הרגישות של התורכים לפשעי מלחמה

 

מעניין כמה זמן נוכל עוד להתאפק נוכח ההתנפלות התורכית עלינו בהקשר לאירועי עזה – עד שנחליט לאוורר את השלד הענק המרשרש וזועק בארון התורכי.

 

כמיליון וחצי ארמנים, שביקשו הגדרה עצמית, נטבחו בשיטתיות ובאכזריות על ידי העותומאנים במהלך מלחמת העולם הראשונה וגם לאחריה. היה זה ג'נוסייד על פי כל קנה מידה.

 

הרפובליקה התורכית שקמה על חורבות האימפריה העותומאנית אינה מכירה באחריות כלשהי של השלטון התורכי או של העם התורכי לאירועים אלה.

 

כעשרים מדינות הכירו עד היום בשואת הארמנים, אבל שמה של ישראל נפקד מביניהן.

 

כי ישראל לא רוצה להרגיז את התורכים.

 

כדי כך חוששת ישראל להרגיז את השלטונות התורכים, עד שהיא אוסרת בעקביות ובעקשנות ציון ממלכתי כלשהו של השואה הארמנית.

 

כי התורכים הרגישים הללו מנהלים גם כיום רשימות שחורות ורושמים בפנקסם מיהו זה ואיזהוא בעולם המעז להכיר בשואת הארמנים כרצח עם ובאחריותה של תורכיה לזוועות.

 

ראינו את ההתנגשות המילולית בין הנשיא שמעון פרס לבין ראש ממשלת תורכיה בוועידה בדאבוס. הנשיא פרס הצדיק את הפעולה בעזה,  וניסה להתגונן בפני התורכי ולשכנעו שתורכיה לא היתה נוהגת אחרת אילו היו יורים רקטות על איסטנבול.

 

אבל למה פרס לא יצא לרגע מכליו ולא הזכיר לראש הממשלה התורכי את טבח הארמנים? אתם יודעים, כאילו בעידנא דריתחא כזה.

 

צחוק הגורל: כששמעון פרס היה שר החוץ הוא התראיין לעיתון תורכי, ונאמן לקו הרשמי שלנו שלא להרגיז את התורכים, הוא אמר שהארמנים עברו טרגדיה אבל לא ג'נוסייד.

 

זה הזמן לעשות צדק הסטורי ולשדרג את הטרגדיה של הארמנים לדרגת ג'נוסייד.

 

כי גם כך כנראה שנאלץ, לפחות לזמן מה, להפסיק לגנוב ברזים.    

 

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • מוטי סגרון  On 30/01/2009 at 01:15

  חברת פרלמנט ששכחתי את שמה נשפטה ל4 שנות מאסר על שהעיזה להתראיין בכורדית לעיתון או לטלויזיה הכורדית,על שהעיזה לדבר בכורדית היא נמקה לכמה שנים בכלא, ראיון לא נגד תורכיה זה לא מצא חן בעיני ארדואן

 • אבנר  On 30/01/2009 at 05:06

  גם לאמריקאים, לבריטים, לצרפתים, לבלגים, לאיטלקים, לגרמנים וכן הלאה יש לא מעט שלדים בארון – גם מהם לא נקבל ביקורת? ממי כן?

  דרך אגב, לשוודים אין היסטוריה של פשעי מלחמה, אז למה גם את הביקורת שלהם אנחנו דוחים בבוז?

 • ערדי  On 30/01/2009 at 05:27

  השלדים של התורכים לא בארון, אלא בסלון.

  ואכן, גם האמריקאים והבריטים (ושאר כוחות נאטו) לא בעמדה מוסרית גבוהה יותר מישראל, כשרבות מההתנקשויות שלהם בפקיסטן לאחרונה הורגות יותר אזרחים מחסול שחאדה, למשל.

  אם הבקורת נכונה, לא משנה ממי מקבלים אותה. אפשר לבקר את החוכמה האסטרטגית במלחמת עזה ואת דרך ניהולה. אבל אם הבקורת עוסקת בסטנדרטים של לחימה שהמבקרים עצמם לא מגיעים אליהם, קשה להתייחס אליה ברצינות.

  לגבי ההיסטוריה הצחה כשלג של שוודיה, ספר את זה למתנדבים השוודים לאס.אס. (שוב, לא שזה רלוונטי לענין עזה)

 • אזרח.  On 30/01/2009 at 06:44

  עתה? מדוע לא נשמע קולכם עד עתה? מדוע לא כתבתם בלוגים ופוסטים נגד טורקיה,נגד אתא טורק,ונגד הטבח שביצעו הטורקים נגד הארמנים? שתקתם עד עכשיו.שתקתם כאשר הצבא בטורקיה התערב כדי להפיל ממשלה שנבחרה בתהליך דמוקרטי לחלוטין.שתקתם כאשר רמטכ"ל צבא טורקיה איים שאים הממשלה הנבחרת לא תמשיך בדרכו של אתאטורק,הצבא הטורקי יתערב.(יבצע הפיכה צבאית נגד הממשלה שנבחרה ע"י העם בצורה דמוקרטית ).שתקתם, מכיוון שזה תאם את העמדות החברתיות-כלכליות-פוליטיות שלכם ושל מדינת ישראל .

  http://www.academics.co.il/Articles/Article113.aspx

  ישראל-טורקיה : עשור למאזן עסקי ואסטרטגי מרשים.

  כסף.גאלט.עסקים.לא להפריע.

  רק עכשיו אתם יוצאים בצעקות של הקוזקים הנגזלים.כמו תמיד,אתם משתפים פעולה עם השנואים במשטרים(משטרים טוטליטריים,צבאיים,וכד'.), ומעלימים עין מהזוועות שאותם משטרים מבצעים נגד האוכלוסיות שלהם (קולומביה,גוואטמלה,ארגנטינה של פינושט,ועוד ועוד ).אבל כאשר מישהו יוצא נגד הזוועות שישראל ביצעה נגד האוכלוסיה האזרחית שבעזה,רק אז אתם מתעוררים,ומזכירים לו את עוונות העבר.
  איפה הייתם עד עכשיו?

 • אסתי  On 30/01/2009 at 10:42

  שנים אני מדברת על נושא שואת העם הארמני וישראל שמתעלמת ממנה ומכחישה אותה בשל התירוץ התועלתי של הצורך להיות ביחסים טובים עם טורקיה.

  והאמת שלדעתי הסיפור הוא אחר לגמרי. העם היהודי לא יתן בשום פנים שמישהו יקח ממנו את מקור כוחו ומקור התבכיינותו וסחטנותו ארוכת השנים, ולא יוותר על פרת השואה החולבת. כי בהכרה בשואת עם אחר, אנחנו מוותרים על ראשוניות, בלעדיות ומונופולין. ועל זה נאמר "לא ניתן!"

 • נינה  On 30/01/2009 at 12:00

  קטונתי מלהבין בפוליטיקה בינ"ל, אבל במקרה הזה, ללא ספק, אני מצפה שהממשל בישראל יקום ויאמר לטורקים: עד כאן.
  הציבור כבר התחיל בכך, והופתעתי מאוד לטובה כאשר אתמול בחדשות דיווחו שוועדי עובדים הוציאו את טורקיה מחופשת אפריל/פסח. והלוואי ושאר הציבור יעשה כן.
  וכן – להזכיר את טבח הארמנים, ואם יבוטלו חוזים של התעשייה הצבאית – אז יבוטלו.
  באמת חבל שפרס לא זרק שם את טבח הארמנים, וישב שם כמו נעבך מבולבל ושמעטה כזה. מאוד לא מחמיא. לא לו, ולא לנו.

 • אסתי  On 30/01/2009 at 13:49

  וזה בדיוק כל הסיפור
  וזה בדיוק משמעות כל הפוסט הזה.
  מדינת ישראל מעולם לא הכירה בשואת העם הארמני. במקרה הטוב היא היתה מוכנה להשתמש במילה החיננית שלך – "טבח"

 • אזרח.  On 30/01/2009 at 15:29

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/911844.html

  "דוגמה מייצגת היא החלטת ה"ליגה נגד השמצה" לפני חודש וחצי להכיר בטבח בארמנים כרצח עם. ההודעה באה בעקבות לחצים מתמשכים מקהילות ארמניות, שטענו כי ארגון הנלחם נגד גזענות לא יכול להתעלם מרצח עם אחר. במשך שנים סירבה הליגה לשנות את עמדתה מתוך דאגה לאינטרסים האסטרטגיים של ישראל וכן לשלומה של הקהילה היהודית בטורקיה. לפני כמה חודשים, בעקבות החלטה שקיבלה קהילה ארמנית בפרבר של בוסטון לפרוש מתוכנית קהילתית נגד גזענות שמפעילה הליגה, התגלע סכסוך בארגון, ומנהל המשרד בניו אינגלנד פוטר כשתמך בעמדת הארמנים. הפרשה הובילה גם ללחצים מצד תורמים לליגה, ובסופו של דבר הודיע המנכ"ל אייב פוקסמן על שינוי העמדה.

  הזעם הטורקי בעקבות ההחלטה לא הופנה אל משרדי הליגה בוואשינגטון אלא לירושלים, אליה שב מחופשה השגריר הטורקי שאיים בפגיעה קשה ביחסים עם ישראל דווקא.

  ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, התקשר לנשיא שמעון פרס וביקש ממנו להתערב. פרס אכן פנה לפוקסמן שהסכים לפרסם הודעה חדשה בה אמר שמדובר בעניין סמנטי בלבד ושבכל מקרה הליגה מתנגדת להצעת ההחלטה בקונגרס.

  הטורקים ידעו שהם יכולים לסמוך על פרס. לפני חמש שנים, כששר החינוך, יוסי שריד, הודיע בטקס זיכרון לשואה הארמנית שהנושא יילמד בבתי ספר בישראל, מיהר שר החוץ בממשלת ברק, פרס, להתנער לחלוטין מהאמירה.

  פרס נסע לאנקרה והודיע שישראל רואה במה שקרה לארמנים "אסון", אבל לא רצח עם. "שלחנו לו מכתב מחאה והוא לא ענה", מספר בישוף אריס, "מאז לא היה לנו קשר אתו".

  "הארגונים היהודיים בארה"ב כבר הבינו שאסור ללחוץ בנושא כזה על המחוקקים בוואשינגטון", אמר שריד אתמול, "רק אצלנו ממשיכים לחזק את הדימוי הדמוני של זקני ציון מהפרוטוקולים, שאנחנו שולטים בעולם ואם אתם רוצים משהו באמריקה, תבואו אלינו. בעניין הזה פרס משחק את התפקיד השלילי ביותר". בבית הנשיא סירבו השבוע להתייחס לנושא הארמני שעלה בפגישת שר החוץ באבג'ן עם פרס, אבל לפי דיווחים שונים, פרס הביע תמיכה בעמדה המעודכנת של ממשלת אנקרה הקוראת להקים ועדת היסטוריונים שתכריע בנושא.

 • ערדי  On 30/01/2009 at 18:50

  ואתה, אזרח, איפה היית? לא זכור לי שתגובותיך הרבות עסקו בנושא הארמני. גם אתה התעוררת פתאום?

  העסוק החדש בתורכים לא מעצמו, אלא מההתבטאויות של ראש ממשלתם. ממילא לא שואת הארמנים היא הנושא, אלא היחס של תורכיה היום לכורדים. כשמי שמדכא ורוצח את הכורדים מתיימר פתאום להיות אביר זכויות האדם ולקרוא למה שקרה בעזה "טבח", מותר וראוי לשים את הבקורת שלו בהקשר של מה שהוא עצמו עושה לעם אחר, ממש בימים אלה.

 • אזרח.  On 31/01/2009 at 00:48

  כך צפוי). ולכן הכנתי לך את זה:

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/848241.html

  תגובות 1,11,13,22,29,40,58,65,72,82, אזרח.

  שים לב מה כתבתי בתגובה 58 .

  58. ל49 .ניר י-ם.מי שמשמיד את המיעוט(הכורדים),זו ה"דמוקרטיה" שלך. אזרח. | 19:04 14/04/07

  ל49 .ניר י-ם.מי שמשמיד את המיעוט(הכורדים),זו ה"דמוקרטיה" שלך.
  תורכיה.

  מספק אותך?

  אז,כשתקפתי את הצבא הטורקי וטענתי שהצבא מאיים בהפיכה צבאית על השלטון שנבחר בבחירות דמוקרטיות,רוב המגיבים יצאו נגדי.מדוע? אז טורקיה היתה בצד "שלנו".

  אחד המגיבים אף כתב לי בתגובה מס' 81 ,שרוב העם נגדי.

  ומה שעושה טורקיה כיום לכורדים,אינו מצדיק את הטבח שנעשה בעזה. מה עניין שמיטה,להר סיני?

 • אזרח.  On 31/01/2009 at 01:01

  בתגובה מס' 29 .
  ציטוט מתוך תגובה מס' 29 :

  קבלתי את עצתו של ניר ים,והלכתי ללמוד מה כתוב בחוקה ה"דמוקרטית" של אתא תורק.
  מהן זכויות המיעוט הכורדי,לפי החוקה ?
  החוקה הטורקית, שחוברה ב-?1923, היתה מבחינתם של הכורדים אסון. היא לא התייחסה כלל לזכויותיהם של מיעוטים לאומיים, אך אסרה על "דיבור חתרני". הממשלה הטורקית החליטה שעצם הדיבור בשפה הכורדית הוא "דיבור חתרני" שענשו מאסר, ומערכת החינוך הטורקית החליטה למחוק לחלוטין כל סממן של הזהות התרבותית הכורדית. לפי הערכות של ארגוני זכויות אדם, אלפי בני?אדם נכלאו בטורקיה רק משום שדיברו בשפה הכורדית
  יש את האיסור
  על נשים לעטות את כיסוי הראש המסורתי, כמו גם איסור חבישת התרבוש לגברים ,שהיה חלק מן האידאולוגיה המודרנית של אתא תורכ, שהושפעה לא מעט מן האידאולוגיות הטוטליטריות ששררו באירופה בתחילת המאה ה-20. איסורים אלו עומדים בתוקפם עד היום. על פי סעיף 26 בחוקה התורכית ,נאסר השימוש בכל שפה שאיננה תורכית ,ובסוגריים, כורדית. וסעיף 28 אסר פרסום ספרים ועיתונים בכל שפה שאיננה תורכית. ברפורמות שנערכו ב-2001 מחקו את הסוגריים מסעיף 26. אולם עדיין קיים היה חוק מספר 2932 שנחקק ב-1983 שהגדיר את השפה הכורדית כבלתי חוקית. רק ברפורמות שנערכו ב-2002 בוטל האיסור על שידור, חינוך ופעילויות אחרות בשפה הכורדית.[13] הרפורמות שעברו ביולי 2002 לא נתנו אותותיהן בשטח, דבר שבא לידי ביטוי בעובדה שכמעט לא נרשמו מוסדות לימוד שביקשו ללמד בשפה הכורדית, וכן בכך שלא בוטל האיסור להעניק שמות כורדיים גם לאחר אישור הרפורמות ביולי 2002.

  ואתה, ערדי, איפה היית? לא זכור לי שתגובותיך הרבות עסקו בנושא הכורדי. גם אתה התעוררת פתאום?

 • חנה בית הלחמי  On 31/01/2009 at 07:10

  בנופש בטורקיה, כמובן.

  יש לי וידוי – נולדתי בטורקיה, כי אבי ז"ל היה איש סולל בונה שם. ישראל עשתה הרבה כסף לאורך השנים משתיקתה בנושא הארמנים. חפש תמיד את האתנן (אני מתחילה להישמע כמו איריס :)).

 • אזרח.  On 31/01/2009 at 09:49

  Follow The Money.
  רוב הדרכים מובילות לשם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: