הכשל של צ'יקו תמיר

 

בעולם הפשע מוכרת התופעה, שלפיה פושע קטן נוטל על עצמו אחריות לעבירה שלא הוא ביצע, ואף יושב בגינה בבית הסוהר, ובלבד שלא להסגיר את הבוס שלו שביצע את העבירה.

 

בין מעשיו האומללים של תא"ל צ'יקו תמיר בפרשת הטרקטורון מזדקר ודוקר את העין מעשה שהוא החמור מכולם – גם אם הוא נמחק מכתב האישום, או הומר בסעיף אישום קל יותר, במסגרת עיסקת טיעון: צ'יקו תמיר, כך פורסם, העדיף להפיל את תיק התאונה על נהגו האישי – למרות שמי שנהג בכלי וגרם לתאונה היה בנו הקטין של תמיר.

 

השקר והרחקת העדות במקרה זה – אינם סתם עוד שקר או התחלקות. שהרי יכול היה צ'יקו תמיר לחתום על טופס התאונה ולהעיד שהוא עצמו הוא זה שנהג בכלי הרכב – אבל לא: הוא העדיף לחתום על טופס המעיד שנהגו הוא האיש.

 

ויודגש: השאלה כאן אינה אם הנהג הסכים או שלא הסכים ששמו יתנוסס על הטופס כמי שגרם לתאונה – סביר להניח שהסכים או שלפחות נאלץ להסכים.

 

כי הנקודה החמורה כאן היא שצ'יקו תמיר רתם אדם אחר – ולא סתם אדם אחר, אלא מי שכפוף לו – למזימת הרמיה, וזאת במטרה להטות את האשמה לכיוון אותו אדם – למרות שאותו אדם לא ביצע את המעשה.

 

שלא לדבר על כך שצ'יקו תמיר למעשה הפקיד במעשהו זה את גורלו האישי בידי נהגו הכפוף לו ישירות  – על כל המשתמע מכך.

 

העובדה שפריט האישום החמור נמחק או הומר בסעיף אישום צמחוני במסגרת עיסקת טיעון – עובדה זו אינה רלוונטית לכשל הערכי שבמעשה.

 

במילים אחרות, אם טופס התאונה הונח על שולחן בית הדין, והטופס הזה אכן מדבר בעד עצמו ומעיד, שהוא טופס שקרי – פרי של קנוניה בין הקצין והנהג – במטרה להטות במרמה את האשמה לכיוון הנהג – כי אז אין בכוחה של עיסקת הטיעון למרק את הכשל הזה או להקהות את חומרתו.

    

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • אופיר זמר  On 14/06/2009 at 17:04

  עד שיופיעו כאן חבריו/יח"צניו של הקולונל שסרח, ויציגו את הטיעון החזק ביותר בארסנל שלהם ("שב בשקט, שמענדריק, הקולונל נתן את מיטב שנותיו למולדת האהובה כדי שאתה והחברים שלך יוכלו לשתות אספרסו בתל אביב"). בפעם הקודמת זה לקח להם קצת פחות משעתיים.

 • שמריהו  On 14/06/2009 at 17:20

  ד"ר אורי מילשטיין, פילוסוף וחוקר הסטוריה צבאית מוכיח בדבריו ובספריו המתועדים במסמכים ובעדויות שמפקדים בצה"ל ובימים שקדמו להקמתו דיווחו דיווחים מסולפים, שיקריים, מוטים, בכל מלחמות ישראל.
  תרבות השקר של מפקדי צה"ל מפורטת ומפורשת ופרוסה בכל ספריו והרצאותיו שנכתבו במהלך 30 השנים האחרונות וידועה לכולם.

  התגייסות רב אלוף צה"ל ואלופי צה"ל מן המטכ"ל כנגד פסק הדין המרשיע והמעניש בעונש קל את תא"ל תמיר חמורה אף יותר ומעידה כאלף אלופים על התרבות הרווחת בצה"ל.

 • דפנה לוי  On 14/06/2009 at 17:32

  האם זה הפתיע מישהו?
  את מי?
  מישהו שנרדם לפני שלושים שנה והתעורר בשבדיה?

 • יולי  On 15/06/2009 at 15:34

  עצוב שכך
  כי באמת פעם היה אחרת
  אבל זה היה מזמן

 • שוקי  On 15/06/2009 at 16:07

  תודה על הפוסט הזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: