דרעי יפסיד בעתירה

ניתוח נכון של מצבו המשפטי של אריה דרעי מוביל, לדעתי, למסקנה שסיכוייו לשכנע את בית המשפט לאפשר לו להתמודד בבחירות הקרובות לראשות עיריית ירושלים – סיכויים אלה קלושים מאד אם לא אפסיים.
 
השאלה היא כידוע האם יש להחיל על דרעי את החוק החדש, שנחקק לאחר שחרורו מבית הסוהר, ובמקרה כזה הוא לא יוכל להתמודד בבחירות הקרובות, או להחיל עליו את החוק הישן, שהיה בתוקף ביום שחרורו, ויאפשר לו להתמודד.
 
טוען דרעי, שבהחלה רטרואקטיבית של החוק החדש לגביו יש משום תוספת לעונש שהוטל עליו בזמנו ולכן אין להחיל עליו את החוק החדש.
 
ראשית יש להגדיר נכון את הסוגייה: בציבור ובתקשורת רווחת התובנה שהבעייה היא, כביכול, מהו אורך תקופת הקלון, מיום השחרור מבית הסוהר, שיש להחיל על דרעי: האם שש שנים על פי החוק הישן או שבע שנים על פי החוק החדש.
 
אלא שהשאלה המשפטית אינה נוגעת למשכו של הקלון. השאלה המשפטית עוסקת במשכה של תקופת הצינון מאז שחרורו מבית הסוהר (של מי שהורשע בעבירה שיש עימה קלון וישב במאסר שלושה חדשים לפחות).
 
כלומר, שאם מתבוננים על הסוגייה – לא בהקשר של הקלון האישי, אלא בהקשר של משך תקופת הצינון למילוי תפקידים ציבוריים, או אז הטענה שהמדובר בתוספת לעונש נחלשת במידה רבה. שהרי תקופות צינון לסוגיהן חלות על פי החוק על ממלאי תפקידים שונים במגזר הציבורי, ואין לכך כל קשר לקלון או לענישה או לישיבה במאסר.
 
ולגופו של עניין:
פסק הדין המנחה בסוגייה הנדונה ניתן על ידי השופט אהרן ברק בעניינה של אורית ארביב (ערעור עתירות אסירים 1613/91). המדובר בפסק דין מורכב הדן, בין היתר, בסוגיית ההגדרה של מושג הרטרוספקטיביות, והתחולה הרטרוספקטיבית של חוקים במצבים שונים על ציר הזמן.
 
יישום נכון של פסק הדין הנ"ל על המקרה של אריה דרעי מוביל למסקנה, שהחלת החוק החדש, המאריך את תקופת הצינון, על עניינו של אריה דרעי אינו בגדר החלה רטרוספקטיבית של החוק – כי אם החלה אקטיבית שלו.  זאת כיוון שהחוק המאריך את תקופת הצינון אינו מתייחס לעבירות שבהן הורשע אריה דרעי בעבר, אלא לסטטוס העכשווי שלו. והסטטוס העכשווי של אריה דרעי – לצורך החוק – הוא של אדם שישב בעבר בכלא תקופה העולה על שלושה חדשים. כלומר, שדרעי הינו – גם כיום – אדם שישב בעבר בכלא תקופה העולה על שלושה חדשים, ולכן החוק החדש חל עליו – כלומר, החוק החדש חל על הסטטוס הנוכחי שלו.
 
(במאמר מוסגר, נשאלת כמובן השאלה מה היה הדין אילו חוק המאריך את תקופת הצינון היה נחקק לאחר שדרעי היה מתמודד וזוכה בבחירות. ברור שבמקרה כזה, מעמדו החדש של דרעי, כראש עיר, היה גובר על ההשלכות של החוק החדש, ולא היה ניתן לבטל את תוצאות הבחירות). 
 
בשורה התחתונה, יישום נכון של פסק הדין הנ"ל אינו מחייב כלל להיכנס לשאלה, אם יש או אין להחיל על דרעי את החוק באופן רטרואקטיבי – כיוון שהמדובר בחוק החל על מצבו העכשווי והנמשך של דרעי (אסיר לשעבר).
 
שנה טובה!
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מוקי  ביום 29/09/2008 בשעה 14:21

  כלומר אם נניח מקרה שבו דרעי מצליח לסחוף המונים בירושלים ואולי בארץ כולה*, כל מה שמפלגות המפחדות מתחרות צריכות לעשות זה להעלות את רף תקופת הצינון שנה אחרי שנה עד שימאס לו ?
  זה לא נשמע כמו פגיעה קשה מדי בזכות של אדם להבחר ובזכות של הציבור לבחור בו ?

  * לא שנראה לי שזה מה שיקרה, רק לצורך הדוגמה

 • יוסי  ביום 29/09/2008 בשעה 14:25

  לכאורה אתה צודק, אבל הרי החיים לא בנויים כך.

 • הצבנ"ע  ביום 29/09/2008 בשעה 14:42

  שהוא אכן יפסיד.
  מה עמדתך כלפי הפסדו (אם יפסיד)?

 • יוסי  ביום 30/09/2008 בשעה 09:19

  אם הוא יפסיד, נחמיץ מעמד מסקרן:
  דרעי עומד בשורה אחת עם בייניש בטקס הענקת פרסי ישראל.

 • איריס  ביום 30/09/2008 בשעה 14:09

  יוסי, סליחה על הבורות, אבל אולי היא מייצגת עוד כמה קוראים. אני מבינה שהחקיקה בה מדובר מאריכה תקופה קצרה יותר שהיתה קודם ? או האם זה הסדר חדש לחלוטין ?
  האם זו חקיקה עונשית או הסדרה מנהלית של בחירות ? אנא, קצת יותר חומר רקע המסביר את פרשנותך ההחלטית.

 • יוסי  ביום 30/09/2008 בשעה 16:55

  לאיריס,
  המדובר בהארכה של תקופה קצרה יותר שהיתה קודם לכן.
  הסעיף הרלוונטי מופיע בחוק הבחירות לרשויות המקומיות, כלומר שמדובר בהסדר מינהלי של ענייני בחירות.
  הפרשנות שלי נובעת מפסק הדין של ברק בעניין אורית ארביב (שם היה מדובר בשינוי חקיקתי בהקשר לתקופה של אסיר ברישיון – כלומר בתקופת השליש – שביצע עבירה חדשה במהלך השליש).
  פסק הדין הנ"ל הוא קצת מסובך ומורכב, אבל ניתן לחלץ ממנו את הרציונל הזה באופן די ודאי.

 • איריס  ביום 30/09/2008 בשעה 21:46

  כן זה נראה די החלטי.

  השחורים נדפקים "חוקית". שמעון שבס ושות מבלים בהונג קונג ועושים ימבה כסף. ככה זה,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: