שיחזירו את גלעד שליט ונצא


כל מי שיחקור בעתיד את שרשרת הארועים שהובילה למלחמה בעזה – לא יוכל להתעלם מהעובדה שגלעד שליט היה חוליה רצינית ביותר בשרשרת הזו.

 

כי במהלך המגעים לשחרורו של שליט הלך והתברר, שהחמאס מנהל למעשה דו-שיח של חירשים, בהעריכו שהמשך אחיזתו בגלעד שליט מקנה לו יתרונות – לרבות פוליסת ביטוח מפני מתקפה ישראלית. במסגרת אותו "משא ומתן" הציג החמאס תג מחיר ולא היה מוכן לסגת ממנו או להתגמש כמלוא נימה – עד שהלך והתחוור שהחמאס בעצם אינו מעוניין במשא ומתן.

 

במצב זה נדחקה ממשלת ישראל אל הפינה כאשר מצד אחד קינן (ועדיין מקנן) החשש הכבד, שהנה הולכת ומתהווה לנגד עינינו טראומה בדמות "רון ארד 2" – דבר שאין איש שפוי במדינה הזו שמוכן להסתכן בו, ומצד שני ניצבת דרישת החמאס לשחרור מחבלים באיכות ובכמות – עד שעצם שחרורם יעיד בעליל שהמדינה נכנעה ונסחטה ללא משא ומתן.

 

בהקשר זה חשוב להבהיר כי ברור, שאחת המטרות העיקריות של החמאס בפרשת גלעד שליט היא לא רק לשחרר מחבלים, אלא גם – אולי בעיקר – להשפיל את מדינת ישראל.

 

וכשזו תמונת המצב, לא נותרה בידי הממשלה הברירה, אלא להפעיל על החמאס מנופי לחץ.
וכך נוצר מצב שעניין גלעד שליט הצטרף כגורם כבד משקל אל הסיבות שהביאו את ישראל לסגור שוב ושוב את המעברים
– דבר שהתגלגל כמעט מאליו אל המלחמה.

 

ועכשיו צה"ל יושב בתוך הרצועה ובפאתי העיר עזה במצב של הפסקת אש חד-צדדית – מצב שהוא, מנקודת מבטו של החמאס, כמובן הרבה יותר מסובך וקשה מאשר סגירה של המעברים.

 

החמאס חייב להבין, שגלעד שליט הוא חלק בלתי נפרד מהעניין ואחת הסיבות העיקריות לכך שצה"ל יושב בפאתי העיר עזה – גם אם איש מההנהגה בישראל לא יודה בכך בפומבי.

 

החמאס חייב להבין, שהחזרת גלעד שליט היא אולי תנאי לא מספיק, אבל ודאי תנאי הכרחי, שיתחיל ליצור את הדינמיקה להגיע להסדר כלשהו, שיאפשר חיים פחות או יותר נורמליים משני צידי הגבול של עזה.

 

כי גלעד שליט יושב – ובצדק – על תחושות האשם שלנו כלפי רון ארד.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  ביום 18/01/2009 בשעה 12:33

  המעברים נסגרו כתגובה להפרת הסכמי המעברים על ידי החמאס, ולאחר מכן בעקבות ירי רקטות או הפרות דומות.

  כל קשר לגלעד שליט נמצא רק אצלך בפוסט. הלוואי והממשלה הייתה מתייחסת כך לגלעד.

 • יוסי  ביום 18/01/2009 בשעה 12:56

  גיל,
  אם אתה סבור שאין כל קשר בין סגירת המעברים לבין גלעד שליט, אני חושב שאתה טועה.
  בהקשר זה אני זוכר היטב שאפילו אביו של גלעד שליט לחץ שישתמשו במעברים כמנופי לחץ. אם הלחץ הזה (וכמובן ההפגנות) עשו בעניין הזה את שלהם – איש לא יודה בכך.
  ובכל אופן, כיוון שהפוסט הזה מתפרסם גם במקום עם תפוצה רחבה מאד, הוא נועד, בין היתר, ליצור או לחזק את הקשר הזה – אם הוא לא מספיק חזק עדיין.

  והערת אגב, אני האחרון להגן על מי מהמנהיגים בהתנהלות שלהם, אבל לייחס להם אטימות, או חרדה מופחתת, לגורלו של גלעד שליט – זו כשלעצמה אטימות.

 • Gridge  ביום 18/01/2009 בשעה 15:29

  יוסי, אתה צודק. גלעד שליט לא נחטף לצורך עסקת חילופי שבויים, לו היה כך עסקה כזו הייתה יוצאת אל הפועל. האמת היא שהאסירים הפלסטינים בישראל חשובים לאנשי החמאס כקליפת השום. גלעד שליט נחטף למטרה של התעללות פסיכולוגית במיליוני ישראלים, וכפי שאמרת, השפלת מדינת ישראל.

 • אזרח.  ביום 18/01/2009 בשעה 17:12

  כתבת בעבר ש…"ככל שעובר הזמן שבו מוחזק גלעד שליט בידי חוטפיו הולך ומתברר שהם לא מחזיקים בו כקלף מיקוח, אלא כפוליסת ביטוח.

  שכן, החמאס למד לדעת ולהבין שגורלו של גלעד שליט מהווה גורם רב משקל במערכת השיקולים של מערכת הביטחון אם לבצע טיפול שורש ברצועה."

  ועניתי לך כאן:

  http://www.notes.co.il/dar/45093.asp

  בתגובה מס' 10 ,אזרח.

  "חייבים להבין.החזקת שליט, לשם החזקה של חייל שבוי,כערובה לאי פלישה ישראלית,הוא טיעון שגוי.החמאס יודע שלא בעית גלעד שליט היא המונעת מישראל מלפלוש לעזה.עובדה.ישראל לא הססה ולא חשבה הרבה כאשר פלשה ולחמה במדינה גדולה יותר מעזה,בלבנון,במטרה של "שחרור" החטופים.לשליט יש ערך בעיני הארגונים שחטפו אותו(החמאס,וועדות ההתנגדות,וג'ייש אל אסלם),רק אם שליט יביא לשחרור אסירים.סוגיית האסירים היא סוגייה חשובה אצל הפ'לסטינים,וכל ארגון אשר יצליח לשחרר אסירים,יזכה לקרדיט בציבור הפ'לסטיני."

  לא יודע מה ישראל מתכוננת לעשות למען שחרורו של החייל.אבל אני כן מבין שיותר מאשר עניין ההשפלה ,(אם בכלל זה משהו שהחמאס יכול לנצל,כי אי אפשר ללכת איתו למכולת,ואי אפשר להביא הישג ראוי לאנשים התומכים בחמאס ) הכי חשוב לחמאס להביא הישג משמעותי לאנשיו ולציבור הפ'לסטיני.

  להביא לשחרור אסירים תמורת החייל.שחרור של הרבה אסירים.

  החמאס היא תנועת שטח הקשובה לציבור התומך בה.כל תנועה כזו צריכה לגיטימציה מהתומכים בה.ולכן החמאס קשוב למשפחות האסירים המבקשים תמיד את שחרור יקיריהם.יכול להיות שהחמאס יתפשר על מס' אסירים מופחת יותר וישחרר את החייל.לא נראה לי נכון לחשוב שלחמאס לא אכפת מהעץ שהוא יושב עליו (מהציבור שתומך בו ) .

 • מפהק  ביום 18/01/2009 בשעה 18:07

  תמצא לך כבר חיים במקום להציף כל פורום ואתר אפשריים

 • גיל  ביום 18/01/2009 בשעה 18:46

  מההיכרות הקטנה שהתקשורת עשתה לנו עם גלעד שליט ועם משפחתו
  ממש כמו במקרה של נחשון וקסמן ומשפחתו
  די ברור שהם היו נערים חפצי שלום ורואי טוב.
  די ברור שהם לא היו מוכנים שישלמו כל מחיר עבור החזרתם. הם לא היו רוצים שיהרגו חיילים ואזרחים חפים מפשע עבור דמם.

  ללחום בשמו של גלעד, זה בסדר- להגיד שצריך להשאר עכשיו בעזה, לאבד ולהאביד עוד ועוד, רק בשבילו – אני לא חושב שהוא היה חותם על זה, עם כל הכבוד – ומאין לך לדעת אחרת?

 • יוסי  ביום 18/01/2009 בשעה 18:58

  גיל,
  גלעד שליט הוא כבר מזמן לא עניין רק של בני משפחתו, אלא עניין שעלה למדרגת עניין לאומי של ממש – על כל המשתמע מכך (כשם שרון ארד הוא עניין לאומי).

  ובכל אופן, השאלה על מה משפחת שליט הספציפית חותמת או לא חותמת, או מסכימה או לא מסכימה – היא מסוג השאלות שלא שואלים.

 • נינה  ביום 19/01/2009 בשעה 15:52

  לגיל – באמת??? הם לא היו מוכנים שישלמו כל מחיר על החזרתם??? איך אתה יכול לנחש מה מרגיש הילד הזה כבר שנתיים וחצי שם, מי יודע באילו תנאים, בלי לראות נציג של הצלב האדום – כלום….????????
  יוסי – מסכימה לדבריך. אכן חייבים לדרוש את החזרתו של גלעד, ואין זה משנה מה הסיבה המוצהרת בגללה יצאנו למבצע הזה. ולהודיע חד-משמעית: לא יוצאים עד שהחייל לא חוזר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: