השופטת כוחן והקונספירציה


נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש שיגרה לאחרונה אל שופטת השלום חיותה כוחן מכתב שבו היא מסבירה לה שהיא תומכת בקידומה לבית המשפט המחוזי, אלא שלדבריה היא לא יכולה לארגן רוב בוועדה למינוי שופטים לצורך כך.
 
אם אכן אין רוב לקידומה של כוחן, ברור שעיקר ההתנגדות לקידומה נעוץ בעובדה שהיא ישבה בזמנה בראש ההרכב שהרשיע את חיים רמון בפרשת הנשיקה. זאת, אם נזכור גם שאחד מתוקפיה העיקריים של כוחן היה פרופ' דניאל פרידמן, שיצא במאמר שבו ביקר קשות את פסק הדין המרשיע – כל זאת כשהיה עדיין באקדמיה וקודם שנתמנה לתפקיד שר המשפטים.
 
אלא שמכיוונים שונים נשמעות גם טענות בדבר "קונספירציה". במילים אחרות, השופטת כוחן אמנם ישבה בראש הרכב השופטים שהרשיע את רמון, אלא שנשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש – כך טוענת הקונספירציה – היא זו שלמעשה ארגנה את הרשעתו של רמון, וזאת כדי לסלקו מתפקיד שר המשפטים שבו כיהן באותם ימים.
 
כך או כך, אם הנשיאה ביניש תומכת בקידומה של כוחן וסבורה שהמדובר במינוי ראוי – עליה להתנער ולהתעלם לחלוטין מכל האשמות הקונספירציה המופנות כלפיה ולדחוף את מינוי כוחן בכל הכוח – לרבות בפעולות שכנוע ולובינג כמקובל במקומותינו.
 
אם הנשיאה ביניש תשב על ידיה ולא תעשה למינוייה של כוחן רק מחשש האשמות הקונספירציה כלפיה, היא – ביניש – תמעל קשות בתפקידה כנשיאת בית המשפט העליון וכחברה בכירה בוועדה למינויי שופטים. לא יתכן שחבר בוועדה למינוי שופטים – בוודאי כשהמדובר בנשיאת בית המשפט העליון – יימנע מלפעול במלוא המרץ לקידום שופט אם הוא סבור שיש לקדמו.
 
אשר לשר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן, לאור ביקורתו הקשה – והגלוייה – כלפי השופטת כוחן בעבר, עליו להודיע מיד שהוא פוסל עצמו מהשתתפות בדיון ומהצבעה בוועדה למינוי שופטים – אם וכאשר עניינה של השופטת כוחן יעלה שם.
פרופ' פרידמן יודע היטב, שכאשר הוא תקף בזמנו את השופטת כוחן, הוא לא חלם אפילו שכעבור זמן לא רב הוא יעזוב את האקדמיה ויתמנה לתפקיד שר המשפטים וחבר בוועדה למינוי שופטים.
 
מכל מקום ברור, שהשר פרידמן – במאמר הביקורת הקשה – כבל עצמו, ציבורית, לעמדה שממנה אין באפשרותו לסגת, ועמדתו כלפי השופטת כוחן נעולה.
 
בנסיבות אלה, ניקיון הדעת וההגינות מחייבים את השר פרידמן להודיע ללא דיחוי שהוא פוסל עצמו מלדון ולהצביע, או לפעול בכל צורה שהיא, בעניינה של השופטת כוחן.
 
 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: