ועדת וינוגרד ממתינה לבג"צ

אוקטובר 2006

המערכת הפוליטית והציבור ממתינים בציפייה דרוכה למוצא פיו של בג"צ בעניין ועדת וינוגרד: האם יחליט בג"צ לכבד את החלטת הממשלה ולהשאיר את ועדת וינוגרד על כנה, או שמא יקבע שוועדת וינוגרד צריכה להסתלק מן העולם, ויש להקים ועדת חקירה ממלכתית תחתיה.
 
רצה הגורל וזהו התיק המשמעותי הראשון של בג"צ בעידן החדש שלו בהנהגת הנשיאה דורית ביניש.

      וינוגרד ממתין

ודווקא בתיק המשמעותי הראשון בעידן ביניש נקלע בג"צ לסיטואציה קשה ומורכבת במיוחד, כאשר מצד אחד – אם יבטל את החלטת הממשלה – הוא עלול להיקלע לעימות חריף עם הממשלה, ומצד שני – אם לא יבטל את החלטת הממשלה – הוא עלול להיתקל באווירה ציבורית ותקשורתית עויינת, שתתקשה לעכל את החלטתו.
 
וכשאלה ברקע, אמור בג"צ לדון בכובד ראש בסוגיות המשפטיות הלא פשוטות הניצבות לפניו, ובראשן בשאלה אם ראוי הדבר שוועדת חקירה תתמנה על ידי מי שאמור להחקר על ידה.
 
גם החלטה של בג"צ – שתהיה חסרת תקדים – להורות לממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית, עלולה להיראות כפולשת יתר על המידה לתחומיה של הרשות המבצעת (אם כי אין לשכוח, שהממשלה – בהקימה את וועדת וינוגרד – בעצם כבר החליטה והכירה בצורך, כשלעצמו, בהקמת וועדת חקירה – כך שמבחינה זו, הממשלה עצמה כבר עשתה את מרבית הדרך).
 
יחד עם זאת, אין להתעלם מכך, שהעובדה שוועדת וינוגרד כבר החלה לפעול – עובדה זו, כשלעצמה, משפרת מטבע הדברים את הסיכויים שבג"צ ישאיר את הוועדה הזו על כנה.
 
יש לזכור, שלמעשה זהו, כאמור, מבחנו הראשון של בג"צ ה"חדש" מול הממשלה, ומבחינה זו מעניין, כמובן, יהיה לראות לאן פניו של בג"צ, שאחרי עידן ברק, ביחסיו עם הרשות המבצעת.
 
היה ויחליט להשאיר את החלטת הממשלה על כנה – או אז בג"צ "מסתכן" בתגובה ציבורית עויינת, ובהאשמות – מפוקפקות למדי – מצד חובבי נוסטלגיה למיניהם, ש"אצל ברק זה לא היה קורה".
 
ואם, לעומת זאת, יחליט בג"צ לפרק את ועדת וינוגרד, ולצוות על הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית – הוא, בג"צ, עלול אז להיתפס כמי שהרחיק לכת, והשתמש בסמכויותיו כלפי הרשות המבצעת באופן לא מספיק מבוקר – דבר שעלול בסופו של יום להתגלות כהימור מסוכן בעתידו הוא. 
    
מה יחליט בג"צ? קשה לדעת.
 
בכל מקרה ניתן לצפות שבג"צ יחליט להרחיב את הרכב השופטים – במיוחד אם פניו לביטול החלטת הממשלה. שכן, לא סביר שבג"צ, בהרכב שלושה בלבד, יבטל החלטת ממשלה בסדר גודל שכזה, יפרק ועדת חקירה שכבר פועלת, וגם יצווה להקים וועדת חקירה ממלכתית – על כל התקדימים המשפטיים הכרוכים בכך.
 
ומי ייאלץ להשקיף מן הצד על כל ההתרחשות – גם בהרכב שופטים מורחב? הנשיאה דורית ביניש.
 
שהרי הנשיאה היא בעצם צד לעניין – שכן, אם יורה בג"צ לממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית, תהיה זו הנשיאה שתמנה את חברי הוועדה.
 
האם בג"צ, בהנהגה החדשה של ביניש, יצליח לעמוד בכבוד במשימה המורכבת הניצבת עתה לפניו? ימים ספורים יגידו.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: