החמאס מסוכן מהחיזבאללה

בין כל ההבדלים שבין החמאס והחיזבאללה עולה ומזדקר הבדל אחד מובהק: לחמאס, להבדיל מהחיזבאללה, יש מניע עצמי וישיר ללחום בישראל. החיזבאללה משמש סוכן וכלי בידי אחרים כנגד ישראל, ואילו החמאס, נוסף להיותו כלי בידי אחרים, מונע על ידי אינטרסים עצמיים.

 

ובמילים אחרות, אין מאנשי החיזבאללה מי שטוען שישראל יושבת על אדמותיו, בעוד שאנשי החמאס – ודאי הפליטים שבהם – טוענים שישראל יושבת על אדמותיהם.

 

וכשאלה העובדות, ברור שהדלק המקיים את המוטיבציה של החמאס ללחום בישראל הוא ממש בלתי נדלה.

 

ומי שחייב לשים לנגד עיניו את העובדות הללו ולפעול בהתאם היא כמובן ממשלת ישראל. אסור לממשלה לאבד קשר עין עם העובדות הללו אף לא לרגע.

 

הממשלה חייבת איפוא – בתורת מינימום – לדאוג לכך שיובטח שהחמאס לא יוכל להשתמש בנשק תלול מסלול כנגד ישראל.

 

מסובך? יכול להיות. קשה לביצוע? סביר להניח.

 

אבל בגלל זה הממשלה היא ממשלה ולא ועד הבית.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  ביום 31/12/2008 בשעה 10:11

  תיקון ראשון : גם חיזבאללה טוען שאנו עדיין יושבים על אדמותיו. לא רק חוות שבעא בהר דוב, אלא גם תיקוני גבול אחרים בגבול הלבנון. מעבר לכך, יושבים בלבנון פליטים לא מעטים המחזיקים במפתחות ביתם הישן מחיפה או מקומות אחרים.

  תיקון שני : החמאס אינו נלחם בנו בגלל שאנחנו "סתם" יושבים על אדמותיו. הוא נלחם בנו בגלל שיש ממשלה איראנית שמשלמת לו להלחם בנו וזה מטעמים אחרים לגמרי – שהרי לאיראן אין כאן טענה על שטחים שכבשנו לה.

  שלישית (לא תיקון) : לא כולם מבינים שהתחמשות כמו של חמאס, אינה עניין של מחאה עממית המונעת מאינטרסים מקומיים. זוהי התחמשות שעולה מאות מיליוני דולרים והיא מונעת מאינטרסים שאינם מקומיים ואותה מממנים איראן וקטאר.

  שיהיה יום מוצלח.

 • יוסי  ביום 31/12/2008 בשעה 10:39

  לגיל,
  אין מי מאנשי החיזבאללה (שיעים, יש להזכיר), שטוען שישראל יושבת אל אדמותיו.
  הסכסוך הטריטוריאלי – אם קיים כזה – הוא עם לבנון, וחיזבאללה החליט לקחת חסות על העניין הזה.
  ובכל מקרה המדובר בעניין שעל הגבול שבין ישראל ללבנון ולא לדבר כוללני כמו שיש בינינו לבין החמאס.
  אשר לפליטים הפלסטינאים היושבים בלבנון – הם אינם משתייכים לחיזבאללה.

  לעניין השני, ציינתי ברשימה במפורש שהחמאס "נוסף להיותו כלי בידי אחרים", מונע ע"י אינטרסים עצמיים.

  לעניין השלישי, אכן, גורמים חיצוניים תופסים טרמפ על המוטיבציות של החמאס, ומבחינה זו, כמו שציינתי, החמאס משמש כלי בידי אחרים. אבל המוטיבציה הבסיסית העצמית היא של החמאס שנלחם בישראל בטענה שישראל יושבת על אדמותיו.

 • דודי  ביום 31/12/2008 בשעה 11:02

  החיזבאללה הוא קודם כל מייצגם של השיעים בלבנון. התפקיד העיקרי שלו אינו הלחימה בישראל, אלא הבטחת מעמדם של השיעים בלבנון, כבודם העדתי והאינטרסים שלהם. היסטורית, השיעים היו חוטבי עצים ושואבי מים, במדינה ששלטו בה הנוצרים והסונים. חיזבאללה שינה את זה. המלחמה נגד ישראל, הקיצוניות הדתית או הברית עם אירן בהחלט חשובים, אבל הם לא העיקר.

  לא כן החמאס, ששואף להנהגה של העם הפלסטיני – שהסכסוך עם ישראל בליבת קיומו.

 • אזרח.  ביום 31/12/2008 בשעה 12:18

  לעקר את היכולת של החמאס מלהשתמש בנשק תלול מסלול נגד ישראל.אמן.מקובל עלי.אבל צריך להבין שהחמאס אינו חי ונושם בוואקום.הישיבה של ישראל על האדמות הפ'לסטיניות שנלקחו בכוח ,גירוש הפליטים הפ'לסטינים לעזה ולשאר מדינות ערב,המשך הנישול של הפ'לסטינים בשטחי הגדה והחלשת שלטון הפ'תח לאורך השנים ,הביאו לעלייתו המהירה של החמאס למרכז הזירה.לכן,אם ברצונך לצמצם את ההשפעה של החמאס , בקשתך להפסקת הירי התלול מסלולי חייבת לבוא עם עוד כמה בקשות לממשלת ישראל.

 • עמנואל, באר שבע  ביום 31/12/2008 בשעה 12:30

  המטרה "לדאוג לכך שיובטח שהחמאס לא יוכל להשתמש בנשק תלול מסלול כנגד ישראל" היא לא ריאלית, היא בלתי אפשרית, והניסיון להשיג אותה מסוכן.

  אי אפשר לחסל כל משגר ומשגר, ולמנוע ייצור טילים.

  במלחמה אתה לא נלחם נגד נשק. אתה נלחם נגד האוייב, ומכה אותו מספיק עד שהוא לא יירצה להשתמש ביכולת שלו.

  את זה כבר השגנו. לימדנו את חמאס לקח, ולהבא, אחרי שתושג הפסקת האש. הם ייזהרו מאוד מאוד שלא למתוח את החבל, ויחשבו 100 פעם לפני שיזרקו צינור לשטח פתוח.

  חבל שעכשיו סתם אנחנו מתחפרים, ומתבוססים, ובסופו של דבר נגיע לאותן תוצאות שהיה אפשר להגיע אליהן אחרי התקיפה הראשונית בשבת.

  צריך לעצור את הטירוף עכשיו!

  http://www.atzuma.co.il/petition/meretzstrategy/

 • יוסי  ביום 31/12/2008 בשעה 12:45

  לאזרח,
  אין לי עניין לצמצם או שלא לצמצם את השפעת החמאס.
  אבל מה שאתה מבקש, למעשה, הוא שממשלת ישראל תעשה דברים כשאקדח מוצמד לרקתה.

 • יוסי  ביום 31/12/2008 בשעה 12:59

  לעמנואל,
  אם תשים לב – לא אמרתי איך על הממשלה לפעול כדי להשיג את התוצאה.

  אתה אומר: "במלחמה אתה לא נלחם נגד נשק. אתה נלחם נגד האוייב, ומכה אותו מספיק עד שהוא לא יירצה להשתמש ביכולת שלו".

  אני תומך בדברים הללו, אבל לא מסתפק בהם. אין לאפשר לחמאס, בגלל מה שהוא, לאחוז בנשק תלול מסלול.

  ולשיטתך, אם אתה בעד להכות אותו "עד שהוא לא יירצה להשתמש ביכולת שלו", אני בעד ללכת צעד נוסף ולגרום לו להסגיר את הנשק הזה. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה פחות מהמינימום הזה.

  חשוב להבין שהנשק הזה הוא כמו האקדח מהמערכה הראשונה שיורה במערכה השלישית. זמינות הנשק הזה אצל החמאס משבשת כל ניסיון להגיע לרגיעה ממשית.

 • צ'  ביום 31/12/2008 בשעה 13:02

  החמאס גם גרוע מהנאצים, לנאצים היה רק שפם ולחמאס זקן ושפם. כמה יהודים הרג החמאס ב2008 עד שהתחלנו במלחמה? מעט מאוד. וזו רק הוכחה שהוא יותר מסוכן. תתבגר. רואים שאתם יותר מדי בבועה

 • עמנואל, באר שבע  ביום 31/12/2008 בשעה 13:36

  כתבת שאתה "בעד ללכת צעד נוסף". הבעיה היא שהצעד הזה הוא לא צעד קטן. הוא אפילו לא צעד אחד. זה סדר גודל אחר לגמרי של פעולה, שהצלחתה המלאה היא בלתי אפשרית. הצבת הצעד הזה כמטרה היא אשליה מסוכנת.

  יש כלי נשק שאכן צריך לדאוג שלא יהיה לאוייב. הטילים האלה ממש לא מתקרבים להיות אחד מהם.

  עם כל הכבד ל"כלי הנשק תלולי המסלול", הם למעשה צינורות מעופפים עם משהו שבאופן אפקטיבי הוא כמו רימון יד בקצה, שפגיעתם במשך כל השנים לא מגיעה למספר ההרוגים בשני פיגועי התאבדות ממוצעים. אני חי עם הצינורות המעופפים האלה כבר יותר משנה בעבודה (במכללת ספיר) ועכשיו גם בבית (בבאר שבע), ואני אומר לך שמרחוק הם הרבה יותר מפחידים.

  ההגזמה בכוחם רק מחזקת את החמאס, מגבירה את כושר ההרתעה שלו כלפנו, ומערערת את שיקול הדעת שלנו. צריך להכניס את הדברים לפרופורציה, במקום להיכנס ולהכניס להיסטריה.

 • יוסי  ביום 31/12/2008 בשעה 14:01

  עימנואל,

  חוששני שאתה מקל ראש בערכם של "הצינורות המעופפים" – גם אם אתה מבאר שבע ומכללת ספיר.

  הכלי הזה הוא בראש ובראשונה כלי לזריעת טרור – ללא קשר לנזקיו האחרים.

  וככלי טרור הוא ממלא את תפקידו לא רע.

  אתה מדבר על "צינורות מעופפים" ואני שומע שילדים משדרות מגמגמים וחזרו להרטיב במיטה וכו' וכו'. שלא לדבר על שיבוש החיים הנורמליים – כמו בימים האחרונים.

  החמאס, בגלל מה שהוא, מוכיח בעליל שהימצאות הנשק הזה בידיו מגרדת לו בכפות הידיים, ולעולם הוא ימצא עילה להפעילו – במיוחד כאשר הוא מצוי בידיו.

  השאלה אם השגת המטרה אפשרית או לא נגזרת, בין היתר, ממידת החומרה שבה אתה רואה את המצב. אני חושב שבנפשנו הדבר – גם מבחינה אסטרטגית ממש.

  חייבים לחתור אל היעד הזה כמטרה קבועה – ללא הגבלת זמן.

 • דודי  ביום 31/12/2008 בשעה 15:45

  מכילות הרבה יותר חומר נפץ מאשר הקסאמים. כמה עשרות ק"ג חומר נפץ. הראש הקרבי של גראד (הסוג שנורה על אשקלון) הוא במשקל 21 ק"ג; הראש הקרבי של פג'ר (לדעתי זה מה שעף על באר-שבע) הוא במשקל 90 ק"ג.

 • עמנואל, באר שבע  ביום 31/12/2008 בשעה 20:16

  ליוסי

  אתה צודק ב 100% במה שאתה אומר ש"הכלי הזה הוא בראש ובראשונה כלי לזריעת טרור – ללא קשר לנזקיו האחרים". וזה בדיוק למה אני מתעקש לקרוא לו "צינור מעופף". כי בכך שאנחנו מתבכיינים על כל פגיעה (למען "ההסברה") אנחנו מעצימים את כוחו, ועושים בשביל החמאס את העבודה שלו (וראה את המאמר של רון בין ישי היום
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3647985,00.html )

  לדודי – אני ידוע שככל שהטווח יותר גדול, שי פחות טילים, אבל כל אחד מהם יותר "מושקע". אבל ממה שראיתי מהנזקים המספרים שאתה כותב פה נראים מוגזמים (אם כי אני לא מבין גדול בחמרי נפץ והמשקלים שלהם).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: