ההתבזות של פרופ' מרדכי קרמניצר

 

המתנגדים למעורבותו של אביגדור ליברמן במינוי שר המשפטים והשר לבטחון פנים טוענים, ולדעתי במידה רבה של צדק, שאין לאפשר למי שחשוד בפלילים להיות מעורב במינוי שרים במשרדים הממונים על אכיפת החוק – משרדים שאמורים לטפל בחשדות כנגד אותו חשוד עצמו.

 

אבל מתמיה ומקומם הדבר כיצד זה סגן ראש המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' מרדכי קרמניצר, שנמנה עם מובילי ההתנגדות למעורבותו של ליברמן, מרשה לעצמו להשתמש בנימוקים שקריים כדי לבסס את התנגדותו.

 

פרופ' קרמניצר הופיע לצורך העניין בתכנית של לונדון וקירשנבאום, והנה ציטוט מחילופי הדברים בינו לבין קירשנבאום בעניין זה:

 

קרמניצר: "… ומה שעוד יותר גרוע – הוא (השר פרידמן) ודאי לא יוכל להיות שר המשפטים בחסדיו של אביגדור ליברמן, החשוד בפלילים בעבירות של שחיתות פוליטית, כמו כל אדם שהוא בחסדיו של מישהו – הוא תלוי בו והוא חייב לו".

 

קירשנבאום: "באיזה צורה, באיזה ביטוי, אפשר לממש את החוב הזה שהוא חייב לו? כלומר, באיזו צורה יכול פרידמן לגמול לליברמן?"

 

קרמניצר: "אין סוף לביטויים האלה. החל מכוח השפעתו של שר המשפטים במינויו של יועץ משפטי לממשלה, המשך בכוחו של שר המשפטים להביא לכנסת הצעות חוק מהסוג שלא יחקרו…".

 

קירשנבאום: "סליחה רגע, אני רוצה לקטוע אותך. אתה אומר – לפרידמן, לשר המשפטים, יש השפעה על מינוי יועץ משפטי לממשלה, נכון? עכשיו עומד על הפרק מינוי כזה כיוון שמזוז כנראה לא ימשיך. ומנגד מתנהלת חקירה נגד ליברמן. אתה קושר בין הדברים האלה כמו ב"בראון חברון"?

 

קרמניצר: "הקשר הוא ברור לגמרי. לחשוד בפלילים יש עניין שלתפקיד היועץ המשפטי לממשלה יתמנה האדם הרופס ביותר, האדם הכי פחות מתאים לתפקיד שאפשר למצוא. וכאשר מי שיהיה שר משפטים יהיה חייב את תפקידו לאביגדור ליברמן, נוצר מצב שבמקום לדאוג שיתמנה לתפקיד הזה האדם הכי מתאים, אנחנו עשויים למצוא את עצמנו עם האדם הכי פחות מתאים, והיו דברים מעולם".

 

עד כאן הציטוט.

 

עינינו הרואות: אף לא מילה – אפילו לא ברמז – מפיו של פרופ' קרמניצר על כך שמאז פרשת בראון חברון ובעקבות הפרשה הזו – שר המשפטים מנוטרל מהליך בחירת היועץ המשפטי לממשלה.

 

אף לא מילה מפיו של קרמניצר על כך שבעקבות פרשת בראון חברון – הממשלה ממנה את היועץ המשפטי לממשלה על פי המלצה של ועדה ציבורית שמאתרת ומסננת את המועמדים לתפקיד, וזאת בניגוד קוטבי למצב הקודם שבו שר המשפטים היה זה שממליץ ומציע לממשלה את המועמד.

 

וחברי הוועדה, זאת לדעת, הם שופט בדימוס העומד בראש הוועדה ונבחר לתפקידו זה על ידי נשיא בית המשפט העליון בהסכמת שר המשפטים, וכן חברים בוועדה שר משפטים לשעבר (או יועץ משפטי לממשלה לשעבר), חבר כנסת, עורך דין ואיש אקדמיה.

 

וכעובדה די אם נציין כאן, שראש הוועדה הנוכחי הוא שופט בית המשפט העליון לשעבר תאודור אור, שהתמנה לתפקידו על ידי הנשיאה דורית ביניש – למשך ארבע שנים החל מיום המינוי באוקטובר 2007. כלומר, שהשופט אור עתיד לכהן כראש הוועדה עד אוקטובר 2011, ולכן גם יעמוד בראש הוועדה שתעסוק במינוי היועץ המשפטי לממשלה שיבוא לאחר מני מזוז.

 

קשה להבין כיצד זה פרופ' מרדכי קרמניצר, שבעבר דיברו בו נכבדות לכהונת שופט בבית המשפט העליון, מרשה לעצמו כך ליצור מצג שווא כאילו דבר לא השתנה בעקבות פרשת בראון חברון.

 

קשה להבין כיצד קרמניצר מרשה לעצמו כך להתבזות בפומבי – ביודעו היטב שהמצב החדש ודבר קיומה של הוועדה הציבורית ידוע לכל מי שקצת מצוי בעניין.

 

וחבל כמובן, שהפרופסור הנכבד הזה כך מטעה את הבריות ואת הקהל הרחב.

 

הכל כנראה כשר בעיני האנשים הקטנים הללו שמכייסים את דעת הציבור – כדי להשיג את מבוקשם.

 

המשך קרמניצר, המשך עם השטיקים והטריקים ואחיזת העיניים.

 

כי אתה הרי סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

כי בקצב הזה עוד תהפוך את המכון שלך לסתם מכון עיסוי בתחנה המרכזית.


 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דוד  ביום 04/03/2009 בשעה 13:20

  מה השלב הבא, כלומר מה יקרה אם וכאשר ימונה פרידמן לשר המשפטים. לאולמרט זה עלה בקדנציה שלו. הראשון שישלם את המחיר יהיה ליברמן שיאולץ להתפטר מהכנסת בשל כתבי אישום כנגדו. אני מהמר שהבא בתור יהיה נתניהו. כי כשהאליטה באמת רוצה לסגור איתך חשבון, אין לה כמעט שום גבולות.

 • דני בלוך  ביום 04/03/2009 בשעה 18:51

  ההצגה כאילו לשר המשפטים אין השפעה על מינוי היועץ המשפטי היא היתממות. נכון שההשפעה פחותה מבעבר ואף משאיפתו של פרידמן אך עדיין יש לשר המשפטים השפעה על מינוי חברי הוועדה ועל המועמדים העולים בוועדה והוא הממליץ לממשלה על מועמד מבין המועמדים שמגישה הוועדה. הממשלה חייבת לאשר, והיא לא תמיד תעשה זאת אך עדיין השפעת שר המשפטים גדולה משל כל שר אחר.

 • יוסי  ביום 04/03/2009 בשעה 19:43

  לדני,
  אז מה אתה אומר? שקרמניצר היה פטור מלספר בריאיון שיש ועדה, וליצור רושם שדבר לא השתנה לאחר פרשת בראון חברון? הרי מצג השווא הזה נוצר עליד קרמניצר ומי שאינו מכיר את הפרטים הבין שאין חדש בעניין הזה.

  וחוץ מזה, מהיכן אתה שואב ששר המשפטים ממליץ לממשלה על מועמד מבין המועמדים שממליצה הוועדה?

  ובכלל, האם אתה באמת חושד שהשופט העליון בדימוס, תאודור אור, שמונה ע"י ביניש, ויושב בראש הוועדה יתכופף בפני פרידמן שעה שהוועדה תמנה את מחליפו של מזוז?

  יש לקרמניצר מספיק סיבות טובות להתנגד למעורבותו של ליברמן במינויים, והוא לא חייב לאחז את עיני הציבור במצגי שווא.

 • רענן  ביום 04/03/2009 בשעה 20:44

  על ההברה החשובה לחסרי הידע המשפטי שביננו

  אם דבריך מדויקים, אזי אכן דבריו (או ליתר דיוק חוסר דבריו)) של קרמניצר חמורים ביותר

 • דני בלוך  ביום 05/03/2009 בשעה 08:59

  רק תיקנתי את הרושם היוצא מדבריך כאילו השפעת שר המשפטים שווה לזה של שר אחר. אינני מפקפק בעצמאותו של אור אך אינני בטוח בחברי הוועדה האחרים ובממשלת ליברמן ינסה פרידמן להעלות מחדש את הצעתו שנדחתה על-ידי אולמרט להחזיר לשר המשפטים מעמד חזק יותר בכל הקשור למינוי היועץ הבא.

 • יוסי  ביום 05/03/2009 בשעה 09:21

  דני,
  הוועדה לאיתור וסינון היועמ"ש אינה מתמנה אד הוק, אלא היא ועדה מתמדת שחבריה ידועים ומכהנים בתפקידיהם למשך קדנציה.
  ידוע לי ששר המשפטים לשעבר החבר בוועדה הוא משה ניסים.
  לגבי שאר החברים, אני לא יודע מי הם, אבל לא נראה לי שהם תלויים בשר המשפטים או חייבים לו משהו.

  בכלל, הבחישות הללו במינויים ובוועדות הן האמנות של מתנגדי פרידמן – והעבר הקרוב והרחוק הוכיח זאת לא פעם.

  אני כשלעצמי לא משתגע על פרידמן בגלל כמה ממהלכיו, אבל הפסילה הטוטאלית שלו על ידי השופטים בדימוס, ללא כל נכונות להתייחס למהלכיו לגופם – הפסילה הטוטאלית הזו מעידה עליהם הרבה יותר מאשר עליו (ולי הם לא מחדשים כלום, כי אני מכיר את התחמנים האלה – במיוחד ברק וזמיר – לא מהיום).

 • יואב  ביום 10/05/2009 בשעה 14:20

  פרופסור קרמיצר ניחן בחוסר שיקול דעת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: