmanegdit  ביום 19/09/2009 בשעה 20:36

  אתה יצרת את המשוואה "או"מ=הממסד". אם כן הממסד הזה מורכב בעיקרו מחבורת גנבים רוצחים ואנסים. אני לא יודע בקשר למדינת ישראל אבל אם חבורה של אנסים רוצחים וגנבים מתנגדת למישהו יש סיכוי לא מבוטל שהדבר נובע לא מתוך כל שהוא פשע איזה פשע נורא אלא משום שהם פשוט חבורת נבלות…

 • עמרם  ביום 20/09/2009 בשעה 11:32

  ראינו מה שקרה עם עדויות חיילים ב"שוברים שתיקה". האם נפתחה חקירה? האם העדויות התקבלו בברכה? או שהתקפה ציבורית חסרת תקדים ניסתה לחסל את הארגון ופעיליו?

  באינתיפאדה הראשונה הייתי עד בעצמי לפשעים שאיש לא רצה לחקור. כל הרעיון של בית דין פלילי בין לאומי כמו גם חקיקה פלילית על עבירות נגד האנושות הוא למנוע ממדינות כמו ישראל או סרביה (או סודאן או רוואנדה) להשתיק את החקירות הפנימית. ואגב – ישראל העמידה לדין את אייכמן, שפשע לא בשטחה ולפני הקמתה, אל פי חוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם שמונע על ידי אותו עקרון

  אגב, הרכבם של שני בתי הדין בהאג רחוק מאוד מלהיות "לבן" או אירופי-אמריקאי, בניגוד למה שכתב כאן איזה מתחכם תורן, ששכח לבדוק עובדות לפני שכתב

 • יוסי דר  ביום 20/09/2009 בשעה 12:52

  חקירה לחוד והתקפה ציבורית לחוד.
  אינך יכול למנוע מיחידים או מכלי תקשורת לתקוף גורמים כאלה ואחרים.

  בכל אופן, כמדומני שהטענות של שוברים שתיקה נבדקו (ועל כל פנים לא התעלמו מהן) ובסופו של דבר לא יצא מהן דבר.
  אם אני זוכר, המתלוננים לא רצו להזדהות ולהגיש תלונות מסודרות, ומשכך – קשה לטפל בעניין ברצינות הראוייה או לקבל פרטים עובדתיים מספיקים.
  (ושלא יובן מכך שאני מצדיק מישהו או משהו).

  לגבי בית הדין הפלילי בהאג – הוא מוסמך לדון במקרים שהתרחשו מ-2001 ואילך.

 • רפי  ביום 20/09/2009 בשעה 13:01

  איני מתפעל מישראל. אך ישראל אינה גרועה מהרבה ארצות אחרות ויותר טובה מכמה. הרצון לשפוט שחורים, יהודים, סלווים אחרת מאנגלים שטבחו בבצרה, אמריקאים שטבחו מאות אזרחים בבגדד, ראשי הותיקן שנציגיו טבחו באפריקה הוטו וטוטסי. מי ששורף השבוע אזרחים באפגניסטאן, רוסיה שירתה טילים באזרחים בגיאורגיה, גרמנים שהפציצו והרגו מאות אזרחים בסרביה הרצון לשפוט כל אלו אחרת מישראל וזה מה שקורה כבר שנים רצון זה נובע מגזענות אישית עמוקה שלך !. יש מי שלעתך ודעת השכיר להרע היהודי גולדסטיין (אורוויל ברקע? )ושולחיו מסוגל לשפוט עצמו בעצמו – ראה הרשימה החלקית הנ"ל, ויש לדעתך הגזענית שישראל שלא מסוגלת. בכך אתה גזען. ישראל כן מסוגלת! כי כאן ידועות הנסיבות וכאן נשפטים אנשים בשפתם במקומם על ידי שופטים המכירים היטב את הנושא.
  השוואת מקרה אייכמן למעשים שנעשים בין ישראל לפלשתינים מעידה עליך רע. אין כל דמיון. אם תאמר שיש, ורצוי שתאמר דעתך, אין לי יותר שיח ושיג עמך.כעיקרון
  כמו כל מדינה בעולם ישראל האזרחית תשפוט בעצמה את עצמה. ביום שכל הצדקנים כאן בישראל ילכו להשפט על כל נושא בבית דין של העדה החרדית שאין בין הצדק שלה ושלהם ולא כלום אני אתחיל לחשוב ללכת להאג שאין בין הצדק שלי ושלה ולא כלום.
  איני יודע ואיש אינו יודע מה ראית בשוברי שתיקה. אם במקום לעשות חיים בכסף שהקרנות מחו"ל מנדבות, למה בדיוק? לאיזו מטרה? כבר אפסו בעיות כבר כל רעבי העולם שבעו? כבר מחנות הריכוז והמוות בסרי לנקה נסגרו. או כן המשיח כבר סגר את בית הסוהר בגוואנטנמו כפי שהבטיח או שהוא עסוק יותר בלשרוף אזרחים באפגניסטאן? אם בכסף שקבלו מחו"ל אכן הכותב וחבריו היו לוקחים עו"ד ומגישים תלונות למשטרה היינו יודעים.
  אם ראיית פשע לך למשטרה ודווח, היום. אם אינך מדווח וכותב כאן כאנונימי סיפורים על האנטיפאדה הראשונה אתה בלתי אמין לחלוטין הייתי שם זו הייתה מלחמה ולפי כל מה שראיתי חילים ישראל לא התנהגו גרוע יותר מהפלשתינים אחד כלפי השני. זה העולם כך זו מלחמה וכאמור ישראל ככלל אינה גרועה מיתר האומות. בביתי גם שי שקבלתי מהנשים באחד המחסומים כשעשיתי אח"כ מילואים..
  בית הדין בהאג היה הצגה לבנה כמו האו"ם. כרגע זו הצגה של האו"ם כמו הגוף ששלח את גולדטיין או מה שמו תחת מנדט שקרי וצבוע מראש להפיק דו"ח חד צדדי ואנטי ישראלי במובהק. איני יודע מה אתה בדקת. אני נכנסתי לרשת ויושבים שם נציגים מארצות שמכרו חלקי גופות נאשמים לפני ההוצאה להורג. מדינות ששם עונש מווות הוא דבר רגיל יום יומי לפעמים בשוק. מדינות שהמערכת המשפטית שלהן מפלה לפי החוק נשים ומיעוטים ומדינות שהשופטים נבחרים במערכת מושחתת לפי כל קריטריון של הדוברי השמאל הישראלי. משם הופיעו הצדיקים הללו שם חיות משפחותיהם. דין צדק? מהם? אם אתה כזה חכם הכנס לרשימה הוצא השמות השופטים כתוב אותם ואת ההיסטוריה המשפטית שלהם וכיצד נבחרו ואז נדבר.

 • dame Ka  ביום 20/09/2009 בשעה 13:51

  היא שהמבצע הצליח מעבר למשוער, מאז אין קסאמים , הצלחה רבתית.

  היה צריך להצליח פחות ואז היו כל מיני יפה נפש גם רואים את הצד הישראלי.

  הרי גם האנטיציוני הגדול ביותר לא יטען שישראל היתה יוצאת למבצע כזה בעזה בלי הקאסמים של החמס, אולי זה תירוץ ציני אבל בלי התירוץ הזה כל זה לא היה קורה.

  העניין הוא שההצלחה להפסקת טוטאלית של הטרור ואפילו היא זמנית עומדת נגד כל התיאוריות שאי אפשר להכניע את הטרור בדרך צבאית.

  אבל מה לעשות, המציאות מדברת לבד.

 • Dan  ביום 20/09/2009 בשעה 20:00

  A comment on a BBC program on the Israeli Army. All the members of Gold. team have had a lot of opinions on Israel etc. Here is one:
  "I have just watched with interest your programme on Israeli operations against Hamas terrorists. Having worked with the UN cumulatively for over three and a half years in the area, I do feel a comment is merited. I consider Israeli counter-terrorist activity and similar operations against their Arab neighbours to be more measured and disciplined than that of (any of) their counterparts. Nevertheless I found your programme "laundered", though not by you of course. In a way it was a rather classic Israeli PR-managed piece of it's kind, (nice officers speaking good English, laying down the rules of engagement – that sort of thing). In truth there are no 'clean' operations in an "ugly" war. You should know that."

  Desmond Travers

 • Dan  ביום 20/09/2009 בשעה 20:00

  A comment on a BBC program on the Israeli Army. All the members of Gold. team have had a lot of opinions on Israel etc. Here is one:
  "I have just watched with interest your programme on Israeli operations against Hamas terrorists. Having worked with the UN cumulatively for over three and a half years in the area, I do feel a comment is merited. I consider Israeli counter-terrorist activity and similar operations against their Arab neighbours to be more measured and disciplined than that of (any of) their counterparts. Nevertheless I found your programme "laundered", though not by you of course. In a way it was a rather classic Israeli PR-managed piece of it's kind, (nice officers speaking good English, laying down the rules of engagement – that sort of thing). In truth there are no 'clean' operations in an "ugly" war. You should know that."

  Desmond Travers

 • עמרם נאווי  ביום 20/09/2009 בשעה 20:22

  וגם שיג ושיח אתך לא מעניין אותי. כל השקפת עולמך המוסרית דוחה ומעוררת בחילה. כל הורה שדוקר מורה או תוקף רופא מדבר כמוך – כולם עושים כך, העולם הוא ג'ונגל, השופטים הם פושעיםבעצמם. בקיצור, אתה עבריין סוג ז. מצד שני גם כושר ההפשטה שלך לא משהו (משתווה אולי לכושר הניסוח), אם לא הבנת את האנלוגיה המשפטית העקרונית שבין העמדה לדין של אייכמן או דימיאניוק לבין שפיטה אקס-טריטוריאלית ומוסרית על ידי מדינה שאינה צד בכלל כביכול לפשעים

  בכל מקרה, את שאלותי הפניתי ליוסי דר, לא אליך, תהייה מי שתהיה. הוא ענה לי בהגינות ועניינית. גם אם תשובותיו אינן מספקות אותי (אני משוכנע שישראל אינה מעוניינת לחקור ולהעמיד לדין פושעים מטעמה ובשמה, ואם הבן שלי דוקר מישהו בבית-ספר אני לא מתבכיין כמוך ש"כולם עושים את זה" אלא מברר למה זה קורה ואיך למנוע את זה בעתיד!), אני בהחלט מעריך את דעתו

  גמר חתימה טובה

 • רפי  ביום 20/09/2009 בשעה 20:55

  אפשר אולי בבקשה סוג ו, רק אם באמת אפשר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: